Lietuvoje

2019.07.17 12:37

Kartą užmigusi gali nebeatsikelti, bet vizitas pas gydytoją – 2021 metais

papildyta ministerijos komentaru
Ineta Nedveckė, LRT.lt 2019.07.17 12:37

Kauno klinikų pacientė, kuriai įtariama miego apnėja, siunčiama išsamesniam pulmonologo tyrimui, kad diagnozė būtų patvirtinta arba paneigta. Viskas kaip ir logiška, bet vizitas – 2021 metų liepą. Jei moteris išties serga šia liga, vieną vakarą užmigusi, ji gali nebeatsikelti.

Sergant miego apnėja, pernelyg atsipalaiduoja burnos, nosies, gerklės ir trachėjos raumenys, dėl to užspaudžiami kvėpavimo takai. Knarkimas – nekalčiausias to padarinys. Kartais visiškai užblokuojami kvėpavimo takai ir miegodamas žmogus tiesiog negali įkvėpti.

Sergantys šia liga miega naudodamiesi CPAP prietaisu, kuris užtikrina, kad deguonis patektų į žmogaus kvėpavimo takus.

Norint įsitikinti, ar žmogus išties serga apnėja, reikalingas paros trukmės tyrimas su specialia įranga, kuri fiksuoja įvairius organizmo veiklos rodiklius.

Kauno klinikos: sergančiųjų daugėja, o tyrimas sudėtingas

Kauno klinikų atstovai teigia, kad tokia pacientės laukimo trukmė reali – Miego laboratorijoje atliekamos procedūros čia laukti reikia 18–20 mėnesių. Tokia situacija susidarė, nes daugėja sergančiųjų šia liga, o taip pat 2018 m. Lietuvoje pasikeitė vairuotojų sveikatos tikrinimo tvarka: tik įtarus galimą miego apnėją, reikia atlikti šį tyrimą.

Pacientų, sergančių kvėpavimo sutrikimais miego metu, daugėja visame pasaulyje, teigia Kauno Klinikų Komunikacijos tarnybos vadovė Austė Aleksandravičiūtė-Šviažienė.

Kauno klinikų Pulmonologijos klinikos Miego laboratorijoje atliekama daugiausia išsamių kvėpavimo sutrikimų miego metu diagnostikų Lietuvoje. Šioje klinikoje yra trys polisomnografijos tyrimų vietos.

„Vienu metu polisomnografu gali būti tiriamas tik vienas pacientas (tyrimas užtrunka visą parą), ir tam skiriama atskira, specialiai įrengta palata. Taigi, tyrimo resursai yra išnaudojami maksimaliai ir daugiau pacientų vienu metu priimti yra neįmanoma dėl tyrimo specifikos“, – aiškina klinikų atstovė.

Tiesa, atsakyme pabrėžiama, kad jeigu pasireiškia kvėpavimo nepakankamumas, pacientai ištiriami skubos tvarka.

Per 2018 metus šioje Pulmonologijos klinikoje atlikta apie 500 polisomnografijos tyrimų.

2018 m. pabaigoje Klinikos esą ėmėsi veiksmų, kad laukimo eilė mažėtų: „Praeitais metais polisomnografas pradėjo veikti Neurologijos klinikoje, o įvairaus amžiaus vaikai tiriami Vaikų ligų klinikoje esančiu aparatu. Be to, jau įsigyta nauja įranga ir įrenginėjamos dvi papildomos polisomnografijos tyrimo vietos Pulmonologijos klinikoje.“

Tokie pokyčiai esą leis sutrumpinti eiles bent 40 procentų. Tiesa, juos įgyvendinti planuojama per „kelis artimiausius mėnesius“.

Sveikatos apsaugos ministerija: Vilniuje ir Klaipėdoje eilės trumpesnės

Kaip LRT.lt paaiškino sveikatos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė, tyrimai dėl miego apnėjos atliekami tik didžiosiose gydymo įstaigose Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Pacientai, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos, gali gydytis bet kurioje iš pasirinktų įstaigų.

„Konsultacijos metu specialistai, įvertinę paciento būklę, nustato, kaip skubiai pacientui reikalingas šis tyrimas. Tai reiškia, kad jei paciento būklė reikalauja skubių veiksmų, tyrimas bus atliekamas neplanine, skubos tvarka ir pacientui laukti eilėje nereikės. Kitu atveju – nustačius, kad paciento gyvybei pavojaus nėra, siūlomas artimiausias galimas tyrimo laikas“, – aiškina ministro patarėja.

Gydytojui nusprendus, kad pacientui užteks planinės konsultacijos, jis privalo pacientui nurodyti ne mažiau kaip 3 gydymo įstaigas, kuriose yra teikiamos jam reikalingos paslaugos. O pacientas pats gali pasirinkti, kurioje gydymo įstaigoje jis pageidaus šias paslaugas gauti.

„Rekomenduojama pasirinkti tą gydymo įstaigą, kurioje yra mažiausia laukimo eilė“, – teigia SAM atstovė.

Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje šiuo metu pacientai tyrimo turi laukti apie pusmetį, Vilniaus Santaros klinikose – apie 9 mėnesius.

Ilgai tyrimo laukti reikia, pasak jos, ne tik dėl to, kad liga sergama vis dažniau – tyrimas sudėtingas, kompleksiškas ir ilgai trunka. Kaip rodo pasaulinė praktika, panaši situacija, kai šio tyrimo reikia ilgai laukti, yra daugelyje šalių. Štai kaimyninėje Lenkijoje jo tenka laukti apie 2–3 metus.