Lietuvoje

2019.07.16 10:07

Parašai dėl nepasitikėjimo Pranckiečiu surinkti, bet valdantieji neskuba

Skvernelis nepasirašė
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.07.16 10:07

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis tvirtina, kad parašai dėl nepasitikėjimo pareiškimo Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui jau yra surinkti. Vis dėlto šios procedūros pradėti valdantieji neskuba.

„Parašai yra surinkti, bet tiesiog dabar tai nėra aktualus klausimas“, – žurnalistams Seime antradienį sakė R. Karbauskis.

Jis nepatikslino, kiek parašų dėl nepasitikėjimo V. Pranckiečiu surinkta, tačiau pažymėjo, kad jų pakanka. R. Karbauskis nedetalizavo, kokiu pagrindu reiškiamas nepasitikėjimas V. Pranckiečiu, tačiau teigė, kad prašymas bus motyvuotas.

LRT.lt primena, kad pirmadienį LVŽS taryba nubalsavo už koalicinės sutarties vykdymą. Sutartyje numatyta, jog Seimo pirmininko pozicija atitenka „socialdarbiečiams“.

Pats V. Pranckietis iki šiol nekeičia savo pozicijos – jis trauktis iš Seimo pirmininko pareigų neketina.

R. Karbauskis smerkia tokią Seimo pirmininko poziciją.

„Kiek supratau, jam nelabai svarbu, ką sakė partija, ką sakysiu aš ir taip toliau. Žmogus nutarė saugoti savo poziciją bet kuriuo atveju, nežiūrint į koalicijos, nežiūrint į frakcijos, nežiūrint į partijos sprendimus, toliau tęsia šnekėjimą, kad kažkas bando su juo susidoroti, jam atkeršyti. Tai yra tiesiog netiesa ir dabar manau, kad visuomenė tą labai aiškiai supranta“, – komentavo LVŽS lyderis.

R. Karbauskis teigė negalintis pasakyti, ar valdantiesiems užtektų balsų, siekiant iš Seimo pirmininko posto pašalinti V. Pranckietį. Jis tvirtino, kad kol kas nėra nuspręsta, kada vyks balsavimas dėl nepasitikėjimo V. Pranckiečiu.

LVŽS lyderis, paklaustas, ar Seimo pirmininko poziciją, kuri atitenka „socialdarbiečiams“ galima būtų pakeisti į dvi ministerijas, teigė anksčiau girdėjęs apie tokius skaičiavimus, tačiau „valstiečiai“ tokiu keliu eiti nepasiryžę.

„Mes pasakėme, kad šitos pozicijos nekeistume nė į vieną ministeriją, [...] nekeistume į jokią Vyriausybės sritį“, – pažymėjo R. Karbauskis.

Premjeras parašo nepadėjo

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis antradienį Seime žurnalistams sakė manantis, kad skubėti iš posto išversti Seimo pirmininką V. Pranckietį nereikėtų.

„Nemanau, kad reikėtų forsuoti, skubinti ir keisti Seimo pirmininką“, – pažymėjo premjeras.

Jis teigė nepasirašęs dokumente, kuriuo siekiama pašalinti V. Pranckietį iš Seimo pirmininko pareigų.

„Tikrai ne“, – teigė S. Skvernelis.

Vyriausybės vadovas pažymėjo, kad jam „valstiečiai“ net nesiūlė pasirašyti dėl nepasitikėjimo V. Pranckiečiu.

S. Skvernelis, paklaustas, apie ministrų kabineto performavimo procesus, jokių galimų naujų ministrų pavardžių neatskleidė. Jis teigė besilaikantis ankstesnės savo pozicijos – apie pavardes kalbėti tada, kai jos bus suderintos su prezidentu. Tiesa, jis neslėpė, kad pirmadienį, susitikęs su prezidentu Gitanu Nausėda, kalbėjosi apie ministrų kabineto formavimą.

„Mes kalbėjomės, taip, apie Vyriausybės formavimą“, – teigė S. Skvernelis.

Ministras pirmininkas, paklaustas apie galimybę prisijungti prie LVŽS, teigė apie tai nesvarstantis.

G. Kirkilas nustebęs

Valdančios koalicijos partnerių „socialdarbiečių“ pirmininkas Gediminas Kirkilas žurnalistams antradienį Seime teigė, kad koalicijos sutarties, kurioje numatyta, kad Seimo pirmininko pozicija atitenka „socialdarbiečiams“, punktai negali būti keičiami, nebent dėl to sutartų visi koalicijos partneriai.

G. Kirkilas tikino, kad „socialdarbiečiai“ savo parašais prisidėti prie nepasitikėjimo V. Pranckiečiu inicijavimo neketina.

„Valstiečiai“ renka savo frakcijos parašus. O kodėl mes turime pasirašinėti? Tas veiksmas nieko neduoda, balsavimas yra veiksmas“, – pažymėjo G. Kirkilas.

Jis teigė, kad „socialdarbiečiai“ dar tarsis, kaip balsuos dėl nepasitikėjimo V. Pranckiečiu. Vis dėlto G. Kirkilas, paklaustas, kaip vertina V. Pranckiečio, kuris nesitraukia iš Seimo pirmininko pareigų, neslėpė, kad „valstiečio“ pozicija jį stebina.

„Man labai keista, kad reikia tokius klausimus spręsti demokratiškame jau septintos kadencijos Seime. Kas būtų, pavyzdžiui, jei ministras pirmininkas negrąžintų įgaliojimų? Tai čia tas pats yra. Tai jūs Seimo pirmininko klauskite, kodėl jis taip elgiasi. Mes dėl to ir taip keistai reaguojame, mes nesuprantame, kaip tokie aukšti pareigūnai gali nesilaikyti demokratijos principų“, – aiškino G. Kirkilas.

Balsavimas dėl V. Pranckiečio gali nusikelti į rudenį

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderis Remigijus Žemaitaitis antradienį parlamente žurnalistams sakė, kad šiuo metu valdantieji turi daug darbų, susijusių su premjero kandidatūros patvirtinimu, Vyriausybės formavimu, tad balsavimas dėl nepasitikėjimo V. Pranckiečiu gali įvykti jau Seimo rudens sesijoje.

„Gali būti, kad tai įvyks rudenį. Manau, kad yra pakankamai daug darbų šiandien ir be Seimo pirmininko klausimo“, – aiškino R. Žemaitaitis.

Jis nepanoro tiksliai atsakyti, kaip balsuotų dėl nepasitikėjimo V. Pranckiečiu.

„Tikrai balsuosiu“, – lakoniškas buvo R. Žemaitaitis.

Politikas pažymėjo manantis, kad LVŽS tarybos sprendimai dėl pasitikėjimo pareiškimo savo pirmininku R. Karbauskiu ir koalicijos sutarties palaikymo parodė, kad partija yra stipri ir vieninga.

„Ką parodė taryba? Kad „valstiečių“ partija yra labai stipri, vieninga, praktiškai 90 procentų „valstiečių“ partijos palaiko dabartinę „valstiečių“ frakcijos seniūno poziciją. Tai yra labai didelis signalas ir pačiam Seimo pirmininkui, ir kitiems, kurie matyt buvo pastatyti pagal partinį principą. Aš tikėjausi šiek tiek kitokio rezultato – galvojau, kad bus 40 ir 60 procentų arba 50 ir 50 procentų, bet vakarykštis balsavimas parodė, kad partija yra kaip niekad stipri ir vieninga“, – aiškino R. Žemaitaitis.

Jis spėjo, kad parašų rinkimas dėl nepasitikėjimo Seimo pirmininku V. Pranckiečiu veikiausiai bus pratęstas.

„Kai bus atnešta mūsų frakcijai, aš manau, mūsų frakcija, ko gero, visi pasirašys, nes mes irgi esame tie, kurie vykdo sutarties tekstą“, – aiškino „tvarkiečių“ pirmininkas.