Lietuvoje

2019.07.24 10:19

Kas ketvirtame vaikų darželyje – bent po vieną perpildytą grupę: plinta ligos, daugėja traumų

atnaujinta 10.48
Domantė Platūkytė, LRT.lt2019.07.24 10:19

Nustatyta, kad kas ketvirtame vaikų darželyje Lietuvoje – bent po vieną perpildytą grupę, teigiama Sveikatos apsaugos ministerijos konferencijoje. Kaip praneša ministerija, tokia situacija didina užkrečiamųjų ligų išplitimo riziką, gali lemti didesnę traumų tikimybę bei turėti kitų neigiamų pasekmių vaikų sveikatai.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) prie Sveikatos apsaugos ministerijos atliko ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas vykdančių įstaigų saugos sveikatai vertinimą. Tyrimas vykdytas nuo vasario 1 d. iki liepos 1 d., buvo įvertintos įstaigos 52 savivaldybėse. Iš viso patikrintos 484 įstaigos, tai yra beveik pusė visų ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas vykdančių įstaigų.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, tyrimo atskleista situacija kelia nerimą, todėl iškart po gautų rezultatų inicijuotas Valstybinės sveikatos reikalų komisijos prie Vyriausybės posėdis.

„Su Vyriausybės deleguotais atstovais apie tai daug kalbėjome. Juk tai mūsų bendras rūpestis, nes nuo to priklauso vaikų sveikata. Svarbu suprasti, kad tik visiems sąžiningai laikantis higienos normose nustatytų taisyklių galime sumažinti užkrečiamųjų ir infekcinių ligų pavojų“, – sako A. Veryga.

Anot ministro, pastaruoju metu dažniau girdime apie sugrįžtančias jau seniai pamirštas ligas, pavyzdžiui, skarlatiną, tymus. O jų galima išvengti laikantis tam tikros tvarkos ir taisyklių, kadangi ne visos ligos valdomos skiepais.

Spaudos konferencijos metu ministras kalbėjo, kad atliktas tyrimas atskleidė tam tikras sistemines problemas ir parodė, kad perpildytos darželių vaikų grupės yra ne tik didžiųjų miestų, bet ir kitų miestų problema.

Anot A. Verygos, sveikatos saugos normos parengiamos ne šiaip – jos užtikrina vaikų sveikatą. Iš pradžių pasigirdo savivaldybių svarstymų, kad reikėtų didinti vaikų grupių skaičių, pasakoja ministras, tačiau ministerija atsisakė tokio sprendimo būdo. Vis dėlto, sako A. Veryga, kaip spręsti problemą, yra savivaldybių reikalas.

„Svarstome, kad vaikų priežiūros grupės atsirastų ir darbo vietose“, – kalba ministras.

A. Verygos teigimu, ši problema bus sprendžiama nekeičiant sveikatos saugos reikalavimų ir normų.

Pasak ministro, nors vaikų skaičius Lietuvoje mažėja, tačiau norinčių lankyti darželį – didėja.

Kompromisų nebus

Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis pažymi, kad Lietuvos higienos normos sveikatos saugos reikalavimų privalo laikytis visi ugdymo paslaugų teikėjai.

„Savivaldybės, siųsdamos vaikus į grupes, privalo užtikrinti, kad bus vykdomi visi teisės aktų reikalavimai. Šiandieninė situacija rodo, kad arba savivaldybės dirba aplaidžiai, arba mano darančios gera, taip pro pirštus žiūrėdamos į vaikų perteklių grupėse. Pasekmės gali būti labai liūdnos, tačiau tikiu visų geranoriškumu ir suinteresuotumu“, – sako A. Šešelgis.

Anot jo, svarbu ne tik, kas daroma, bet ir kaip daroma, siekiant padėti vaikams, todėl bet koks klausimas, sprendžiant dėl vaikų, turi remtis vaikų interesais. Kaip sako A. Šešelgis, specialistai pasisakę, kad didinti vaikų skaičių darželių grupėse nereikėtų.

„Būtina taisytis, kalbėtis ir ieškoti sprendimų <...> Bandysime tęsti šį darbą ir ieškoti sprendimų, kaip šias problemas išspręsti. Tai ne tik vaikų klausimas, tai labai jautru, tai paliečia ir tėvelius, jų interesus. Sieksime, kad vaikų ugdymas ir jų situacija būtų griežtai kontroliuojama. Kompromisų nedarysime, eisime griežtesniais įstatymų numatytais būdais“, – tvirtina viceministras.

