Naujienų srautas

Lietuvoje2019.07.21 17:51

Įtėvių ieško ir vyresni vaikai – valdžia išmokomis sieks jiems padėti

Lietuvos valdžia finansiškai skatins įsivaikinti vyresnius vaikus. Seime priimtos įstatymo pataisos numato, kad vyresnius nei dvejų metų vaikus įsivaikinę tėvai, pasiėmę jo priežiūros atostogų, nuo kitų metų galės gauti tokias pat išmokas, kokios dabar mokamos už vaikus iki dvejų metų.

Tikimasi, kad nauja tvarka paskatins šeimas įsivaikinti ne tik kūdikius, bet ir vyresnius vaikus.

Dar prieš penkerius metus trimetį berniuką ir penkerių jo seserį įsivaikinusi Laura sako, kad sunkiausi buvo pirmieji mėnesiai. Vaikams reikia laiko apsiprasti su nauju gyvenimu – tėvais ir namais.

„Jiems tavo išėjimas iš namų į parduotuvę prilygsta jų palikimui, tai yra, kad tu nebegrįši, – pasakoja Laura Kaziliūnienė. – Pirmus du mėnesius, tarkim, mano išėjimas į parduotuvę jiems būdavo stresas. Lygiai taip pat kaip ir man stresas.“

Pasak Lauros, prisitaikyti tokiems vaikams reikia ne vieno mėnesio. Dabar pakankamai laiko jiems gali skirti tik iki dvejų metų vaikus įsivaikinančios šeimos. Joms kompensuojamas visas darbo užmokestis, jei vaiko priežiūros atostogos trunka vienerius metus, ir atitinkamai mažesnis, jei dvejus.

Kitąmet tokias pat išmokas galės gauti ir vyresnius vaikus įsivaikinantys tėvai. Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio, tokia paskata turėtų padrąsinti įsivaikinti vyresnius vaikus.

„Užtikrinti geresnę adaptaciją, o taip pat ir skatinti, padrąsinti šeimas, kad imtų vaikus pilnai atsakomybei, ne tik globai, kviečiame ir globėjus,“ – sakė laikinasis ministras.

Tačiau Kuršėnų vaikų globos namuose „Auksinė žuvelė“ išpildė dar ne visų vaikų norus – čia gyvena 34 vaikai nuo penkerių iki aštuoniolikos metų. Globos namų direktorius sako, kad naujos priemonės turėtų paskatinti tėvus, tačiau svarbiausia – ne finansinė pagalba.

„Ar tai padės, ar tai paskatins naujas šeimas pasižiūrėti, susidomėti ir pagalvoti apie įvaikinimo procedūrą, abejojančių yra. Aš manyčiau, kad tie, kurie abejojo, tai turėtų paskatinti, bent dalinai paskatinti įvaikinimo procedūras ir Lietuvoje“, – mano globos namų direktorius Feliksas Rudzinskas.

Kiti specialistai pabrėžia, kad svarbiausia tiek įtėviams, tiek vaikams užtikrinti psichologinę pagalbą.

„Kaip man septynmečiui parodyti, kad jį myliu, kad jis tai priimtų, ir kaip mums tą tiltelį kartu pereiti? Ta pagalba yra tęstinė, ji yra ilgalaikė, čia nėra penkių konsultacijų klausimas“, – iššūkius, su kuriais susiduria globėjai, įvardina „SOS vaikų kaimų“ vadovė Liudovika Pakalkaitė.

Pasak ministro L. Kukuraičio, šiuo metu visoje Lietuvoje veikia daugiau nei 60 globos centrų, kur gali kreiptis įtėviai ir globotojai.

„Dėl kokybės dar galime, turime kur vystytis, bet dabar jau yra sudarytos sąlygos visoms šitoms šeimoms užtikrinti pagalbą. Čia reikia ir pačių šeimų bendradarbiavimo, kad jos būtų drąsios priimti pagalbą“, – tikina laikinasis socialinės apsaugos ir darbo ministras.

Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos duomenimis, pirmąjį šių metų pusmetį įvaikinta 18 vyresnių nei dvejų metų vaikų, vyriausiam jų – septyneri. Pernai tokių vaikų įvaikinta 49.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi