Naujienų srautas

Lietuvoje2019.07.27 11:46

Kodėl lietuviams reikšmingiausi įvykiai – vyrų krepšinis bei futbolas, olimpinės žaidynės ir Dainų šventė?

Ineta Nedveckė, LRT.lt 2019.07.27 11:46

Lietuvoje egzistuoja toks visuomenei reikšmingų įvykių sąrašas. Jame – vyrų krepšinio ir futbolo rinktinių pasirodymai, olimpinės žaidynės ir vienintelis kultūros renginys – Dainų šventė. Kodėl tokio sąrašo Lietuvai reikia, kokių privilegijų turi jame esantys įvykiai?

Kaip aiškina Kultūros ministerijos Visuomenės informavimo ir autorių teisių politikos grupės atstovas Deividas Velkas, iniciatyva dėl tokio sąrašo kilo iš Europos Parlamento. Visuomenei reikšmingi įvykiai jau nuo 1997-ųjų minimi dokumente, šiandien sutrumpintai vadinamame Audiovizualinės žiniasklaidos paslaugų direktyva.

Paklaustas, kam apskritai toks sąrašas reikalingas, Kultūros ministerijos atstovas pateikia nuorodą į ES direktyvos preambulę. Joje rašoma, kad visuomenei turi būti sudarytos plačios galimybės sužinoti apie tokius įvykius („olimpines žaidynes, pasaulio futbolo taurės ar Europos futbolo čempionato varžybas“). Pagrindinis tokių įvykių pranašumas Lietuvoje – jie turi būti transliuojami per televiziją, už kurią nereikia papildomai mokėti.

Kaip rašoma direktyvoje, visuomenei reikšmingi įvykiai turėtų būti ypatingi, visą Europos Sąjungos visuomenę arba atskiros valstybės narės visuomenę, arba ženklią atskiros valstybės narės visuomenės dalį dominantys renginiai, kuriuos iš anksto rengia organizatoriai, turintys teisinę galią parduoti su tuo renginiu susijusias teises.

Kai direktyvos nuostatas reikėjo perkelti į Lietuvos teisę, visų pirma jos atsidūrė Visuomenės informavimo įstatyme (2000 metais). (Itin) reikšmingų įvykių sąrašas tuomet buvo toks: olimpinės vasaros ir žiemos žaidynės; pasaulio ir Europos krepšinio čempionatai; pasaulio futbolo taurės varžybos; Europos futbolo čempionatas; Lietuvos dainų šventės; iškilmingi Lietuvos valstybinių švenčių minėjimai.

Visgi ilgainiui nuspręsta, kad sąrašas turi egzistuoti ne įstatyme, o kaip Vyriausybės nutarimas, kurį rengia Lietuvos radijo ir televizijos komisija. 2013 metais patvirtintas toks Lietuvos visuomenei reikšmingų įvykių sąrašas, kuriame nebeliko valstybinių švenčių minėjimų ir sukonkretinta, kad visuomenei reikšmingi tik tie krepšinio ir futbolo čempionatai, kuriuose pasirodo Lietuvai atstovaujantys vyrai.

1. Vasaros ir žiemos olimpinės žaidynės (atidarymo, uždarymo ceremonijos, varžybos, kuriose dalyvauja Lietuvos sportininkai).

2. Krepšinio rungtynės, kurias žaidžia Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė:

2.1. pasaulio vyrų krepšinio čempionatuose;

2.2. Europos vyrų krepšinio čempionatuose;

2.3. vasaros olimpinių žaidynių vyrų krepšinio turnyruose;

2.4. atrankos į šio sąrašo 2.1–2.3 punktuose numatytus sporto renginius turnyruose.

3. Pusfinalių ir finalo rungtynės, nepaisant to, ar jose dalyvauja Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė:

3.1. pasaulio vyrų krepšinio čempionatuose;

3.2. Europos vyrų krepšinio čempionatuose;

3.3. vasaros olimpinių žaidynių vyrų krepšinio turnyruose.

4. Europos krepšinio lygų sąjungos (ULEB) organizuojamos Eurolygos vyrų krepšinio turnyro rungtynės, kuriose žaidžia Lietuvos vyrų krepšinio komanda.

5. Pusfinalių ir finalo rungtynės, nepaisant to, ar jose dalyvauja Lietuvos nacionalinė vyrų futbolo rinktinė:

5.1. pasaulio vyrų futbolo čempionatuose;

5.2. Europos vyrų futbolo čempionatuose;

5.3. vasaros olimpinių žaidynių vyrų futbolo turnyruose.

6. Lietuvos dainų šventė.

Visų pirma dėl sąrašo kviestos diskutuoti suinteresuotos pusės, sąrašą sudarius, jį patvirtino Vyriausybė, o tada – ir Europos Komisija.

Visuomenei reikšmingų įvykių sąrašas vėl prisimintas Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos įstatymo pataisų dėl reklamos kontekste. Kaip numatoma pataisose (Seime jos dar nepriimtos svarstyti), LRT mokamą reklamą galėtų transliuoti tik vienu atveju – jeigu tai būtų numatyta tarptautiniuose įsipareigojimuose siekiant transliuoti renginius, kurie yra tarptautiniai ir įtraukti į šį sąrašą.

Tiesa, Seimo Teisės departamentas savo išvadoje teigia, kad sąrašas per siauras, kad juo galima būtų vadovautis šiuo atveju: „Manytina, kad pasirinkta ribojimo forma, siejama su Visuomenei reikšmingų įvykių sąrašu, orientuotu į televizijos programų transliuotojus, veikiančius komerciniais pagrindais, galimai yra neproporcinga ir nepamatuotai apribosianti LRT galimybes transliuoti tarptautinius kultūros, sporto (kitus nei krepšinis ir futbolas) ir kitokio pobūdžio renginius.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi