Lietuvoje

2019.07.18 11:30

Lietuva turi naują kariuomenės vadą: Seimas pritarė Valdemaro Rupšio skyrimui

Seimas ketvirtadienį kariuomenės vadu paskyrė generolą majorą Valdemarą Rupšį, iki šiol vadovavusį Sausumos pajėgoms. Už jo kandidatūrą balsavo 104 iš 106 Seimo posėdžių salėje buvusių parlamentarų (2 susilaikė).

Naujasis kariuomenės vadas yra sakęs, kad nuosekliai tęs kariuomenės modernizavimą ir nesiims revoliucijų.

„Toliau stiprinsiu „Geležinio vilko“ brigadą, Žemaitijos brigadą. Pagrindinis akcentas bus sausumos pajėgoms. Aišku – ir kitoms kariuomenės rūšims, kad galėtų remti arba savarankiškai veikti“, – jau po paskyrimo kalbėjo naujasis Lietuvos kariuomenės vadas.

Seimas ketvirtadienį taip pat pritarė kadenciją baigusio kariuomenės vado generolo leitenanto Jono Vytauto Žuko atleidimui. Pastarasis minimas kaip galimas prezidento Gitano Nausėdos patarėjas nacionalinio saugumo klausimais.

Mindaugas Puidokas diskusijos metu kalbėjo, kad V. Rupšys tiek savo išsilavinimu, tiek nuosekliu kilimu karjeros laiptais Lietuvos kariuomenėje yra puikus pavyzdys, kaip Lietuvos kariuomenės gali išugdyto aukšto rango karius, kurie pasirengę ginti Lietuvą.

Laurynas Kasčiūnas kalbėjo, kad apie V. Rupšį susidarė puikų įspūdį ir klausydamas jo NSGK posėdyje pamatė, kad kandidatas turi aiškią ateities viziją.

„Turėsime stiprią asmenybę Lietuvos kariuomenės vado vaidmenyje“, – teigė jis.

Mykolas Majauskas linkėjo prisidėti prie kvietimo padėti sąjungininkams likviduoti „Islamo valstybės“ likučius.

Stasys Tumėnas minėjo, kad jį nustebino kompleksinis kandidato į kariuomenės vadus požiūris.

Viktorija Čmilytė-Nielsen taip pat negailėjo gražių žodžių kandidatui: „Palaikysime ir linkėsime sėkmės darbuose“.

Nepriekaištingos reputacijos, su generolo majoro laipsniu

V. Rupšio kandidatūrą į kariuomenės vadus prezidentui G. Nausėdai pasiūlė Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis. Pastarojo teigimu, kandidatas yra nepriekaištingos reputacijos, pasižymi profesionalumu, yra atsidavęs patriotas bei tiek Lietuvos kariuomenėje, tiek ir tarptautinėje karinėje bendruomenėje yra įgijęs svarų autoritetą.

52 metų V. Rupšys yra vadovavęs vienam kariuomenės batalionų, brigadai „Geležinis vilkas“, dirbęs Krašto apsaugos ministerijos Personalo departamento direktoriumi.

Sausumos pajėgų vadu jis paskirtas 2016 metais, po dvejų metų jam suteiktas generolo majoro laipsnis.

V. Rupšys yra baigęs Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademiją, Baltijos gynybos koledžą Estijoje, JAV sausumos karo koledžą.

Už sąžiningą ir pavyzdingą tarnybą V. Rupšys apdovanotas Sausio 13-osios atminimo medaliu, Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių medaliu, Lietuvos kariuomenės medaliu „Už pasižymėjimą“, Lietuvos kariuomenės medaliu „Už nuopelnus“ ir krašto apsaugos sistemos proginiu įstojimo į NATO medaliu, kitais apdovanojimais, padėkomis, vardinėmis dovanomis.

Už ypatingus nuopelnus Vokietijos ginkluotosioms pajėgoms 2017 m. generolas majoras apdovanotas Vokietijos Federacinės Respublikos gynybos ministro Bundesvero auksiniu garbės kryžiumi.

Pagal Konstituciją kariuomenės vadą penkeriems metams skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.