Lietuvoje

2019.07.23 10:54

Advokatas: Neringa Venckienė bet kada gali būti išsiųsta į Lietuvą

BNS2019.07.23 10:54

Buvusios Lietuvos teisėjos ir parlamentarės Neringos Venckienės advokatas pirmadienį pareiškė, kad naujausias teismo sprendimas gali būti lemtingas smūgis jo klientės kovai siekiant išvengti ekstradicijos į gimtą šalį.

Pasak advokato Michaelo Monico, 48-erių N. Venckienė bet kada gali būti išsiųsta į Lietuvą.

M. Monicas naujienų agentūrai AP pirmadienį sakė, kad jo klientė buvo sugniuždyta, kai jis atvyko jos aplankyti Čikagos kalėjime, kur ji laikoma jau pusantrų metų, kad praneštų, jog teismas atmetė jos skundą dėl ekstradicijos.

„Tai buvo liūdniausias dalykas, kokį man yra tekę daryti“, – teigė advokatas.

36 puslapių septintosios Čikagos apygardos apeliacinio teismo rašytinėje nutartyje sakoma, kad N. Venckienė turi stoti prieš teismą Lietuvoje. Nutartyje pabrėžiama, kad JAV teismas turėjo užtikrinti, jog laikomasi Lietuvos ir JAV sutarties dėl ekstradicijos sąlygų, o ne spręsti dėl suimtosios kaltės.

„Venckienė vis tiek turės galimybę apskųsti jai iškeltus kaltinimus, – sakoma nutartyje. – Tokia galimybė turi būti numatyta Lietuvos teisinėje sistemoje.“

Trijų teisėjų kolegija vienbalsiai nusprendė, kad JAV turi laikytis savo įsipareigojimų pagal susitarimą dėl ekstradicijos su tokiomis šalimis kaip Lietuva.

„Jei kitos šalys praras pasitikėjimą, kad Jungtinės Valstijos laikosi savo sutarčių, JAV rizikuoja prarasti žmonių, kurie nusikalsta ir pabėga į kitas šalis, ekstradicijos galimybę“, – tvirtinama nutartyje.

N. Venckienės advokatai dar gali kreiptis į Aukščiausiąjį Teismą, tačiau jis retai imasi tokių bylų, ypač atsižvelgiant į tai, kad JAV žemesnės instancijos teismai nenustatė, kad kokie nors klausimai lietuvės byloje yra ginčytini.

Čikagos prokuratūra, dirbanti su N. Venckienės byla, nenurodė, kada moteris gali būti išsiųsta į Lietuvą.

N. Venckienė turėjo leidimą gyventi ir dirbti JAV, tačiau 2018-ųjų vasario 13-ąją ji pasidavė šalies teisėsaugai, sužinojusi, kad pareigūnai siekia jos arešto.

Ji tikėjosi, kad Valstybės departamentas pripažins jai iškeltus kaltinimus politiškai motyvuotais, tokiu atveju jos ekstradicija būtų neįmanoma. Tačiau 2018-ųjų balandį JAV valstybės departamentas atsisakė tai padaryti.

Čikagos apeliacinis teismas atmetė N. Venckienės tvirtinimą, kad Lietuvos iškelti kaltinimai turi „politinį aspektą“.

M. Monicas savo ruožtu sakė besitikintis, kad JAV valstybės departamentas persigalvos ir leis N. Venckienei likti Jungtinėse Valstijose. Be to, jis vylėsi, kad naujasis Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda atšauks šalies prašymą išduoti buvusią teisėją.

Lietuvos prokurorai siekia N. Venckienės grąžinimo, kad jai galėtų būti pateikti kaltinimai dėl teismo sprendimo perduoti dukterėčią motinai nevykdymo, tvirkinimo, neteisėto informacijos rinkimo, piktnaudžiavimo vaiko atstovo teisėmis ir kitų nusikaltimų.

N. Venckienė iš Lietuvos išvyko 2013 metais. Ji Čikagoje suimta 2018 metų vasarį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.