Lietuvoje

2019.07.22 23:29

Neįprastas detektyvas Panevėžyje: buvęs meras ieško prieš 20 metų įkastos laiko kapsulės

Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.22 23:29

Panevėžyje – neįprastas detektyvas. Buvęs miesto meras užsimojo surasti prieš dvidešimt metų į fontaną įkastą kapsulę. Politikas sunerimo, kad vykdant rekonstrukcijos darbus gali būti pamiršta dalis istorijos, mat kapsulė skirta ateities kartoms. Tačiau kur šis simbolis dabar – niekam nepavyksta jo rasti. Muziejininkai sako, kad tuometinė valdžia tinkamai neįformino šios ceremonijos, tad kapsulės paieškos gali likti bevaisės.

Panevėžio miesto centrą 20 metų puošė fontanas. Šiandien vietoje jo stovi tik betono nuolaužų krūva. Miestas atsinaujina ir vietoje jo bus statomas modernus fontanas. Tačiau pradėjus rekonstrukcijos darbus, buvęs miesto meras Vitalijus Satkevičius sunerimo, kur dingo prieš du dešimtmečius čia įmūryta kapsulė su laišku ateities kartoms.

„Spėju, kad ten galėtų būti parašyta tuo metu kas buvo aktualu Panevėžio miestui, kuo miestas gyveno, ko siekė ateityje, ar mes tuos lūkesčius pateisinome. Aš taip galvoju, kad tai yra istorijos trupinėlis“, – pasakoja V. Satkevičius.

Darbininkai, atliekantys kasinėjimus, teigia, neradę kapsulės. Tuomečiai valdžios atstovai tikina net neprisimenantys, kurioje vietoje ji įmūryta. Tad buvęs miesto meras pats ėmėsi detektyvo darbo. Archyvuose ieško nuotraukų ir informacijos, apklausia kitus politikus. Tiesa, kolegos į tokias paieškas žiūri ne taip rimtai.

„Vaikystėje būdavo mergaitės darydavo tuos vadinamus „sekretus“, kai po spalvotu stiklu dėdavo spalvotus popieriukus. Kitą rytą atsikėlusios jos neberasdavo tos vietos. Dabar yra taip, kad prieš 20 metų užkasėme, po 20 metų nerandame, gal ir gerai. Būtent atras tie, kam ji skirta, tai yra ateinančių kartų žmonės, tada bus istorija“, – svarsto Panevėžio savivaldybės vicemeras Valdemaras Jakštas.

Šiemet į naują fontaną bus įkasta kita kapsulė, tad buvęs meras tikisi iki tol surasti senąją.

„Paimti kastuvą ir eiti kasti? Sakys, tu čia trukdai darbams. Aš gi ne tas žmogus, kuris trukdyčiau vykdomiems darbams. Aš ieškau istorijos“, – sako V. Satkevičius.

Muziejininkai sako, kad kapsulė skirta ateinančioms kartoms, o praėję 20 metų dar nėra istorija. Be to, jei ankstesnė valdžia būtų į tai pažiūrėjusi rimčiau, dabar šios detektyvo istorijos nebūtų.

„Tie, kurie rengė šitą akciją, turėjo dokumentuoti, kurioje vietoje tiksliai įkasta, kaip ji atrodė, kokio dydžio, kokiame gylyje buvo kapsulė, nes vis tik praeina laikas ir mes net savo spintose neberandam daiktų, atrodo, tik pasidėjome visai neseniai, o paskui neberandame. Taip ir mieste keičiasi gyvenimas“, – sako muziejininkė Jūratė Gaidelienė.

Spėjama, kad mįslingai dingusi kapsulė galėjo būti iškasta statybininkų. Nepastebėję jos, darbuotojai galbūt išvežė kartu su žemėmis. Jei vis gi pavyks rasti kapsulę, ji bus perduoda Panevėžio kraštotyros muziejui.

Panorama. Ukrainoje – dar viena Volodymyro Zelenskio pergalė: absoliuti dauguma parlamente
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt