Lietuvoje

2019.07.21 21:59

Gaižausko kelias į NSGK pirmininko kėdę – komplikuotas

Aistė Valiauskaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2019.07.21 21:59

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovo paieškos Seime kursto aistras ir plieskia žodžių karus. Į Vytauto Bako vietą siūlomas Dainius Gaižauskas sako, kad Bakas pirmininko postą naudoja rinkimų kampanijai – esą pasitraukęs iš valstiečių frakcijos jis kuria naujus politinius planus.

Anot D. Gaižausko, V. Bakas pustrečių metų su „valstiečiais“ NSGK nariais net nebendravo. V. Bakas visa tai vadina nesąmone ir teigia, kad D. Gaižauskas toli gražu ne pats aktyviausias komiteto narys.

Jis pasižymėjo kaip tas, kuris kartu su Agne Širinskiene itin norėjo toliau tirti politikų – ypač konservatorių – ir verslo ryšius. D. Gaižauskui tapti pirmininku nebus lengva – opozicija jo nepalaikys, o vien kelių „valstiečių“ balsų neužteks.

V. Bakas pirmininkauja, ko gero, vienam paskutinių Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdžių. Jam pasitraukus iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos, teks perleisti ir komiteto pirmininko postą.

„Valstiečiai“ yra numatę kandidatą Dainių Gaižauską. Nors V. Bakas tiesiogiai nepeikia savo galimo įpėdinio, bet sako, kad NSGK negali būti nuolatinių tyrimų vieta.

D. Gaižauskas komitete pasižymėjo kaip tas, kuris bene vienintelis norėjo po verslo ir politikų ryšių tyrimo šią medžiagą perduoti Agnės Širinskienės komisijai. Nors dauguma politikų sakė, kad kita komisija šio darbo tęsti neturėtų.

„Komitetui vadovauja politikai, klausimas – su kokia idėja ateina vadovauti komitetui. Gali būti strateginė linija, pavyzdžiui, paversti komitetą rietenų vieta, aiškinimosi santykių vieta, tyrimų nuolatinių vieta, – aiškina V. Bakas. – Galima eiti tokiu keliu, bet tada tai griauna visą mūsų saugumo politinę architektūrą.“

D. Gaižauskas sako, kad tapęs pirmininku darbotvarkės nekeistų, tęstų pradėtus darbus, bet, panašu, kad dėl V. Bako pasitraukimo iš frakcijos jis piktinasi. Jis sako, kad V. Bakas su kitais „valstiečius“ anksčiau palikusiais politikais jau kuria rinkimų kampaniją, o NSGK posto laikymasis esą jos dalis.

„Ką jis dabar sako – gąsdina opoziciją, kad galimai bus sudaromos komisijos jų atžvilgiu, to visiškai nėra. Galiu pasakyti, kad du su puse metų Valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariai, kurie dirba NSGK, praktiškai neturėjom mes ryšio su Vytautu Baku. Jis toks žmogus, kad gal dalykinės savybės, kritikos neperneša, praktiškai du su puse metų Vytautas Bakas dirbo vienas“, – tvirtina D. Gaižauskas.

V. Bakas atsikerta, kad tokie pareiškimai – visiška nesąmonė, o visi sprendimai komitete priimami balsų dauguma ar net bendru sutarimu.

LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“

Savaitė. Kurstomos aistros Seime dėl NSGK vadovo paieškų bei pirmųjų Gitano Nausėdos vizitų užsienyje vaisiai

„Aš tikrai ponui Gaižauskui linkiu sėkmės išgirstant save patį, sugebant suformuoti darbotvarkę ir paaiškinant visuomenei. Reikia pripažinti, iki šiol kažkokių pasiūlymų iš jo, įstatymo projektų neprisimenu, bet galbūt postas žmogų pakeis“, – sako V. Bakas.

D. Gaižauskas apie V. Baką, panašu, pakeitė nuomonę. Pirmas jų susidūrimas buvo ne Seime, o tada, kai V. Bakas vadovavo pareigūnų profsąjungai, o D. Gaižauskas dirbo tyrėju Kalvarijose.

D. Gaižauskas buvo vienas iš šešių Kalvarijos pareigūnų, atskleidusių aukštų pareigūnų korupcinius ryšius, tuomet pareigūnams darytas spaudimas, esą bandyta susidoroti, bet juos gynė V. Bako profsąjunga.

V. Bakas surinko buvusių frakcijos bendražygių citatas, kurių gausu. Vos prieš pusmetį „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis aiškino besąlygiškai remiantis V. Baką. Dabar, kai V. Bakas sako nusprendęs palikti valdančiąją frakciją, nes ši esą atsisako kovos su korupcija kaip prioriteto, toną keičia ir R. Karbauskis.

„Nežinau, kokiais motyvais vadovavosi [V. Bakas], bet teiginys, kad mums antikorupcinė darbotvarkė yra nesvarbi, tiesiog neteisingas. Mums tai yra prioritetas – ir buvo, ir yra. Kaip tik klausimas dėl paties Vytauto – kai kurių sprendimų mes nesuprantame“, – teigia R. Karbauskis.

Tačiau ar pirmininku pavyks patvirtinti D.Gaižauską – nežinia.

„Kad tarp pozicijos ir opozicijos nebūtų karo kirvio įvairiais politiniais klausimai, bet ieškoma sutarimo strateginiais valstybei reikalais – ir tai reikalauja žmogaus polinkio į kompromisą, įsiklausymą, į moderavimą, – sako kitas NSGK narys, konservatorius Laurynas Kasčiūnas. – Ponas Bakas išlaikė šitą egzaminą. Ar išlaikys jį ponas Gaižauskas, nesu tikras.“

Komitete esantis liberalas Virgilijus Alekna taip pat giria dabartinį pirmininką: „V. Bakas labai aukštai iškėlė kartelę, labai daug darbų nuveikta buvo, inicijuota jo ir komiteto, daug pradėta darbų. Sudėtinga vertinti, kaip galės visa tai baigti Dainius Gaižauskas.“

Prieš teikiant D. Gaižausko kandidatūrą, buvo sušmėžavusi kita, Jono Jaručio pavardė. Jis, anot kai kurių komiteto narių, būtų tinkamesnis pirmininkauti.

„„Valstiečiai“, siūlydami D. Gaižauską, stipriai rizikuoja, nes jie gali pasiūlyti, kuris nori gilintis ir labiau įsigilinęs į nacionalinio saugumo ir gynybos sritį“, – mano konservatorius Arvydas Anušauskas.

Pats J. Jarutis sako, kad jei jau nutarta siūlyti V. Gaižauską, jis frakcijos kolegą palaikys. „Situacija tokia – partija priėmusi tokį sprendimą. Manau, jis pakankamos kompetencijos ir gali vadovauti“, – tikina J. Jarutis.

Už D. Gaižauską balsuotų ir kitas „valstiečių“ narys komitete – Audrys Šimas. Lenkų rinkimų akcijos narys Michailas Mackevičius dar nėra apsisprendęs, kaip balsuoti.

Prieš komiteto pirmininko keitimą – perstumdymai jo viduje. V. Bako komitete gali visai nelikti. Mišri Seimo narių grupė, į kurią dabar patenka V. Bakas, deleguoja į komitetą vieną narį ir tai nebūtinai bus V. Bakas.

Neaišku ir kas bus bei kaip balsuos politikas, kuris komitete pakeis Algirdą Butkevičių. Šis įžvelgia ir teigiamų, ir neigiamų D. Gaižausko bruožų.

„Kaip prokuroras, dirbęs Marijampolėje, jis gana argumentuotai išsakydavo savo mintis. Aišku, jaučiasi toks kategoriškumas kai kada, pareigos kai kada apšlifuoja žmones“, – samprotauja A. Butkevičius.

Gynybos politikos ekspertai sako, kad Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui vadovauti gali tik nepriekaištingos reputacijos, gynybą, civilinę saugą, krizių valdymą išmanantis žmogus. Ar D. Gaižauskas toks, vienos nuomonės nėra.

Karo akademijos prorektorė, politologė Jūratė Novogrockienė mano, kad iš visų galimų „valstiečių“ kandidatų D. Gaižauskas – geriausias. „Jis jau nuo 2016 metų NSGK narys, jis jau turėjo susipažinti su sritimis, su kuriomis nebuvo susipažinęs.“

Vilniaus politikos analizės instituto vyriausiasis analitikas Marius Laurinavičius nesutinka.

„Mano vertinimu, pakankamai akivaizdu, kad jis bandė politizuoti garsųjį NSGK tyrimą. Tas, kas bando politizuoti tokius tyrimus, aš labai abejočiau, ar galėtų būti geras NSGK pirmininkas“, – sako jis.

Už ar prieš komiteto vadovą galiausiai balsuos Seimas, tačiau su kuriuo kandidatu nacionalinis saugumas bus tikrai saugus, pirmiausia turi išsirinkti pats komitetas. O jis, panašu, labai lengvai sprendimo gali ir nerasti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt