Naujienų srautas

Lietuvoje2019.07.23 22:32

Lenkijos lietuviai nejaučia santykių šiltėjimo: stringa ir lietuviško darželio, ir gimnazijos įrengimas

Žlunga lietuvių viltys jau rugsėjį vesti vaikus į lietuvišką darželį Suvalkuose. Suvalkų valdžia, žadėjusi rasti darželiui patalpas, pažado neištesėjo. Vyskupo Antano Baranausko fondas patalpas rado, tačiau leidimo darželiui įkurti neduoda sanitarijos ir epidemiologijos tarnyba.

Netoli Suvalkų gyvenančios Daivos Krakauskaitės šeima augina pusės ir beveik trejų metų vaikus. Žinia, kad kol kas lietuviško darželio Suvalkuose nebus, pasak moters, tarsi griausmas iš giedro dangaus.

Ji vylėsi, kad rugsėjį vyresnėlis galės lankyti lietuvišką darželį, net su aukle sutarta, kad ši dirbs iki rudens.

„Nežinau, ką darysime, nes mes niekur kitur kaip ir neužsirašę. Nežinau, ką darysime nuo rugsėjo, niekur neleisime, nebus nei vietų niekur (leisti – LRT.lt). Tikėjomės lietuviško darželio“, – sako D. Krakauskaitė.

Suvalkuose vietos lenkiškame darželyje laukti tenka dvejus metus. Pačių Lenkijos lietuvių surastos patalpos miesto centre dešimtims šeimų galėjo tapti išsigelbėjimu. Lietuvišką darželį lankytų apie 20 vaikų.

Sanitarijos ir epidemiologijos tarnyba neduoda leidimo, nes esą patalpos nepakankamai apšviestos, nors viena siena įstiklinta. Kitos patalpos antrame aukšte taip pat netiko, nes dviem centimetrais per aukšti laiptai.

„Čia be vaikų darželio turėjo veikti ir visi meno ansambliai, kurie susikūrė, kurie veikia visuomeniškai“, – pasakoja Lenkijos lietuvių bendruomenės pirmininkė Jolanta Malinauskaitė-Vektorienė.

Vyskupo A. Baranausko fondo tarybos pirmininkė Jolanta Jonušytė sako, kad tėvai sutiktų vaikus leisti į lietuvišką darželį nebūtinai nuo rugsėjo, jie sutiktų ir su vėlesne data.

Kad Suvalkuose reikia lietuviško darželio, pradėta kalbėti prieš porą metų – mieste daugėja lietuviškas šaknis turinčių žmonių. Jų čia yra apie tūkstantį.

„Saulius Skvernelis ir Mateuszas Morawieckis apie tai kalbėjo. Mes daug girdime apie santykius gerus, šiltėjančius, apie partnerystę, bet mes kažkaip šitam krašte gyvenantys lietuviai nelabai pajaučiam šitą gražų Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimą. Mes liekame kaip tas kamuoliukas, mėtomas iš vienos pusės į kitą“, – teigia J. Malinauskaitė-Vektorienė.

Suvalkų miesto valdžiai nesiūlant tinkamų pastatų, lietuvių švietimo ir kultūros centrą planuoja statyti Lietuvos Vyriausybė. Tačiau tai užtruktų kelerius metus.

Lenkijos lietuvių bendruomenės pirmininkė sako, kad jie turi karčios patirties, kai dėl biurokratijos ir vietos valdžios priešiškumo kelerius metus stringa įvairūs projektai. Vienas iš pavyzdžių – Seinų Žiburio gimnazijos statyba.

Panorama. Kai džiaugsmą keičia nusivylimas: Dano Rapšio aukso medalis „nuskendo“ sulig teisėjų sprendimu
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi