Lietuvoje

2019.07.23 12:25

Gitanas Nausėda lankosi Latvijoje: Astravo klausimas gali būti sprendžiamas tik derybomis

atnaujinta 13.33
LRT.lt, Paulina Levickytė, ELTA2019.07.23 12:25

Antradienį Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda su darbiniu vizitu lankosi Rygoje.

Lietuvos prezidentas antradienį susitinka su Latvijos prezidentu Egiliu Levitu, Saeimos pirmininke Inara Mūrniene bei premjeru Krišjaniu Kariniu.

G. Nausėda su Latvijos prezidentu aptarė Astravo atominės elektrinės klausimą, „Rail Baltica“ ir „Via Baltica projektus“, elektros tinklų sinchronizaciją.

Lietuvos prezidentas sakė, kad šie klausimai turi būti sprendžiami visoms pusėms susėdus prie derybų stalo.

„Neabejoju ir viliuosi, kad po to, kai p. prezidentas pritarė tokiam formatui ir žiūri į jį palankiai, liks tik techninės detalės suderinti susitikimų laiką ir vietą“, – sakė G. Nausėda.

G. Nausėda teigė pažymėjęs Latvijos vadovui, jog Astravo AE klausimas yra itin aktualus Lietuvai, bet tai įvykus galimiems incidentams, tai būtų ne vien Lietuvos problema.

Lietuva savo sprendimo dėl Astravo AE nekeis, sakė prezidentas G. Nausėda po susitikimo su Latvijos prezidentu Egiliu Levitu Rygos pilyje. Pasak Lietuvos vadovo, Astravo AE statybose nesilaikoma saugumo garantų, todėl Lietuva ateityje iš AE energijos nepirks.

Tuo metu E. Levitas taip pat pažymėjo, kad Latvijai svarbiausia yra jos saugumas, todėl, jei Baltarusijos AE neatitiks saugumo garantų, prekybos tinklų AE taip pat neužmegs.

„Neatsitiktinai pažymėjau, kad Astravo AE klausimas Lietuvai labai aktualus, bet ir būtų neteisinga teigti, kad tai yra tik Lietuvos problema. Nes, neduok, Dieve, įvyktų kokie incidentai, nelaimės. Tai, be abejo, pasekmės būtų regioninės ir labai skaudžios. Šiandien mes konstatuojame tą faktą, kad Astravo AE pastatyta netinkamoje vietoje, nesuderinus su tarptautinėmis organizacijomis.

Taip pat neįgyvendintos rekomendacijos dėl energijos saugumo. Todėl dėl tos priežasties mes laikomės savo principinio sprendimo, net ir pradėjus šitai elektrinei veikti, nepirkti iš jos elektros energijos. Supratimą radome Lenkijoje, kuri laikosi panašios pozicijos, viliuosi, kad po tolimesnių diskusijų derinsime pozicijas ir su kitomis Baltijos valstybėmis. Tačiau šiandien nenorėtume daryti savo draugams nė mažiausio spaudimo priimant sprendimus, dėl to susilaikysiu nuo tolesnio komentaro“, – teigė G. Nausėda.

Tuo metu Latvijos prezidentas E. Levitas teigė, kad, jei Baltarusijos AE neatitiks saugumo garantų, kalbos apie elektros prekybą ateityje taip pat nebus.

„Latvijos absoliutus prioritetas yra klausimas dėl saugumo. Nuo Lietuvos iki statomos elektrinės yra penkiasdešimt kilometrų, iki Daugpilio - šimtas dvidešimt. Mums be galo svarbu, kad būtų laikomasi tarptautinės energetikos saugumo garantų. (...) Saugumas yra prioritetas, jeigu jo nesilaikoma, apie tai (prekybą. – ELTA) kalbėti net nereikėtų“, – sakė Latvijos prezidentas.

Dvišalio susitikimo metu aptariami dvišaliai santykiai ir pozicija, siekiant bendrų tikslų Europos Sąjungoje bei NATO.

Dėmesio bus skirta gynybos ir saugumo klausimams, kaip gynybos planų atnaujinimas, oro gynyba, oro ir jūros gynybos sąveika, bendrų pratybų vykdymo klausimai.

Vėliau G. Nausėda susitiks su lietuvių bendruomene Rygoje.

Susitikimų metu aptarti dvišaliai Lietuvos ir Latvijos santykiai, bendri valstybių tikslai Europos Sąjungoje, NATO.

Abiejų šalių prezidentai dalyvavo dvišaliame susitikime Latvijos prezidento rezidencijoje – Rygos pilyje. Susitikimui skirtos 20 minučių.

Prieš tai G. Nausėda dalyvavo gėlių padėjimo ceremonijoje prie Laisvės paminklo Rygoje. Prie paminklo įvyko pirmasis Lietuvos ir Latvijos delegacijų susitikimas.

Prieš šį, jau antrąjį, G. Nausėdos vizitą į užsienį prezidentas pabrėžė Latvijos ir Lietuvos istoriją, baltų tautų vienybę, panašias vertybes bei interesus, kaip vienijančius šias dvi kaimynines šalis, rašoma Prezidentūros pranešime spaudai.

Lietuva ir Latvija, pasak prezidento, mato panašių tarptautinių iššūkių ir grėsmių, o tai, G. Nausėdos teigimu, lemia sėkmingą šalių bendradarbiavimą, siekiant išspręsti regiono iššūkius bei ginti abiejų valstybių piliečių interesus tarptautinėje erdvėje.

Rygoje, skelbia Prezidentūra, G. Nausėda apsilankys Latvijos nacionalinėje bibliotekoje, kurioje apžiūrės retų ir vertingų knygų kolekciją bei padovanos lietuvišką knygą apie Vilniaus Žemutinės pilies istoriją, taip pat padės gėlių prie Laisvės paminklo.

Prezidento žmona Diana Nausėdienė šį kartą į Latviją nevyko. Pirmoji ponia dalyvauja vaikų piešinių parodos atidaryme Kauno klinikų Vaikų ligų klinikose.

Populiariausi

Rugsėjo 1-oji

Lietuvoje

2021.03.05 12:48

Pradinukų sugrįžtuves į klases ketinančios skelbti Plungės meras: baubas nėra toks didelis, kokį jį piešia

iki antradienio vakaro laukia mokyklų, kurios nori atverti duris, apsisprendimo; atnaujinta 15.58
Karantinas Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI 6

Lietuvoje

2021.03.05 09:32
COVID-19 TRUMPAI

COVID-19 Lietuvoje: plečiasi židiniai darželiuose, įmonėse ir futbolo klube

434 atvejai, mirė 5 žmonės; atnaujinta 11.10
6