Lietuvoje

2019.07.23 10:09

Valdantieji nusprendė: Širinskienę „tvarkiečių“ frakcijoje pakeis Jankuvienė

atnaujinta 10.06
Gytis Pankūnas, Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.07.23 10:09

Valdančiosios koalicijos lyderiai nutarė, kad „valstietę“ Agnę Širinskienę „tvarkiečių“ frakcijoje pakeis kitas žmogus – Audronė Jankuvienė.

„Aš kiek suprantu, kadangi yra Konstitucinio Teismo išaiškinimas, mes padarysime pakeitimą ir kitas žmogus nueis į tą frakciją“, – antradienį žurnalistams po koalicijos susitikimo Seime sakė „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

Tiesa, R. Karbauskis neatskleidė, kas A. Širinskienę pakeis „tvarkiečių“ frakcijoje.

Vėliau politikas patvirtino, kad prie „tvarkiečių“ frakcijos prisijungs į Europos Parlamentą išrinktą Stasį Jakeliūną „valstiečių“ gretose pakeitusi A. Jankuvienė.

„Nauja Seimo narė. Ji nepriklauso partijai, turi pareigų komitetuose, – apie A. Jankuvienę kalbėjo R. Karbauskis ir pridūrė, kad prisijungti prie „tvarkiečių“ frakcijos pasisiūlė pati Seimo narė.

Tikisi prisijungiant ir daugiau parlamentarų

„Tvarkiečių“ lyderis Remigijus Žemaitaitis žurnalistams sakė ketinantis kalbėtis su A. Širinskiene bei teigė dėl prisijungimo kalbantis su dar keletu Seimo narių. Jis teigė besitikintis, kad antradienį turėtų paaiškėti, ar prie „Tvarkos ir teisingumo (Suverenios Lietuvos)“ frakcijos prisijungs dar vienas Seimo narys. Tiesa, kas jis – neatskleidė, tik teigė, kad kalbasi tiek su „valstiečių“, tiek su mišrios grupės atstovais.

„Esu dėkingas Agnei ir suprantu, ką paskutinėmis dienomis jai teko iškęsti, net ir iš saviškių. Tai dar kartą parodo Lietuvos žmonėms, kokia yra bjauri politika ir kaip savi žmonės gali niekinti ir žeminti savą žmogų.

Aš su tokiais žmonėmis po savaitės, pamatęs, kaip jie puolė, ko gero nei sveikinčiausi, nei norėčiau bendrauti“, – kalbėjo R. Žemaitaitis.

Opozicija: turgelis

Tokias A. Širinskienės keliones per frakcijas opozicijos atstovai vadino sunkiai suprantamomis ir turgeliu. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Gabrielius Landsbergis sakė: „Nebespėju susekti tokių politinių sūpuoklių. Vieną dieną vienoje frakcijoje, kitą – kitoje. Akivaizdu, kad vyksta prekyba, turgelis. Gal galėtų apsispręsti vieną dieną, kas tokia yra.“

Liberalų sąjūdžio lyderis Eugenijus Gentvilas kalbėdamas su žurnalistais svarstė, kad tokiam žingsniui A. Širinskienę pastūmėjo pavojus dėl kylančių dviprasmybių.

„Tikrai nepalaikau tokio modelio, tik matau, kaip „valstiečiai“ rūpinasi, kad būtų valdančioji dauguma: „Ai tu eisi, dabar tu eisi“, – sakė E. Gentvilas.

LRT.lt primena, kad gelbėjant subyrėjusią partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakciją, buvo nuspręsta, jog „valstiečiai“ koalicijos partneriams „paskolins“ savo kolegę A. Širinskienę.

Šurmulys parlamente kilo, kad A. Širinskienė, nors jau yra prisijungusi prie „tvarkiečių“ frakcijos, seniūnų sueigoje ir toliau atstovauja „valstiečiams“. Šis Seimo narės elgesys papiktino tiek opoziciją, tiek ir kai kuriuos valdančiųjų atstovus. Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos nariai A. Širinskienę apskundė Etikos ir procedūrų komisijai, o įtakinga LVŽS narė, parlamento vicepirmininkė Rima Baškienė dėl A. Širinskienės kreipėsi į Teisės departamentą.

Teisės departamento išvadoje, su kuria susipažino LRT.lt, nurodoma, kad pagal Seimo statutą Seimo narys negali priklausyti vienai frakcijai ir atstovauti kitai. Teisininkų atsakyme cituojamas ir 2001 m. Konstitucinio Teismo išaiškinimas.

„Konstitucinis Teismas [...] nutarime išaiškino Statuto nuostatą ir nurodė, kad „pagal Seimo statutą Seimo nariai jungiasi į frakcijas laisva valia, nevaržomi jokių mandatų. Seimo statuto 38 straipsnio 2 dalyje nustatytas minimalus Seimo narių, galinčių sudaryti frakciją, skaičius (ne mažiau kaip 7 Seimo nariai), taip pat įtvirtintas principas, kad kiekvienas Seimo narys gali būti tik vienos frakcijos atstovas“, – teigiama Teisės departamento rašte.

A. Širinskienė: „tvarkiečių“ frakcija nesugrius

Pati A. Širinskienė Seime žurnalistams patvirtino, kad trauksis iš „tvarkiečių“ frakcijos ir kad nedalyvaus seniūnų sueigos posėdžiuose.

Anot parlamentarės, šiam jos sprendimui įtaką turėjo Teisės departamento išaiškinimas.

„Jeigu anksčiau frakcijos galėjo keistis kvotomis ir tiesiog būdavo džentelmeniški susitarimai, tai dabar yra pasakyta, kad tiesiog kvotų keitimasis ir atstovavimas kitai frakcijai yra negalimas“, – pažymėjo A. Širinskienė.

Seimo narė teigė, kad „valstiečių“ frakcija jau priėmusi sprendimą, kas ją pakeis „tvarkiečių“ frakcijoje, tačiau ją pakeisiančio žmogaus dar neįvardijo.

„Tikrai „Tvarkos ir teisingumo“ frakcija nesugrius, jos veikla tęsis“, – komentavo A. Širinskienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.