Naujienų srautas

Lietuvoje2019.07.17 06:39

Ekspedicijos „Misija Sibiras“ dalyvių išlydėtuvės į Kazachstaną

atnaujinta 13.30

Sostinės geležinkelio stotyje trečiadienį iškilmingai į Kazachstaną išlydėti ekspedicijos „Misija Sibiras“ dalyviai.

STEBĖKITE TIESIOGIAI:

„Labai smagu matyti dar vieną grupę. Išlydime kaip į kosmosą. Na, ne į kosmosą, į žemę. Gal ne gimtą, bet labai artimą. Kiekvienais metais čia susirenkame, turiu progos jau septintą kartą dalyvaut išlydėtuvėse“, – sakė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Ta atmintis lietuvių tradicijose yra svarbi bet kur, kur bebūtų, ir kartu skleisti žinią grįžus“, – pridūrė ministras.

Jis ekspedicijos dalyviams įteikė prietaisus, skaičiuojančius žingsnius.

Anksčiau ekspedicijos vykdavo į Rusiją, tačiau ši šalis antrus metus atsisako leisti „Misijos Sibiras“ dalyviams atvykti tvarkyti tremtinių ir politinių kalinių kapų, todėl kaip ir pernai bus vykstama į Kazachstaną.

Išlydėtuvėse dalyvavęs Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis ekspedicijos dalyviams padovanojo Lietuvos trispalvę ir prašė ją perduoti Kazachstane gyvenantiems lietuviams.

„Nuvežkite vienai iš šeimų vėliavą, iš Seimo gautą, gerbkite mūsų protėvius, gerbkite mūsų Tėvynę“, – ekspedicijos dalyviams teigė V. Pranckietis.

Ekspedicijos dalyviai traukiniu iš geležinkelio stoties keliaus į Vilniaus oro uostą, iš kur skris tiesiai į Nursultaną.

Į dešimt dienų truksiančią ekspediciją vyksta 16 dalyvių.

Kaip BNS sakė ekspedicijos vadovė Aistė Eidukaitytė, šie metai ypatingi tuo, kad misijos dalyviai su savimi vežasi buvusio tremtinio pagamintą kryžių.

„Tremtinys Bronislovas, kuris gyvena Aukštaitijoje ir dėl sveikatos negalėjo atvykti į išlydėtuves, komandai padovanojo surenkamą kryžių. Kryžius sveria 40 kilogramų ir yra, berods, dviejų metrų. Jis po gabaliuką supakuotas ir padalintas dalyviams“, – sakė A. Eidukaitytė.

Misijos dalyviai Karagandos apylinkėse tvarkys lietuvių tremtinių kapus ir ieškos dar neatrastų apleistų kapų, taip pat sieks susitikti su Kazachstane tebegyvenančiais lietuviais ar jų palikuonimis, aplankys apleistus sovietų lagerius, paliks ten atminimo ženklus.

„Kapavietes ten galima skaičiuoti šimtais, jų labai daug. Pernai komandai pavyko rasti 200 lietuvių kapų, tikimės, kad šiemet tad skaičius nesumažės“, – teigė ekspedicijos vadovė.

„Panašu, kad Karagandoje prognozuojamas didelis karštis, bet komanda yra pasiruošusi viskam“, – pridūrė ji.

Projektas „Misija Sibiras“ vykdomas nuo 2006 metų. Per šį laikotarpį lietuvių tremties ir įkalinimo vietas Sibire –Rusijoje, Kazachstane ir Tadžikistane – aplankiusios jaunimo ekspedicijos sutvarkė daugiau kaip pusantro šimto kapinių.

Sovietinės okupacijos metu iš Lietuvos į tremtį ir lagerius ištremta apie 280 tūkst. žmonių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi