Lietuvoje

2015.07.12 20:22

Vaiko raidos centrą – į sovietinį infekcinių ligų korpusą Afrikos valstybėms

Po to, kai prieš dvejus metus prakiuro Vaiko raidos centro pastato stogas, taip ir neatsirado laiko tą stogą sutvarkyti arba perkelti centrą į kitas patalpas.

Po to, kai prieš dvejus metus prakiuro Vaiko raidos centro pastato stogas, taip ir neatsirado laiko tą stogą sutvarkyti arba perkelti centrą į kitas patalpas.

Sveikatos apsaugos ministrės planas perkelti vaiko raidos centrą į Pušyno kelią, kur yra vaikų sanatorija, pasirodė netinkamas. Dabar Vaiko raidos centras glaudžiasi mažesnėse patalpose, negali teikti visų paslaugų.

Dar 2007 metais Gedimino Kirkilo vyriausybė buvo nusprendusi pastatyti naują Vaiko raidos centro korpusą Santariškėse, pastatas turėjo būti baigtas 2012 metais. Žinoma, jo nėra, bet yra naujas ministerijos sprendimas perkelti Vaiko raidos centrą į vaikų ligoninės patalpas Santariškėse, kai ši išsikels į naują pediatrijos korpusą.

Kada tai bus, ar iš viso bus, šiandien patvirtinančių vargu ar rastume, nes, pavyzdžiui, Santariškių klinikų vadovas nerado laiko atsakyti į „Savaitės“ žurnalisto klausimus. Nuo 2008 metų Vaiko raidos centras kartu su visa Vaikų ligonine buvo prijungtas prie Santariškių klinikų.

O štai vienas Vaiko raidos centro steigėjų ir nuolatinis jo globėjas profesorius Dainius Pūras sako, kad sprendimas perkelti centrą į Vaikų ligoninę – toks pat netinkamas, kaip netinkamas buvo nukelti į Pušyno kelią.

Telpa ne visi

D. Pūras Vaiko raidos centrą vadina Sąjūdžio kūdikiu. Atkūrus nepriklausomybę jam pavyko įtikinti tuometinę valdžią, kad psichikos negalią turintys vaikai privalo būti gydomi pasitelkiant pasaulinės medicinos naujausią metodiką.

Tada nuspręsta tokiems vaikams ir jų tėvams pagalbą teikti ne Naujojoje Vilnioje esančioje ligoninėje kartu su suaugusiaisiais, kaip tai buvo daroma sovietmečiu, o atskirai įsteigti Vaiko raidos centrą.  

Jame dirbantys medikai sako pastebintys, kad tokią negalią turinčių vaikų daugėja. Į šį centrą norintiems patekti vaikams ir jų tėvams kai kada eilėje tenka laukti iki pusmečio.

„Mes esame susispaudę ryškiai per mažose patalpose ir šiuo metu tikrai nepajėgūs teikti pagalbą tiek vaikų, kiek jų jos reikia“, – telefonu sakė Vaiko raidos centro Vaikų psichiatrijos skyriaus vedėja Jurgita Radzevičienė.

Tiesa, dar 2007-aisiais buvo nutarta centrui pastatyti atskirą korpusą Santariškėse. Parengti daug kainavę ne tik šio korpuso projektai, bet ir numatytos europinės lėšos –  3,5 mln. eurų. Tačiau per tą laikotarpį keitėsi ne tik vyriausybės, bet ir Santariškių klinikų vadovybė. O Vaiko raidos centras perėjo į Santariškių klinikų pavaldumą.

Nuspręsta: perkels į buvusį infekcinį korpusą

Tad Santariškių klinikos atsakingos ir privalo arba suremontuoti įgriuvusį Vaiko raidos centro pastato stogą Žvėryne, arba šiam centrui statyti naują korpusą Santariškėse. Tačiau Santariškių klinikų vadovybė nutarė nei vieno, nei kito nedaryti.

Su klinikų vadovu susitikti nepavyko dėl labai didelio jo užimtumo, kaip „Savaitei“ aiškino prof. Kęstučio Strupo pavaldiniai. Jo atstovė telefonu tikino, kad sprendimus priima Sveikatos apsaugos ministerija.

Skirtingai nei Santariškių klinikų vadovas, Sveikatos apsaugos ministrė mums laiko rado. Ji sako, kad dėl šios problemos šią savaitę posėdžiauta intensyviai – įvyko net du posėdžiai.

„Yra priimtas jau galutinis sprendimas. Vaiko raidos centras persikels į dabartinę vaikų ligoninę, kuri išsikels į naujai pastatytą pediatrijos korpusą“, – sakė sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė.

„Jis (dabartinės vaikų ligoninės pastatas) buvo pastatytas sovietiniais laikais kaip infekcinis korpusas Afrikos klimato valstybėms. Jis netinkamas naudoti“, – aiškino D. Pūras.

Vyriausybės prioritetas – stiprinti vaikų psichikos sveikatą

Tai reiškia, kad sveikatos apsaugos ministrė patvirtina Santariškių vadovybės iki šiol vykdytą politiką –  nei stogas Žvėryne tvarkomas, nei suprojektuotas korpusas Santariškėse Vaiko raidos centrui statomas nebus.

Vaikų psichiatras D. Pūras įtaria, kad Gedimino Kirkilo vyriausybės sprendimą statyti Vaiko raidos centrui atskirą korpusą skubama atšaukti, kol atostogauja premjeras.

„Šita vyriausybė yra įsipareigojusi prioritetiškai vaikų psichikos sveikatą stiprinti, žino, kad čia yra silpna Lietuvos vieta. Mano žiniomis, ministras pirmininkas yra dezinformuojamas, jis nežino tikros situacijos“, – sakė D. Pūras.

Kėsinasi į gražią Žvėryno vietą

Kad vaikų psichikos ligos pastaruoju metu – opi problema, patvirtina socialinių pedagogų ir pilietinių organizacijų kreipimasis atviru laišku į šalies vadovus ir politikus.

Jame prašoma kurti sisteminę, o ne fragmentišką vaiko gerovę, nes per ketvirtį amžiaus mūsų šalyje vaikai netapo laimingesni, o valstybėje nėra sukurto sisteminio požiūrio į vaiko gerovę.

Vaiko raidos centro istorija – dar vienas tai patvirtinantis pavyzdys, sako nevyriausybinių organizacijų vaikams konfederacijos garbės prezidentė Giedrė Kvieskienė.

„Reikėtų mažiau varvinti seilę į tą gražią Žvėryno vietą. Ten tikrai yra labai graži vieta, kuri galėtų būti pritaikyta ir vaikų poilsiui, ir rekreacijai, ir pramogoms, bet reikia politikų valios“, – sakė ji.

Įsigalėjusi barterinė korupcija

Sveikatos apsaugos ministrė sakė, kad pastatai ir teritorija Žvėryne, kur dabar įsikūręs Vaiko raidos centras, bus privatizuojami. O centras čia glausis, kol Vaikų pediatrijos ligoninei Santariškėse pastatys naują korpusą. Tada į atlaisvintas patalpas galės keltis Vaiko raidos centras. Jeigu tokio sprendimo nepakeis nauja vyriausybė arba, kaip sako D. Pūras, interesų grupės.

„Tai yra tos grupės, kur politikai važiuoja į Santariškes gydytis. Nebūtinai patys, bet ten, žinote, lietuviškos tradicijos: ir bobutė, ir anyta, ir visa giminė. Kaip sakoma, geriau juos gydo, daugiau dėmesio skiria. Tai vadinama barterine korupcija ir ji yra pavojingesnė negu „kyšiukas“ daktarui. Barterinė korupcija užblokuoja visas pastangas į skaidrumą atvesti Lietuvos sveikatos sistemą. Tai yra labai pavojingas požymis“, – pasakojo vaikų psichiatras.