Lietuvoje

2019.07.18 19:42

Kova su Sosnovskio barščiais: savivaldybėms trūksta pinigų, Aplinkos ministerija žada didesnį finansavimą

Izabelė Pukėnaitė, Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.18 19:42

Kai kur Lietuvoje kovą su Sosnovskio barščiais laimi šis invazinis augalas – savivaldybės skundžiasi pinigų, nepigiai kainuojantiems chemikalams, stoka, todėl šią piktžolę ne purškia, o tiesiog pjauna. Gydytojai ir gamtininkai įspėja – Sosnovskio barštis žalingas ir gamtai, ir žmogaus sveikatai.

Purkšk Sosnovskio barštį kol jaunas – rekomenduoja gamtininkai. Naudoti chemines priemones reikia ankstyvą pavasarį, kol invazinis augalas dar mažas.

Barščius, galinčius siekti ir 4 metrus, purkšti jau vėlu. Augalas į tokį aukštį pasiekia per metus ir per sezoną gali paleisti kelis šimtus tūkstančių sėklų.

„Šitas augalas gadina mūsų gyvenamąją vietą, jo augimo vietoje nebesiveis jokie kiti augalai“, – sako Lietuvos gamtos fondo vyriausiasis specialistas Alvydas Gintaras.

Prieš Sosnovskio barščius dalgius galanda ir Panevėžys. Miesto savivaldybė sako esanti priversta taupyti ir parkuose plintantį nuodingą augalą ne purškia, o pjauna.

„Negalime naudoti herbicidus teritorijose, tiesiog pavojinga, nes gali apsinuodyti gyvūnai, žmonės. Kadangi lėšų nėra paankamai daug o priemonių yra daug tai lėšos yra skiriamos kitoms prioritetinėms priemonėms“, – pasakoja Panevėžio savivaldybės miesto infrastruktūros specialistė Rūta Taučikienė.

Apie pastebėtus išplitusius Sosnovskio barščius galima pranešti naudojantis specialia programėle. Esant prie barščio programėlė žemėlapyje nustato, kur jis tiksliai auga. Lieka tik padaryti dvi nuotraukas ir jas išsiųsti.

Jas tokiuose žemėlapiuose mato Nacionalinės mokėjimo agentūros specialistai. Fiksuojamos ir kitos invazinės augalų rūšys.

„Mes gautą informaciją patikriname, pažymime koordinates, dar yra nuotraukos. Matome realiai, kokios rūšies augalai, ar tai barščiai ir visą informaciją perduodame Aplinkos ministerijai ir taip pat savo tikslams. Sutikriname, ar tie laukai nepatenka į deklaruotų laukų plotus atitinkamai mes atsižvelgiame į paramos išmokėjimą”, – pasakoja Nacionalinės mokėjimo agentūros vyriausioji specialistė Jūratė Gučienė.

Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento specialistė Laura Janulaitienė teigia, kad bus ieškoma lėšų Sosnovskio barščių naikinimui.

„Saugomose teritorijose bus naikinama iš Europos Sąjungos lėšų barščiai, vyks diskusijos Aplinkos ministerijoje dėl kitų šaltinių. Galbūt iš vidinių ministerijos šaltinių mes galėtume rasti dalį lėšų“, – pasakoja ji.

Sosnovskio barštis pavojingas žmogui, jei jo sultys užtykšta ant odos, ypač – šviečiant saulei.

Aplinkos ministerija numatė ištirti 100 invazinių ir svetimžemių rūšių, tarp jų – ir Sosnovskio barščio, paplitimą gamtoje.

Žinios. Į Lietuvą pirmąkart atskrido pažangiausi amerikiečių naikintuvai F-35 (su vertimu į gestų k.)
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.