Lietuvoje

2019.07.16 10:47

Seimas svarstys Rupšio kandidatūrą į Lietuvos kariuomenės vado pareigas

atnaujinta 10.49

Antradienį Seimas po pateikimo pritarė Lietuvos kariuomenės vado Jono Vytauto Žuko atleidimo projektui. Vėliau balsavimu buvo pritarta Valdemaro Rupšio skyrimo Lietuvos kariuomenės vadu projektui.

Rupšys: kariuomenei reikia nuoseklaus darbo, ne revoliucijų

„Esu tikras, kad nebegalime daryti kariuomenėje revoliucijų, kardinalių pakeitimų. Turi būti nuoseklus darbas, nuoseklus kariuomenės vystymas, nuosekliai turime vystyti Lietuvos kariuomenės pajėgumus ir vykdyti tarptautinius įsipareigojimus“, – antradienį prisistatydamas Seime sakė karininkas.

Dėl jo paskyrimo planuojama balsuoti ketvirtadienį. Iki tol Sausumos pajėgoms vadovaujantis karininkas prisistatys Seimo frakcijoms, jo kandidatūrą svarstys komitetai.

Paklaustas, kuo skiriasi nuo savo pirmtako generolo leitenanto Jono Vytauto Žuko, kandidatas vadovauti kariuomenei teigė, kad principinės nuostatos dėl ginkluotųjų pajėgų vystymo sutampa.

V. Rupšys taip pat sakė, kad spartintų karinių inžinerinių priemonių vystymą ir ieškotų būdų tobulinti vadovavimo ir valdymo sistemą.

Jis neįvardijo, kokios technikos įsigijimas šiuo metu būtų svarbiausias.

„Aš žiūriu į tai ne į kaip atskirus elementus pirkimo ar įsigijimo šarvuočių, artilerijos sistemų ar dar kitų. Aš žiūriu, kaip reikėtų vystyti visas kariavimo funkcijas, tai yra manevrą, ugnį, apsaugą ir taip toliau“, – kalbėjo generolas.

Pasak jo, Sausumos pajėgos išliks pamatinis kariuomenės padalinys.

52 metų V. Rupšys yra vadovavęs vienam kariuomenės batalionų, brigadai „Geležinis vilkas“, dirbęs Krašto apsaugos ministerijos Personalo departamento direktoriumi.

Sausumos pajėgų vadu jis paskirtas 2016 metais, po dvejų metų jam suteiktas generolo majoro laipsnis.

V. Rupšys yra baigęs Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademiją, Baltijos gynybos koledžą Estijoje, JAV sausumos karo koledžą.

Jo kandidatūrą pateikė prezidentas Gitanas Nausėda.

Seimas antradienį po pateikimo taip pat pritarė J. V. Žuko atleidimui iš kariuomenės vado pareigų.

J. V. Žukas kariuomenės vadu dirbo nuo 2014 metų liepos, po kadencijos 57 metų karininkas išeis į atsargą.

Jis minimas kaip galimas praėjusią savaitę prisiekusio prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais.

J. V. Žukas tarnybą krašto apsaugos sistemoje pradėjo 1990 metais, buvo Kauno motodesantinio bataliono vadu, brigados „Geležinis Vilkas“ vadu, Lietuvos kariuomenės Mokymo ir doktrinų valdybos vadu.

2007-2012 metais J. V. Žukas vadovavo Sausumos pajėgoms, vėliau iki paskyrimo kariuomenės vadu buvo karinis atstovas Lietuvos atstovybėje prie NATO ir ES.

Pagal Konstituciją kariuomenės vadą penkeriems metams skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.

Jo kandidatūrą pasiūlė prezidentas Gitanas Nausėda.

Pagal Konstituciją kariuomenės vadą penkeriems metams skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.

Už tokį nutarimą balsavo visi Seimo posėdyje dalyvavę parlamentarai, iš viso 110.

Klausimo svarstymas nukeliamas į ketvirtadienį.

57-erių J. V. Žukas yra dirbęs kariniu atstovu Lietuvos nuolatinėje atstovybėje prie Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos ir Europos Sąjungos, yra ėjęs Sausumos pajėgų vado pareigas.

Generolas leitenantas tarnybą pradėjo 1990 metais – Krašto apsaugos departamento Antrojo skyriaus inspektoriumi, vėliau vado pareigose dirbo Lauko kariuomenės brigados Kauno motodesantiniame batalione, Motorizuotoje pėstininkų brigadoje „Geležinis vilkas“, Lietuvos kariuomenės Mokymų ir doktrinų valdyboje.

Vilniaus universitete Istorijos fakultetą baigęs J. V. Žukas taip pat yra mokęsis Bundesvero vadovavimo akademijoje ir NATO gynybos koledže.

Planuojama, kad Lietuvos kariuomenės vado pareigose jį pakeis dabartinis Sausumos vadas generolas majoras Valdemaras Rupšys, jo kandidatūrą teikia krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

Kaip anksčiau buvo skelbta, J. V. Žuką prezidentas Gitanas Nausėda yra įvardinęs kaip vieną iš savo patarėjų, pats generolas majoras nuo komentarų susilaikė, kol nesibaigė kadencija.