Naujienų srautas

Lietuvoje2019.07.16 16:45

Dėl erkių kreipėsi į Verygą ir Mažeiką: siūlo ir teritorijų purškimą, ir nemokamus skiepus

patikslinta
LRT.lt 2019.07.16 16:45

Seimo Lietuvos socialdemokratų darbo partijos frakcijos raštu kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą bei Aplinkos ministrą Kęstutį Mažeiką. Irena Šiaulienė frakcijos vardu ministrų klausia, kas daroma, kad būtų suvaldytas erkinio encefalito plitimas Lietuvoje ir kaip galima sumažinti erkių populiaciją ir ligų platinimą.

Seimo pirmininko pavaduotoja I. Šiaulienė siūlo Lietuvai kreiptis į europines institucijas ir spręsti problemą iš esmės.

Liepos 16 d. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) pranešė apie antrąjį šiais metais mirties atvejį nuo erkinio encefalito (EE), užregistruotą Vilniaus mieste. Pirmasis mirties nuo erkinio encefalito atvejis liepos pradžioje užregistruotas Šiaulių apskrityje.

„Rekomendacijos pjauti žolę savo sklypuose ar skiepytis nuo erkinio encefalito ne visuomet yra įgyvendinamos – ne visiems skiepai finansiškai yra prieinami, ne kiekvienas vienodai priima reikalavimus prižiūrėti savo teritoriją. Turime spręsti šį klausimą iš esmės ir užkirsti kelią ligų plitimui mūsų šalyje, kitaip mirčių ateityje bus ne po kelias o po keliasdešimt per sezoną, tai ar tokia yra siekiamybė“, – pranešime spaudai cituojama I. Šiaulienė.

ULAC duomenimis, Lietuvoje sergamumas erkiniu encefalitu didėja: per sausio–birželio mėnesius šia liga susirgo 99 asmenys, kai praėjusiais metais per tą patį laikotarpį registruotas 61 ligos atvejis.

Remiantis šia informacija, pagrįstai kyla klausimas, kokių veiksmų imsis aukščiausios valstybės institucijos, kad būtų užkirstas kelias tolesnėms nelaimėms, rašoma pranešime.

Seimo LSDD frakcijos seniūnas Andrius Palionis sako, kad rekomendacijos skiepytis nuo erkinio encefalito neturės įtakos Laimo ligos plitimui, o juk žmonės dėl ligos privalo vartoti antibiotikus, tad verta pagalvoti ne tik apie skiepus.

„Privalome imtis sprendimų dėl galimybės Lietuvos teritoriją purkšti nuo erkių. Galbūt spręsti šiuos klausimus europiniu lygiu ir su kitomis šalimis ieškoti problemos sprendimo būdų“, – įsitikinęs Seimo LSDD frakcijos seniūnas.

I. Šiaulienė tikisi, kad ministerijų vadovai operatyviai atsakys į frakcijos pateiktus klausimus.

„Prašome ministrų detalizuoti, kokių žingsnių šiemet ėmėsi ministerijos, kad erkinio encefalito atvejų mažėtų, kurie konkretūs jų padaliniai atsakingi už erkių populiacijos suvaldymą, už ligų prevenciją.

Viena iš Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijos idėjų yra privalomas asmenų skiepijimas nuo erkinio encefalito (po teksto publikavimo LSDD patikslino, kad omenyje turėtas ne privalomas skiepijimas nuo encefalito, o nemokamas skiepijimas nuo encefalito – LRT.lt).

Ar Sveikatos apsaugos ministerija yra atlikusi skaičiavimus, kiek galimai kainuotų suaugusiųjų ir vaikų nemokamas skiepijimas, kiek tai pareikalautų lėšų iš biudžeto, kad skiepai būtų nemokami? Esant lėšų trūkumui gal būtų galima pagalvoti bent apie nemokamą vaikų skiepijimą nuo erkinio encefalito“, – sako LSDD frakcijos narė I. Šiaulienė.

Pasak jos, svarstytina iniciatyva ir dėl galimybės naikinti erkes purškiant teritorijas.

„Yra buvę atvejų, kai erkiniu encefalitu sirgo net ir pasiskiepiję asmenys. Suvokiant, kad tokia rizika yra, siūlome inicijuoti Lietuvos Respublikos kreipimąsi į europines institucijas, kad būtų apsvarstyta galimybė leisti purkšti mūsų šalies teritoriją erkes naikinančiomis priemonėmis ar kitais būdais mažinti erkių populiaciją“, – teigia „socialdarbietė“ I. Šiaulienė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi