Lietuvoje

2019.07.22 10:39

Savivaldybių įmonėse giminystė sieja vidutiniškai penktadalį, o kai kur – pusę darbuotojų

BNS2019.07.22 10:39

Savivaldybių įmonėse giminystės ryšiai sieja vidutiniškai penktadalį, o kai kur – net pusę darbuotojų, pirmadienį pranešė Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), atlikusi savivaldybių įmonių nepotizmo rizikos intensyvumo analizę.

STT duomenimis, birželį iš beveik 22 tūkst. savivaldybių valdomų įmonių darbuotojų giminystė siejo 4 tūkstančius.

Vidutiniškai savivaldybių įmonėse giminaičiai sudaro 19 proc. visų darbuotojų, o atskirose įmonėse giminaičių dalis gali siekti ir iki 50 proc. darbuotojų.

Didžiausia dalis darbuotojų, susijusių giminystės ryšiais, nustatyta Druskininkų (35 proc.), Neringos (34%) ir Vilniaus rajono (23 proc.) savivaldybių valdomose įmonėse.

Didžiausia dalis giminystės ryšiais susijusių darbuotojų – pusė – buvo Šilalės rajono savivaldybės uždarojoje akcinėje bendrovėje „Gedmina“, teikiančioje laidojimo paslaugas. 42 proc. giminių dirba „Neringos komunalininke“, po 41 proc. – „Kelmės komunalininke“ ir Druskininkų sveikatingumo ir poilsio centrą „Aqua“ valdančioje bendrovėje.

Taip pat nustatyta, kad vidutiniškai 6 proc. savivaldybių įmonių darbuotojų turi giminaičių tas įmones valdančių savivaldybių administracijose. Atskirose įmonėse tokių darbuotojų – 30 procentų.

Didesnė išorinio nepotizmo rizika nustatyta Klaipėdos rajono (25 proc.), Lazdijų rajono (23 proc.) ir Varėnos rajono (22 proc.) savivaldybių valdomose įmonėse.

Savivaldybių valdomos įmonės, turinčios didžiausią dalį giminystės ryšių savivaldybių administracijose yra „Varėnos vandenys“ (31 proc.), „Lazdijų vanduo“ (31 proc.), „Varėnos komunalinis ūkis“ (29 proc.) ir „Šilutės šilumos tinklai“ (28 proc.).

„Nepotizmas yra viena iš pagrindinių korupcijos priežasčių savivaldoje. Tęsdami nepotizmo rizikos stebėseną, matome, kad ši problematika yra aktuali ne tik savivaldybių administracijose, bet ir jų valdymo srityse. Svarbu užtikrinti, kad ši korupcijos rizika būtų valdoma, giminaičiai nebūtų susiję pavaldumo ryšiais, nebūtų bandoma naudotis pareigomis, būtų užtikrinamas priimamų sprendimų skaidrumas“, – pranešime sako STT direktoriaus pirmasis pavaduotojas Jovitas Raškevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt