Naujienų srautas

Lietuvoje2019.07.18 14:55

JAV treniruojasi ginti Lietuvos oro erdvę: Zokniuose nusileido pažangiausi naikintuvai

specialiai LRT.lt iš įvykio vietos; atnaujinta 17.03
Andrius Balčiūnas, LRT.lt 2019.07.18 14:55

Zoknių oro uoste pirmą kartą Lietuvoje nusileido du pažangiausi JAV naikintuvai Lockheed Martin F-35 Lightning 2 A. Tai JAV rengiamų karinių pratybų „Greitas atsakas“ (Rapid Forge) dalis, kuriomis amerikiečiai rodo, kad yra pasiryžę ginti visų Baltijos šalių ir Lenkijos oro erdvę.

Šie 5-os kartos naikintuvai yra pažangiausi ir brangiausi JAV karinių pajėgų vienetai.

Naikintuvai į greta Šiaulių esantį oro uostą atvyko iš Lenkijos, kur taip pat dalyvavo pratybose. Trečiadienį į Zoknių oro uostą atvyko dar du JAV naikintuvai F15E, taip pat karinis transportinis orlaivis C-130.

Šias pratybas JAV vykdo greta NATO įgyvendinamos oro policijos misijos, kurią Lietuvoje šiuo metu atlieka 4 Ispanijos oro pajėgų naikintuvai F18 bei 4 Vengrijos naikintuvai „Saab JAS 39 Gripen“.

„Šios pirmą kartą organizuojamos oro gynybos pratybos siunčia stiprų signalą dėl JAV pasirengimo operatyviai reaguoti į saugumo situacijos pokyčius ir prisidėti prie Baltijos šalių gynybos, jei to prireiktų“, – Krašto apsaugos ministerijos pranešime teigia laikinai Krašto apsaugos ministro pareigas vykdantis Raimundas Karoblis.

Naikintuvai praskrido virš pratybas stebinčių kariškių bei žurnalistų ir nusileido papildyti kuro atsargas.

Į karinį oro uostą Zokniuose atvyko 435-osios JAV Greitojo reagavimo grupės, dislokuotos Ramšteine Vokietijoje, vadas pulkininkas Jason Terry bei Lietuvos Karinių oro pajėgų vadas plk. Dainius Guzas.

J. Terry gyrė sparčią Lietuvos pažangą gynybos srityje ir šalį vadino NATO lydere: „Tai ką čia matote, yra pažangiausia karinėse pajėgose“.

JAV pulkininkas pažymėjo, kad pratybose yra tobulinami kariškių, aptarnaujančių orlaivius, įgūdžiai.

Zokniuose nusileidusius F-35 naikintuvus, pasak plk. J. Terry, aptarnavo itin mažos įgūlos, kurios tokį darbą galėtų atlikti ne tik kariniame, bet ir bet kuriame civiliniame oro uoste ar net automagistralės ruože.

„Kur galime nutupdyti lėktuvą, ten galime sukurti ir oro jėgą“, – teigė pulkininkas, pabrėždamas, jog tai išryškina NATO Aljanso įvairiapusiškumą ir gerus dvišalius sąjungininkų santykius.

Šios pratybos, anot JAV karininko, leidžia greitai perkelti karinę Aljanso galią į bet kurį tašką, kad reaguotų į grėsmes.

„Tai ne jėgos demonstravimas, nes mums nereikia nieko demonstruoti – mes žinome, kad esame stipriausias pasaulio Aljansas ir turime didžiausią galią ore“, – sakė plk. J. Terry. Plk.

D. Guzas pabrėžė, jog F-35 naikintuvų atvykimas pirmiausiai reikšmingas tuo, kad padeda Lietuvos kariams mokytis dirbti su pažangiausiomis technologijomis. „Kartu su moderniausiais šiuolaikiniais naikintuvais, nusileidusius mūsų bazėje (...), lygiagrečiai dirba mūsų oro pajėgų kariai“, – pabėžė Lietuvos karinių oro pajėgų vadas.

Jis paaiškino, jog Lietuvos kariškiai pratybose moko užtikrinti oro erdvės saugumą, taip pat pajėgos ant žemės treniruojasi ginti oro erdvę, naikintuvų pilotai mokosi valdyti orlaivius, Zoknių karinės bazės personalas vykdo priimančios šalies paramą, taip pat dalyvau ir Oro erdvės kontrolės centras Karmėlavoje.

Pratybose tikrinamas karinių vienetų techninis suderinamumas, procedūrų derinimas ir užmezgamas kontaktas. „Kartu tai parodymas mūsų kaip sąjungininkų galimybių parodymas atvykti ir kartu sustiprinti oro gynybines pajėgas bet kurioje Aljanso vietoje“, – sakė plk. D. Guzas.

Anot jo, pratybos leis Lietuvai patobulinti oro erdvės bei naikintuvų valdymą, kartu leis patikrinti pajėgas priimančios šalies procedūras. Pratyboms vadovauja JAV, o jose taip pat dalyvauja Vokietija, Lenkija, Lietuva, Latvija ir Estija. Šie F-35 naikintuvai nebuvo ginkluoti, jie atkeliavo iš karinės bazės JAV Jutos valstijoje.

Pratybos tęsis dar savaitę, tačiau NATO neatskleis jų vietų iki kol naikintuvai nusileis konkrečiuose oro uostuose. „Tai ne tik JAV įsipareigojimų Lietuvai, bet ir visiems sąjungininkams ženklas. Mes dirbsime su sąjungininkais, kad išlaikytume NATO sutarties 5-ajam straipsniui“, – pabrėžė plk. J. Terry.

Pasak plk. D. Guzo, grėsmės Lietuvai nesikeičia, o šios pratybos nėra atsakas į konkrečių valstybių veiksmus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi