Lietuvoje

2019.07.18 14:34

Landsbergis prabilo apie sąlyčio taškus su Skverneliu: buvo nuoširdus ir šiltas pokalbis

atnaujinta 14.31
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.07.18 14:34

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS_LKD) frakcijos Seime seniūnas Gabrielius Landsbergis tikina, kad balsuodamas dėl Saulius Skvernelio kandidatūros į ministrus pirmininkus, susilaikys. Tiesa, konservatorių lyderis neslepia matantis galimybę bendradarbiauti su S. Skverneliu.

Ketvirtadienį prezidentui G. Nausėdai Seimui pateikus S. Skvernelio kandidatūrą į premjerus, laikinasis Vyriausybės vadovas pradėjo susitikimus su parlamento frakcijomis.

Opozicinės TS-LKD frakcijos seniūnas G. Landsbergis po frakcijos susitikimą ir pokalbį su S. Skverneliu pavadino „nuoširdžiu ir šiltu“.

„Pasikalbėjome visais klausimais, kurie rūpėjo frakcijos kolegoms, ir aš sakyčiau, kad išgirdome visus atsakymus į klausimus“, – aiškino G. Landsbergis.

TS-LKD lyderis neatskleidė, ar konservatoriai rems S. Skvernelio kandidatūrą į ministrus pirmininkus. Anot G. Landsbergio, S. Skvernelis turi turėtų valdančiųjų paramą.

„Parama premjerui turi ateiti iš valdančiosios daugumos, tai yra tie, kurie sudarė koaliciją, tie, kurie jį dabar kelia, turi prisiimti atsakomybę už jo palaikymą. Bet kai kurios mintys premjero yra įdomios, suteikia pamąstymo ateičiai, galbūt kalbame apie kokius nors sąlyčio taškus“, – aiškino G. Landsbergis.

Pats G. Landsbergis, dar kartą paklaustas, kaip dėl S. Skvernelio kandidatūros balsuos TS-LKD, teigė, kad frakcija apie tai dar nėra diskutavusi, tačiau pats prisipažino, kad balsuos, susilaikydamas.

Konservatorių frakcijos seniūnas, paklaustas, ką turi omeny, prabilęs apie sąlyčio taškus su S. Skverneliu, pažymėjo kalbantis apie darbus.

„Tiesiog dėl ateitis galimų darbų. [...] Nuskamba tokios formuluotės, kad, jeigu vieni ar kiti įstatymai nesulaukia palaikymo koalicijoje ar buvusioje koalicijoje, tai tokių taškų galima ieškoti platesniame partijų būryje. Mes esame tai darę anksčiau, pavyzdžiui, dėl urėdijų klausimo“, – dėstė G. Landsbergis.

Socdemai žada netrukdyti

Ketvirtadienį S. Skvernelis susitiko ir su opozicine Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcija. Susitikime dalyvavęs LSDP partijos pirmininkas Gintautas Paluckas žurnalistams teigė, kad socdemai netrukdys valdantiesiems antrą kartą S. Skvernelį patvirtinti premjeru. Kaip per balsavimą elgsis socdemai, G. Paluckas tiksliai neįvardijo.

„Mes tikrai netrukdysime valdantiesiems tiek paskirti iš naujo premjerą, tiek patvirtinti Vyriausybės programą, suformuoti Vyriausybę iš naujo, tačiau šiandien, atsakinėdamas į mūsų klausimus, premjeras tų atsakymų pateikė tikrai nedaug“, – Seime žurnalistams po LSDP frakcijos susitikimo su S. Skverneliu sakė G. Paluckas.

Jis patikino, kad vis dėlto socdemams nerimą kelia neatsakytas klausimas dėl to, kaip Vyriausybė ketina didinti biudžeto perskirstymą.

„Tai yra labai svarbu, nes nuo to atspiriant galimos arba negalimos visos kitos socialinės, gerovės valstybės programos ir priemonės“, – komentavo LSDP pirmininkas.

Anot G. Palucko, klausimų kyla ir dėl kai kurių Vyriausybės įsipareigojimų, kurie, pasak socdemo, nėra įgyvendinti.

„Mes kalbėjomės apie jau galiojančius, egzistuojančius susitarimus su medikų bendruomene dėl darbo užmokesčio kėlimo 2020 metais iki trijų vidutinių darbo užmokesčių gydytojams ir pusantro – slaugytojams. Šitie skaičiai, panašu, nebus pasiekti, pagal medikų bendruomenės lūkesčius“, – kalbėjo G. Paluckas.

LSDP lyderis patikino, kad, nepaisant to, jog socdemai turi pastabų S. Skverneliui, šis politikas šiuo metu yra tinkamiausias kandidatas į premjerus.

„Jeigu šis premjeras nebūtų paskirtas, panašu, kad būtų koalicijos griūtis ir tikrai grėstų priešlaikiniai Seimo rinkimai. Priešlaikiniai Seimo rinkimai šiuo metu tikrai yra netikslingi, nes įvestų šalį į dar didesnę sumaištį. Aš manau, kad premjeras ir valdantieji turi prisiimti atsakomybę už visą laikotarpį, tai yra keturis metus, nes rinkėjai jiems patikėjo pasitikėjimo mandatą“, – aiškino G. Paluckas.

S. Skvernelis norėtų slapto balsavimo

S. Skvernelis, ketvirtadienį susitikęs su Lietuvos socialdemokratų darbo partijos, TS-LKD, LSDP frakcijomis, žurnalistams sakė, kad sąlyčio taškų ieško su visomis frakcijomis.

„Kalbu apie visas politines partijas, atstovaujamas Seime. Mes šiandien tikrai turime situaciją, kada, kalbant apie daugumą, ji praktiškai vienoda yra opozicijai. Turime apsispręsti dėl esminių darbų, kuriuos dar galime per pusantrų metų padaryti, [...] jeigu bus platus politinis palaikymas. Mes kalbėjome ir apie klausimus, susijusius su mūsų šalies saugumu, švietimu“, – aiškino S. Skvernelis.

Jis pabrėžė, kad frakcijų palaikymas jam svarbus ir biudžeto klausimu.

S. Skvernelis tvirtino neprašęs parlamentarų palaikymo, svarstant jo kandidatūrą į premjerus.

„Neagituoju aš, neprašau, kad balsuotų. Aš prašau – gal keistai skamba – bet, kad balsuotų pagal savo įsitikinimus ir sąžinę. Kad nebūtų taip, kad gal ir nori balsuoti, bet politiškai nusprendžia, kad ne. [...] Jeigu būtų slaptas balsavimas, aš būčiau už tai“, – tvirtino politikas.

Laikinasis Vyriausybės vadovas teigė esantis ramus dėl antradienio, kai bus balsuojama dėl jo kandidatūros į premjerus.

„Aš tikiuosi, kad antradienį bus galima konstatuoti ir pamatyti realų ir mano, ir Vyriausybės palaikymą. Tada galima būtų prognozuoti ateitį, kaip šiai Vyriausybei seksis dirbti tuos likusius pusantrų metų“, – komentavo S. Skvernelis.