Būtini sisteminiai pokyčiai

NVSC Vilniaus departamento direktorės Rolandos Lingienės teigimu, perpildytų vaikų grupių problema žinoma seniai.

„NVSC ėmėsi visų galimų administracinių priemonių. Tačiau kreipimaisi į teismus nesprendžia problemos dėl neteisėtų savivaldybių tarybų sprendimų. Kol paskelbiamas teismo sprendimas, baigiasi ir mokslo metai arba pasikeičia pati taryba. Siekiant užtikrinti saugią aplinką, kurioje vaikai leidžia laiką, yra ugdomi ir žaidžia, būtini sisteminiai pokyčiai“, – teigia R. Lingienė.

Darželiuose vaikai ne tik mokosi, bet ir maitinasi, žaidžia, miega, todėl tinkamos sąlygos ypač svarbios, sako R. Lingienė.

Jos teigimu, daugiausiai perpildytų grupių buvo nustatyta tose ugdymo įstaigose, kuriose mokosi vaikai nuo 3 metų iki pradinio ugdymo pradžios.

Primena ir apie skiepų reikšmę

Vaikų ligoninės Pediatrijos centro vadovė prof. dr. Odilija Rudzevičienė pabrėžia, kad ikimokyklinis ir priešmokyklinis laikotarpis itin svarbus vaiko sveikatai, nes tuo metu formuojasi imuninė sistema, daugeliui ji galutinai susiformuoja nuo 5 iki 7 metų.

O. Rudzevičienė akcentuoja, kad tikėtina, jog perpildytose darželio grupėse vaikų, turinčių virusinių kvėpavimo takų ligų ir platinančių virusus, bus daugiau, ir sveikam vaikui tokioje virusų koncentracijoje tikimybė užsikrėsti išaugs kelis kartus.

„Be to, tikėtina, kad perpildytose grupėse yra didesnis triukšmas, jis vargina ir vaikus, ir darbuotojus, visi tampa ne tokie dėmesingi, atsiranda daugiau streso ir suirzimo“, – kalba profesorė.

Ji tikina, kad per didelis stresas ir nuovargis nėra geras pagalbininkas normaliai formuotis imuninei sistemai, todėl vaikai gali greičiau susirgti. Medikė taip pat primena, kad ugdymo įstaigų darbuotojai turėtų laiku pasiskiepyti, kadangi tai leidžia sumažinti susirgimų skaičių.

O. Rudzevičienė aiškina, kad daug bėdų gali padaryti ir netvarkinga darželio lauko teritorijų įranga. Vaikai yra judrūs, gali lengvai susižeisti, sako ji, todėl vaikų traumos yra trečioji pagal gausą vaikų ligų grupė, dėl kurios jie pakliūva į ligoninių stacionarus.

Ypač svarbu, sako medikė, kad darželio teritorijoje esančiose smėlio dėžėse būtų reguliariai keičiamas smėlis, kad vaikai neužsikrėstų pavojingomis ligomis, kurios gali plisti per smėlyje esančius kirmėlių kiaušinėlius.

Perpildytos grupės buvo fiksuotos 67 proc. tikrintų Kauno savivaldybės įstaigų, 43 proc. – Tauragės, 42 proc. – Alytaus, po 33 proc. – Marijampolės ir Utenos, 25 proc. – Telšių, 19 proc. – Klaipėdos, 16 proc. – Šiaulių savivaldybių įstaigose. Vilniuje toks tyrimas buvo atliktas 2018 m., tada perpildytų grupių buvo 65 proc.

Buvo užfiksuota ir kitų pažeidimų, pavyzdžiui, kai kurios įstaigos neatitinka fizinės saugos reikalavimų: 12,4 proc. įstaigų nepatikrinta vaikų žaidimų aikštelių sauga, 15,5 proc. nėra langų atidarymo apsaugos priemonių, 13,2 proc. nesaugūs laiptų aptvarai ir turėklai. 18,8 proc. įstaigų nepakanka sanitarinių įrenginių, atsižvelgiant į ugdomų vaikų skaičių, o 11,4 proc. neturi leidimų-higienos pasų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt