Lietuvoje

2019.07.23 13:05

Skvernelis neatmeta, kad Seime gali būti balsuojama dėl Vyriausybės programos

atnaujinta 13.28
Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.07.23 13:05

Po Vyriausybės įgaliojimų grąžinimo ministru pirmininku dar kartą patvirtintas Saulius Skvernelis kartoja, kad balsuoti dėl Vyriausybės programos parlamente greičiausiai nereikės. Vis dėlto jis neatmeta, kad gali tekti pasirinkti ir kitą kelią.

Antradienį Seime S. Skvernelis po to, kai parlamentarai patvirtino kandidatūrą į premjerus, pakartojo, kad Vyriausybės komandoje keisis mažiausiai trys ministrai.

Jis teigė tikintis, kad kartu su koalicijos partneriais sutartus įsipareigojimus, tarp kurių – vaiko pinigų didinimas, nemokami vaistai senjorams, Vyriausybei įgyvendinti pavyks.

„Tai yra įsipareigojimai, kuriuos turėsime įgyvendinti, ir daugiau ar mažiau yra preliminariai paskaičiuoti tie įsipareigojimai, kaip gali būti įgyvendinti. [...] Jeigu nieko netikėto neįvyks, tai bus padaryta“, – aiškino S. Skvernelis.

Pasak jo, šiuo metu bus imamasi Vyriausybės formavimo darbų. Premjeru patvirtintas S. Skvernelis tikino, jog šis procesas iš esmės nesikeis.

„Taip, kaip visada būdavo: bus (kandidatai į ministrus – LRT.lt) suderinti su Respublikos prezidentu, tikrinami kandidatai, kada jie atitiks nepriekaištingos reputacijos, Korupcijos prevencijos įstatymų reikalavimus ir bus sutarta dėl jų, tai bus paskyrimai“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Ministras pirmininkas teigė, kad dėl Vyriausybės programos Seime balsavimas nėra numatytas, tačiau neatmetė, jog tai gali ir pasikeisti.

„Niekur nėra numatyta, kad turėtų būti balsuojama dėl Vyriausybės programos, net ir keičiantis daugiau negu pusei ministrų. Tiesiog yra procedūros numatytos Seimo statute, kas turi būti padaryta. Jeigu bus toks kelias pasirinktas, tai bus pristatyti nauji ministrai, diskusija ir įgaliojimų grąžinimas, Seimas balsuos dėl įgaliojimų grąžinimo. Arba bus galbūt kitas kelias pasirinktas. Vėliau informuosime“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Pasikeitus daugiau nei pusei ministrų kabineto narių, balsavimas dėl Vyriausybės programos Seime numatytas Konstitucijoje.

Jis tvirtino, kad ir toliau parlamente sieks bendrauti ir su opozicijos atstovais, ypač tais atvejais, jei valdančiųjų gretose atsiras abejojančių vienomis ar kitomis Vyriausybės iniciatyvomis.

S. Skvernelis teigė, kad kandidatus į ministrus prezidentui Gitanui Nausėdai pateiks po to, kai šalies vadovas pasirašys dekretą dėl jo skyrimo premjeru.

„Kai bus dekretas, turėsiu galimybę per 15 dienų pateikti kandidatus“, – tvirtino S. Skvernelis.

Jis patikino, kad su prezidentu dar nėra sutaręs dėl visų kandidatų į ministrus, tačiau neatskleidė dėl kurių kandidatų dar nėra sutarimo.

„Girdžiu Respublikos prezidentą ir tas dvejones, abejones. Mano tikslas – jas išsklaidyti“, – tikino S. Skvernelis.

Pasak S. Skvernelio, kandidatus į ministrus jis G. Nausėdai žada pateikti šią savaitę.

R. Karbauskis dėl įsipareigojimų įvykdymo neabejoja

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis žurnalistams sakė, kad tikėjosi, jog Seimas patvirtins S. Skvernelio kandidatūrą į premjerus.

