Lietuvoje

2019.07.16 16:59

Seime užregistruotas pasiūlymas dėl pirmalaikių rinkimų

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.07.16 16:59

Seimo opozicijoje dirbantys liberalai įregistravo nutarimą, kuriuo siūlo rengti pirmalaikius Seimo rinkimus. Liberalų sąjūdžio lyderis Eugenijus Gentvilas portalui LRT.lt teigė, kad toks pasiūlymas registruotas dėl valdžios neveiksnumo.

Projektą, kuriuo siūloma rinkimus rengti jau šių metų spalio 9-ąją įregistravo pats E. Gentvilas ir opozicijos lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„Mes seniai sakėme, kad neveiksni valdžia yra didžiausia bėda Lietuvai. Matome, kad „valstiečiai“ ir toliau tęsia savo du su puse mėnesio vykstančią dramą ir aiškinasi dėl postų, o koalicijos ašis tebėra Viktoro Pranckiečio klausimas. Tai mums, kaip politikams, ir man, kaip Lietuvos piliečiui, visiškai nesvarbu, kas yra Seimo pirmininkas. Man svarbu, ar valdžia dirba ir ar galvoja apie darbus“, – portalui LRT.lt sakė E. Gentvilas.

Anot jo, išeitis iš esamos „nesąmonių situacijos“ gali būti pirmalaikiai Seimo rinkimai.

Kaip chaoso pavyzdį jis minėjo tai, kad Lietuva iki šiol nepateikė kandidatūros į eurokomisarus. Pasak E. Gentvilo, tai ypatingai svarbi pozicija.

„Saulius Skvernelis sakė, kad tai bus daroma iki įgaliojimų grąžinimo prezidentui, atsakydamas į mano klausimą birželio pradžioje. Bet jau liepos vidurys. Nieko nėra, sprendimai nedaromi“, – teigė E. Gentvilas.

Pats politikas sakė dar nežinantis, kada projektas gali būti teikiamas Seimui balsuoti. Jo teigimu, data, numatyta įregistruotame nutarime, nėra būtinai ta, kada rinkimai turėtų būti rengiami. E. Gentvilas kalbėjo, kad pirmalaikiai rinkimai turi būti paskelbiami per tris mėnesius nuo dienos, kurią pritariama tokiam siūlymui.

„Šiuo metu „valstiečiai“ tikrai to nedarys. Kai pamatys, kad viskas griūva ir nesiseka, šitai gali nutikti. Pirmalaikiai rinkimai niekada nebūna ilgai, laipsniškai suplanuotas dalykas. Tai gali būti griūtis, o ta griūtis, mano manymu, gali įvykti. Mes perspėjame. Šis dokumentas yra savotiškas įspėjimas“, – kalbėjo E. Gentvilas.

Pirmalaikiai Seimo rinkimai gali būti surengiami, jei Seimo nutarimui pritartų ne mažiau, kaip 3/5 parlamentarų. Jie taip pat gali būti skelbiami prezidento.

Eiliniai Seimo rinkimai planuojami 2020-ųjų rudenį.

R. Karbauskis mato kitus argumentus

„Valstiečių“ lyderis R. Karbauskis portalui LRT.lt sakė manantis, kad tokiu žingsniu liberalai nori pakišti koją Laisvės partijai.

„Galbūt jie galvoja, kad jei būtų rinkimai, tai kitai partijai būtų blogiau. Negaliu paaiškinti. Sudaryta valdančioji koalicija, ji didelė ir aišku, kad mes užtikrinsime sprendimų priėmimą ir Vyriausybės darbo stabilumą iki eilinių rinkimų. Poreikio daryti išankstinius rinkimus nėra. Man atrodo, kad liberalai turi savo pamąstymų, jie skyla, tai toks turbūt jų argumentas“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt