Lietuvoje

2019.07.22 14:24

Lietuviško kompiuterinio žaidimo reklama sukėlė pasipiktinimo bangą: taikinyje – tikri romų taboro gyventojai

atnaujinta 16.27, pradėtas ikiteisminis tyrimas
Domantė Platūkytė, LRT.lt2019.07.22 14:24

Viena kompiuterinius žaidimus kurianti įmonė kaip taikinius savo žaidimo reklamoje naudoja Vilniaus Kirtimų gyvenvietėje gyvenančius romus. Tokius veiksmus pasmerkė Lietuvos žmogaus teisių centras. Žaidimo vadovas LRT.lt tvirtina, kad pats žaidimas su romais nesusijęs, o tokie vaizdai yra klaidinantys ir buvo naudoti tik žaidimo reklamoje. Generalinė prokuratūra dėl tokios reklamos pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo neapykantos kurstymo.

Pasak Lietuvos žmogaus teisių centro, žaidimo reklamoje naudojami tikri vaikų ir suaugusių žmonių atvaizdai.

„Neįtikėtina, kaip galima taip žemai kristi“, – rašoma Žmogaus teisių centro išplatintame pranešime.

Kaip teigia Žmogaus teisių centras, tokiu elgesiu ne tik žeminamas romų bendruomenės orumas, tačiau ir normalizuojamas smurto naudojimas romų atžvilgiu. Centro nuomone, turėtų būti pradedamas ikiteisminis tyrimas dėl neapykantos kurstymo, tyrimą taip pat turėtų pradėti Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba dėl asmenų diskriminacijos parduodant prekes ir paslaugas.

„Atkreipiame dėmesį, kad net jei ir nuotraukos gautos teisėtai, tai automatiškai nesuteikia teisės naudoti žmonių atvaizdo komercinės reklamos tikslais“, – rašoma pranešime.

Žaidimo vadovas informaciją neigia

Nenorėjęs prisistatyti žaidimo Gangsteriai.lt vadovas LRT.lt sako, kad tokio žaidimo, koks vaizduojamas reklamose, nėra.

„Mes buvom pasamdę reklamos vadybininką, kuris į reklaminius skydelius įterpė klaidinančias nuotraukas. (...) Atleidome šį „reklamistą“, – kalba žaidimo vadovas.

Jo teigimu, reklamą darė laisvai samdomas darbuotojas, kuriam žaidimo vadovas mokėjo už nuorodos paspaudimus.

„Jam mokėjau už clickus (nuorodos paspaudimus – LRT.lt). Persistengė, norėdamas pritraukti dėmesio. Grįšiu iš atostogų ir aiškinsiuosi. Pats žaidimas neturi nieko bendro su romais“, – sakė žaidimo vadovas.

Nukreiptas šaunamasis ginklas suponuoja smurtinius veiksmus

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovė ryšiams su visuomene Izabelė Švaraitė LRT.lt sako, kad, pagal Lygių galimybių įstatymą, paslaugų teikėjas privalo užtikrinti, kad paslaugos klientams būtų teikiamos vienodomis sąlygomis nepaisant jų tautybės, taip pat užtikrinti, kad informacijoje apie paslaugas nebūtų išreiškiamas pažeminimas, paniekinimas, teisių apribojimas ar privilegijų teikimas dėl tautybės, taip pat formuojamos visuomenės nuostatos, kad viena asmenų grupė yra pranašesnė už kitą.

Anot I. Švaraitės, šio žaidimo ir informacijos apie jį paskleidimo atveju įžvelgtini galimi Baudžiamojo kodekso pažeidimai, kurie pažeidėjams gali užtraukti ir baudžiamąją atsakomybę. Veiksmai, kuriais skatinama neapykanta, viešai kurstoma smurtauti, diskriminuoti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl jo tautybės, amžiaus ir kitų tapatybės bruožų, yra nusikaltimo požymis.

„Matome vaizdus, kai į romus tiesiogiai nukreiptas šaunamasis ginklas, suponuojantis smurtinius veiksmus. Atsižvelgdami į tai nutarėme kreiptis į Lietuvos Respublikos prokuratūrą“, – kalba Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovė.

Žaidimų kūrėjų ar tokią informaciją paskleidusių asmenų veiksmai turėtų būti nagrinėjami baudžiamojo proceso tvarka, todėl Lygių galimybių kontrolierius negali atlikti tyrimo, kadangi jį turėtų atlikti teisėsaugos institucijos, sako I. Švaraitė.

Tokį žaidimo kūrėjų elgesį pasmerkė Lietuvos žaidimų kūrėjų asociacija: „Lietuvos žaidimų kūrėjų asociacija smerkia šį rasinės neapykantos kurstymo aktą ir žaidimo Gangsteriai.lt kūrėjus, neetiškai reklamuojančius savo produktą ir tokiu būdu kenkiančius Lietuvos žaidimų industrijos reputacijai“, – rašoma asociacijos komentare.

Pradėjo ikiteisminį tyrimą

Generalinė prokuratūra praneša, kad pirmadienį pradėjo ikiteisminį tyrimą pagal Baudžiamojo kodekso 170 str. 2 bei 3 dalis dėl galimo neapykantos kurstymo reklamuojant internetinį žaidimą.

Ikiteisminis tyrimas pradėtas gavus Lietuvos žmogaus teisių centro pranešimą, kuriame teigiama, kad socialiniame tinkle „Facebook“ buvo pastebėta internetinio žaidimo reklama, kuriai naudojamos nuotraukos su galimai realiai egzistuojančių vaikų bei suaugusiųjų, priklausančių vienai tautinei bendruomenei, veidais ir jų gyvenamosios aplinkos vaizdais.

Nuotraukos kuria įspūdį, kad į jose užfiksuotus žmones taikomasi iš šaunamojo ginklo. Lietuvos žmogaus teisių centro direktorės Birutės Sabatauskaitės pasirašytame pranešime nurodoma, kad tokie vaizdai ir jų platinimas skatina smurtą, patyčias, panieką ir diskriminaciją tautybės pagrindu, ką, B. Sabatauskaitės nuomone, liudija ir išplatintus vaizdus lydintys komentarai.

Kontroliuoti bei organizuoti šį ikiteisminį tyrimą pavesta Kauno apygardos prokuratūrai.

Baudžiamojo kodekso 170 straipsnio „Kurstymas prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę“ 2 dalyje nustatyta, kad tas, kas viešai tyčiojosi, niekino, skatino neapykantą ar kurstė diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl amžiaus, lyties, seksualinės orientacijos, neįgalumo, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

To paties straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad tas, kas viešai kurstė smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, seksualinės orientacijos, neįgalumo, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų arba finansavo ar kitaip materialiai rėmė tokią veiklą, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

Populiariausi