„Laukiau kažko panašaus kaip balsavimas dėl biudžeto. [...] Įvyko tai, ko buvo tikėtasi. Valdančioji dauguma ir ją palaikantys Seimo nariai yra pakankama dauguma Seime. Abejonių dėl to nėra. Džiaugiuosi, kad tas balsavimas tai ir patvirtino“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Politikas teigė tikintis, kad Vyriausybė įgyvendins savo programoje numatytus ir koalicijos partnerių pasiūlytus įsipareigojimus.

„Tai yra suderinta su Vyriausybe, jie nėra kažkokie ypatingai kitokie negu tie, kurie buvo įvardinti mūsų Vyriausybės programoje. Manau, kad šitoje vietoje kažkokių nerealių įsipareigojimų nėra. Vyriausybė įgyvendins tuos tikslus, kurie yra Vyriausybės programoje ir koalicijos sutartyje“, – patikino R. Karbauskis.

Tiesa, nors premjeras S. Skvernelis užsiminė apie nekilnojamojo turto mokestį ir taršių automobilių apmokestinimą, „valstiečių“ lyderis pažymėjo, kad jų frakcijoje apie tai nėra diskutuota, mat konkrečių pasiūlymų dar esą nėra.

„Mes tikrai nesvarstėme, jokio pasiūlymo nėra. Aš manau, ažiotažo ir kalbų apie tai yra ganėtinai per daug, nes visuomenė yra klaidinama tomis kalbomis. Jokio projekto nėra, niekas nėra svarstoma“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Koalicijos partnerių Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) frakcijos Seime seniūnė Rita Tamašunienė tvirtino, kad dėl LLRA-KŠS kandidatų į vidaus reikalų ir susisiekimo ministrus dar nėra iki galo apsisprendę.

„Mes turime kompetentingus, sąžiningus žmones, kurie iš tikrųjų atsakingai, dorai atstovaus, dirbs Vyriausybėje“, – užsiminė R. Tamašunienė.

Konservatorių lyderis pokyčių nesitiki

Balsavime dėl S. Skvernelio kandidatūros į premjerus vienintelis „prieš“ balsavęs opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Gabrielius Landsbergis žurnalistams sakė, kad iš šios Vyriausybės jokių reikšmingų darbų nesitiki.

„Dabar pabandykite atleisti premjerą kas nors. Niekas nebegali, viskas. Jis dabar yra patvirtintas metams ir niekas čia nesikeis. Manau, kad kažkokių reikšmingesnių darbų čia nebegalime tikėtis iš šios Vyriausybės. Reikšmingiausia, kas galėtų atsitikti, tai, jei prezidentas, tesėdamas rinkiminį pažadą, kvies telktis partijas į kokius nors partinius susitarimus dėl švietimo ar kitų klausimų. Tada gali dar kažkas išjudėti, bet šiaip jau pereiname į priešrinkiminį laikotarpį“, – aiškino G. Landsbergis.

Konservatorių lyderis skeptiškai vertino ir Vyriausybės siekius įvesti taršių automobilių ir nekilnojamojo turto mokesčius.

„Noriu pasakyti, kad tai niekaip nepakeis mūsų finansinių valstybės galimybių. Niekaip, net grameliu. Gal šiek tiek sumažins taršių automobilių kiekį. Galbūt. Tačiau vaiko pinigų už taršius automobilius nesumokėsime“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Opozicijos lyderė, liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen pažymėjo, kad iš S. Skvernelio taip ir nesulaukė atsakymų į svarbiausius klausimus.

„Iš esmės (S. Skvernelis – LRT.lt) prašė pasitikėti avansu. Į daugelį esminių klausimų atsakymų nebuvo. Nebuvo atsakymų į klausimus apie konkrečias ministrų pavardes, nebuvo atsakymų į klausimus, ar premjeras įsipareigoja vykdyti koalicijos sutartyje numatytus įsipareigojimus“, – tikino opozicijos atstovė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.