Lietuvoje

2019.07.16 21:50

Nausėda: Lietuvai palanku, kad naujoji EK vadovė gerai pažįsta regiono saugumą

svarsto dialogą su Baltarusija; atnaujinta 22.12
Vaidotas Beniušis, BNS2019.07.16 21:50

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Vokietijos gynybos ministrės Ursulos von der Leyen išrinkimas Europos Komisijos pirmininke yra gera žinia Lietuvai, nes politikė gerai pažįsta regiono saugumo situaciją.

U. von der Leyen einant gynybos ministrės pareigas, Vokietija į Lietuvą atsiuntė per 500 karių ir ėmėsi vadovauti tarptautiniam NATO batalionui, kuris dislokuotas siekiant atgrasyti Rusiją.

„Tai yra nebloga kandidatūra Lietuvai, tai yra vis dėlto žmogus, kuris yra susipažinęs su regiono situacija, kuris turi savo požiūrį į Rusiją, į gynybos politikos prioritetą“, – žurnalistams antradienio vakarą Varšuvoje sakė G. Nausėda.

Jis sakė, kad su naująja Europos Komisijos vadove gali susitikti per vizitą Berlyne, kuris planuojamas rugpjūčio viduryje.

U. von der Leyen antradienį laimėjo balsavimą Europos Parlamente 383 balsais prieš 327. Kad būtų išrinkta, U. von der Leyen turėjo surinkti bent 374 balsus.

G. Nausėdos teigimu, po šio balsavimo Lietuva galės pradėti pokalbius su ja dėl eurokomisarų portfelių ir būsimo 2021–2027 metų Europos Sąjungos biudžeto.

„Jeigu galiu su šypsena sakyti, tai ji laimėjo tokia dauguma, koks maždaug yra Lietuvos europarlamentarų skaičius – tai mūsų derybinė pozicija dėl komisaro portfelio bus labai stipri“, – juokavo G. Nausėda.

60-metė U. von der Leyen lapkričio 1-ąją perims Europos Komisijos vadovo postą iš Jeano-Claude`o Junckerio.

Prieš dvejus metus U. von der Leyen Rukloje dalyvavo oficialioje ceremonijoje, kurioje buvo paskelbta Vokietijos vadovaujamo NATO bataliono veiklos pradžia.

Tuomet istorinėje kalboje ji pareiškė, kad Lietuva niekada nebeliks viena.

„Lietuvos laisvė ir nepriklausomybė niekada nebebus paaukota dėl nusikalstamos galios politikos interesų sferų“, – tuomet sakė U. von der Leyen.

Paskutinį kartą U. von der Leyen Lietuvoje viešėjo šiemet vasarį. Tuomet ji pažadėjo, kad Vokietija investuos 110 mln. eurų į karinę infrastruktūrą Lietuvoje.

G. Nausėda svarsto dialogą su Baltarusija, bet žada laikytis griežtai dėl Astravo AE

Prezidentas G. Nausėda sako esantis pasirengęs gerinti santykius su Baltarusija, bet žada laikytis griežtos pozicijos blokuoti elektros importą iš Astravo atominės elektrinės.

Prezidento teigimu, Baltarusija jėgainę netoli Lietuvos sienos stato nesaugiai, todėl ji kelia pavojų Lietuvos žmonėms.

„Aš esu įsitikinęs, kad mes neturime pirkti elektros iš nesaugiai pastatytos elektrinės, nes tai yra grėsmė mūsų žmonėms, tai yra grėsmė mūsų saugumui“, – žurnalistams Varšuvoje antradienio vakarą sakė G. Nausėda.

„Bet jeigu įmanoma pagerinti santykius esant štai šitai dedamajai, šitam veiksniui, aš esu pasirengęs tai daryti“, – pridūrė prezidentas.

Jis sakė kol kas nepriėmęs sprendimo, ar dialogas su Baltarusija gali vykti aukščiausiu lygiu. Pasak prezidento, šiuo metu Lietuva dar svarsto, ką iš Baltarusijos valdžios kviesti į rudenį numatomą 1863–1864 metų sukilėlių perlaidojimo ceremoniją Vilniuje.

„Ar tai turi būti aukščiausio lygio vadovo vizitas, leiskite mums dar apie tai pagalvoti ir aš manau, kad netrukus mes galėsime atsakyti jums į šitą klausimą“, – sakė G. Nausėda, atsakydamas į BNS klausimą.

Anot G. Nausėdos, santykiai su Baltarusija buvo svarbi pokalbių tema per jo susitikimus su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda, premjeru Mateuszu Morawieckiu ir valdančiosios partijos lyderiu Jaroslawu Kaczynskiu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt