Naujienų srautas

Lietuvoje2015.02.12 21:38

Etikos sargai – vėl bejėgiai

Naujojo Seimo veikla dar kaip reikiant neįsibėgėjo, bet jo etikos sargus, regis, jau apima paralyžius, kaip dažnai būdavo ankstesnių kadencijų parlamente, rašo „Lietuvos rytas“.

Naujojo Seimo veikla dar kaip reikiant neįsibėgėjo, bet jo etikos sargus, regis, jau apima paralyžius, kaip dažnai būdavo ankstesnių kadencijų parlamente, rašo „Lietuvos rytas“.

Nors Etikos ir procedūrų komisijos pirmininko postas atiduotas opozicijai, visas vadžias šioje institucijoje tvirtai perėmė valdantieji, turintys įtikinamą daugumą.

Tai padaryta ne be kai kurių manipuliacijų ir tarpusavio susitarimų. Čia labiausiai pasistengė Darbo partija.

Frakcija – pamaloninta

„Darbiečių“ frakcija pagal dydį yra tik trečioji (29 nariai), bet komisijoje ji turi keturis atstovus iš penkiolikos. Tuo metu didžiausioms – socialdemokratų ir konservatorių – frakcijoms atstovauja po tris politikus.

Komisijoje yra dar du valdantieji – „tvarkietis“ Petras Gražulis ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos narys Leonardas Talmontas.

Parlamento užkulisiuose teigiama, jog papildomą vietą iš socialdemokratų „darbiečiai“ išpešė jiems atsilygindami kokiu nors kitu postu.

Opozicija pateikė skundą

Tokių manipuliacijų rezultatai buvo įtikinamai matyti praėjusios savaitės posėdyje, kur komisija svarstė, ar imtis opozicijos ir konservatorių lyderio Andriaus Kubiliaus skundo dėl „darbiečio” Seimo pirmininko Vydo Gedvilo elgesio.

A. Kubilius prašė etikos sargų įvertinti V. Gedvilo pirmininkavimą Seimo posėdžiams, kai buvo svarstoma, ar panaikinti Viktoro Uspaskicho ir kitų dviejų „darbiečių“ teisinę neliečiamybę.

Seimo pirmininkas tuomet nėrėsi iš kailio ieškodamas įvairių formalių smulkmenų, kad galėtų kuo labiau vilkinti procesą.

Konservatorių vadovas net keliuose puslapiuose išdėstė galimus Seimo statuto pažeidimus.

Be kita ko, etikos sargų buvo prašoma išaiškinti, ar Seimo pirmininkas iš tiesų buvo toks politiškai nešališkas, kaip reikalauja įstatymas, ir ar jam nebuvo daromas neleistinas poveikis. Mat Darbo partijos nariai tiesiog posėdžio metu bėgiojo prie V. Gedvilo instruktuodami, kaip jam elgtis.

Skundas – „nežinybingas“

Tačiau Etikos ir procedūrų komisijos pirmininko pavaduotojo „darbiečio“ Mečislovo Zaščiurinsko pastangomis praėjusią savaitę nuspręsta, kad šis klausimas komisijai yra „nežinybingas“ ir net nereikia pradėti jo svarstyti.

Nepateikę jokių tokio sprendimo motyvų valdantieji balsavimą prieš opoziciją laimėjo 7 balsais prieš 6.

Nutarė kol kas aprimti

„Man irgi susidaro įspūdis, jog komisija gali tapti ar net jau tapo politinės konjunktūros įkaite. Tačiau vis dar tikiuosi, kad kolegos pradės žiūrėti į reikalo esmę ir įstatymus, o ne tik į savo partinius interesus.

Pagaliau tai yra tik darbo pradžia. Nors po šio atvejo kai kuriems politikams kilo natūralus klausimas, ar jiems verta būti tokioje komisijoje ir ar ji apskritai reikalinga, galiausiai sutarėme, kad kol kas reikia aprimti“, – „Lietuvos rytui“ sakė Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas konservatorius Valentinas Stundys.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi