Naujienų srautas

Lietuvoje2019.07.23 13:06

ICOMOS Lietuvos biuro vadovė: akreditaciją norima atimti remiantis netikslia informacija

papildyta viceministrės komentaru; atnaujinta 13.53
Ignas Jačauskas, BNS 2019.07.23 13:06

Paveldosaugos organizacijos ICOMOS Lietuvos biuro vadovė Marija Nemunienė sako, kad centrinės organizacijos siekis naikinti Lietuvos biuro akreditaciją paremtas netikslia informacija ir žada sprendimą skųsti.

Anot jos, neteisingas yra vienas esminių išsakomų priekaištų, jog ICOMOS Lietuvos nacionalinis komitetas birželio pabaigoje registravo naujus įstatus prieš tai neatsiuntęs jų centrinei organizacijai susipažinimui.

„Yra informacija, kad mes registravome naujus įstatus – taip nėra. Nauji įstatai tik buvo patikrinti notariškai – juos apsvarstėme, priimtas sprendimas, kad juos galima teikti registruoti, bet mes esame išsiuntę patikrinimui ICOMOS Teisės komitetui. Atsakymo iš jų dar negavome ir esame įsipareigoję neregistruoti jų Registrų centre, kol negausime patvirtinimo, kad jie atitinka ICOMOS statutą“, – BNS sakė M. Nemunienė.

Ji tvirtino, kad šią savaitę Lietuvos biuras turėtų suformuluoti atsakymą centrinei organizacijos vadovybei arba skųsti sprendimą naikinti akreditaciją.

„Aš jau parašiau ir ICOMOS valdybai, ir prezidentui, kad yra nesmagu, kai bandoma diskredituoti nacionalinio komiteto vardą pateikiant neteisingą informaciją (...). Parašėme, kad sprendimas priimtas skubotai ir mes biuro posėdyje parašysime arba atsakymą ir paaiškinimą, arba mes sprendimą skųsime“, – tvirtino ji.

ICOMOS generalinis sekretorius Peteris Phillipsas pirmadienį išplatintame laiške organizacijos nariams užsimena, kad sprendimą naikinti akreditaciją valdyba priėmė atsižvelgusi ir į Registrų centro informaciją, ICOMOS Lietuvos skyriaus generalinės asamblėjos posėdžių protokolus ir bylas, susijusias su Lietuvos skyriaus valdybos nariais. Taip pat esą įvertinti ir asmenų, siekusiųjų narystės Lietuvos padalinyje, skundai.

ICOMOS valdyba dėl minimų priežasčių paprašė M. Nemunienės išregistruoti „ICOMOS Lietuva“ iš juridinių asmenų registro ir nebenaudoti šio vardo oficialiam susirašinėjimui.

Pati M. Nemunienė sako, kad dvi bylas dėl asociacijos įrašų Registrų centre bei dėl esą neteikiamos informacijos apie kai kuriuos projektus nuo 2011-ųjų yra inicijavę ICOMOS nariai Jūratė Markevičienė, Vytautas Petrušonis ir Dainius Elertas. M. Nemunienė tvirtina, kad ieškinys dėl įrašų registruose atmestas, o susipažinti su kai kuriais dokumentais biuras, anot jos, negali teikti dėl asmens duomenų apsaugos reikalavimų.

Priekaištus dėl narių nepriėmimo ji atremia sakydama, kad tai sprendžia ne valdyba, o visuotinis nacionalinio komiteto susirinkimas ir tik jei tam yra aiškios priežastys.

„Jei nusprendžiame, kad nenorime, jog tas žmogus papildytų ICOMOS nacionalinio komiteto gretas, mes jo nepriimame. Tokių sprendimų buvo nedaug. Manau, kad galėjo tie asmenys skųstis. Pavyzdžiui, buvo pozicija, kad noriu būti ICOMOS nariu, nes reikia kovoti su Kultūros paveldo departamentu, nes jis nederina tokio ir tokio projekto ar neleidžia ant piliakalnio daryti laužaviečių“, – dėstė ji.

„Iš esmės yra kokie aštuoni nepatenkinti ICOMOS nariai ir ta visuomenės dalis, kuri dabar kovoja su bet kokiomis statybomis ar inovacijomis Vilniaus senamiestyje, kurie balotiravosi į rinkimus“, – pridūrė nacionalinio komiteto vadovė.

Tarptautinė paminklų ir lankytinų vietų apsaugos taryba (ICOMOS) yra ekspertų tinklas, veikiantis daugelyje pasaulio šalių. Jam priklauso architektai, istorikai, archeologai, meno istorikai, geografai, antropologai, inžinieriai ir miestų planuotojai.

Organizacijai priklauso daugiau nei 10 tūkst. narių 151 pasaulio šalyje, ji turi daugiau nei šimtą nacionalinių komitetų. ICOMOS Lietuvos nacionalinis komitetas turi 65 narius.

M. Nemunienė yra architektė, ji dirba įmonėje „Projektavimo ir restauravimo institutas“.

Kultūros viceministrė dar tikisi sutarimo

Kultūros viceministrė Ingrida Veliutė dar tikisi sutarimo tarp paveldosaugininkus vienijančios ICOMOS centrinės vadovybės ir Lietuvos padalinio.

Ji sako, kad pirmadienį „buvo neetiškai paviešintas vidinis susirašinėjimas“, bet ne oficiali informacija, todėl galutinis sprendimas dar nepriimtas.

Anot jos, kol kas apie galimą akreditacijos atėmimą iš ICOMOS Lietuvos nacionalinio komiteto „neturėtume net kalbėti“.

„Pirmiausiai reikėtų gauti oficialią užsienio biuro poziciją ir tik paskui priimti kokius nors vertinimus, daryti išvadas. Kol kas ketinimo tokio nėra, yra įstaigų įstatai, pagal kuriuos juos veikia, yra nacionalinė teisė. Tad nekalbama apie atėmimą, yra asmeninė nariams išsiųsta informacija. Net neabejoju, kad Lietuvos biuras suformuos laišką užsienio biurui, situacija paaiškės ir galėsime komentuoti“, – BNS sakė ji.

Prieš šiemet ateidama į dirbti ministeriją I. Veliutė buvo ICOMOS Lietuvos nacionalinio komiteto pirmininkės pavaduotoja.

Viceministrė sakė, kad tai yra „viena iš nedaugelio kultūros paveldo srityje veikiančių tarptautinių organizacijų“. Todėl, anot jos, netekus ICOMOS statuso bei tarptautinio pripažinimo būtų „neeilinis nuostolis visai kultūros paveldo bendruomenei, specialistams“.

„Nors narystės ICOMOS nariai neprarastų bet kokiu atveju“, – tvirtino ji.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi