Lietuvoje

2015.07.14 18:40

Šaulių sąjungos vadas: kai kurie šauliai šaudo geriau už profesionalius karius

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2015.07.14 18:40

Kai kurių Šaulių sąjungos savanorių ginklo valdymo įgūdžiai kur kas geresni už profesionalių karių, tvirtina Lietuvos šaulių sąjungos vadas pulkininkas leitenantas Liudas Gumbinas. Tokių rezultatų gali pasiekti besitreniruojantys šauliai, tačiau, anot L. Gumbino, nors Šaulių sąjungoje netaikomi amžiaus, lyties ar tautybės apribojimai, jos nariais gali tapti ne visi.

Kai kurių Šaulių sąjungos savanorių ginklo valdymo įgūdžiai kur kas geresni už profesionalių karių, tvirtina Lietuvos šaulių sąjungos vadas pulkininkas leitenantas Liudas Gumbinas. Tokių rezultatų gali pasiekti besitreniruojantys šauliai, tačiau, anot L. Gumbino, nors Šaulių sąjungoje netaikomi amžiaus, lyties ar tautybės apribojimai, jos nariais gali tapti ne visi.

„Norėčiau pabrėžti, kad ne visi gali tapti Šaulių sąjungos nariais, nes pirmiausia savęs reikia paklausti, ar į organizaciją stoji, nes nori kažką nuveikti ir būti kartu su tais žmonėms, ar tau tai tėra mados reikalas. Iš tiesų tai nėra mados reikalas. Tai turi būti apsisprendimas“, – LRT Radijo laidoje „Ryto garsai“ pabrėžia L. Gumbinas.

Lietuvos šaulių sąjungos vadas plk. ltn. L. Gumbinas. V. Skaraičio (BFL) nuotr.

Anot jo, apribojimai taikomi ir teistiesiems, ypač griežtai tikrinami Šaulių sąjungoje vadovo postą norintys užimti asmenys. „Kiek įmanoma pagal resursus, pasižiūrime, ar žmogus nėra teistas, ar neturi blogos praeities ir negali diskredituoti Šaulių sąjungos. Kadangi daug šaulių yra eiliniai, kiekvienam negalime skirti resursų, kad įsitikintume, kiek jis lojalus ar ne. Jo darbai patvirtina lojalumą. Daugiau dėmesio skiriame vadų grandims – kuo aukščiau lipi karjeros laiptais, tuo patikrinimas tampa griežtesnis“, – nurodo L. Gumbinas.

Pulkininkas leitenantas pateikia pavyzdį, kad užimantis jo paties pareigas Šaulių sąjungoje žmogus turi atitikti reikalavimus, kurie leistų jam susipažinti su slapta informacija. Prieš apsisprendžiant stoti į sąjungą, L. Gumbinas pataria atkreipti dėmesį ir į tai, kad Šaulių sąjungai per savaitę narys turėtų skirti bent keturias valandas, nors iš tiesų tikslių laiko nurodymų nėra.

Pasak L. Gumbino, Lietuvos šauliai jau dabar atlieka savo funkcijas, o kilus grėsmei jie prisijungtų prie Lietuvos kariuomenės. Pulkininko leitenanto teigimu, šiuo metu besikuriantys Lietuvos šaulių koviniai būriai turėtų būti visiškai integruojami į kariuomenės pajėgas. Šiems daliniams nepriklausantys šauliai atliktų kitas pareigas.

„Visi kiti, tarpukariu vadinti „ne rikiuotės“ šauliais, kurie galėjo Šaulių sąjungai skirti mažiau laiko, gali atlikti visas kitas funkcijas: saugoti objektus, vykdyti žvalgybą, organizuoti pilietinį pasipriešinimą, užtikrinti kitų karo prievolininkų priėmimo tvarką, sustiprinti viešąją tvarką. Funkcijų tikrai daugybė. Esant kompetentingai organizacijai, žmonės, kurie geba atlikti funkcijas, puikiai realizuotų save“, – įsitikinęs L. Gumbinas.

Jis pritaria parlamentaro Arvydo Anušausko pateiktam siūlymui leisti Šaulių sąjungos savanoriams namuose laikyti organizacijai priklausančius ginklus. „Norint namuose turėti ginklą, taikomos tam tikros procedūros. Bet kam ginklo neduoda. Šaulių sąjungoje galioja lygiai tas pats. Žmogus turi atitikti reikalavimus. Tik visiškai stabilus, patikimas žmogus gali turėti ginklą. Šaulių sąjunga – ne išimtis“, – akcentuoja L. Gumbinas.

Taip pat jis priduria, kad kiekvienas suaugęs šaulys per metus bent vieną kartą turi atlikti kovinį šaudymą. „Dar vienas faktas – yra šaulių, kurie šaudo kur kas geriau nei profesionalūs kariai ar kiti pareigūnai. [...] Jų šaudymo įgūdžiai ir ginklo valdymas kur kas geresnis nei įprasto profesionalo. Tai parodo, kad galimybės yra gana solidžios“, – teigia L. Gumbinas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Ruduo Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI