Naujienų srautas

Lietuvoje2019.07.15 21:42

Ekspertai ragina Lietuvą kuo skubiau apsispręsti, ką siūlys į eurokomisarų pareigas

gali likti bet svarbių postų

Ekspertai ragina Lietuvą kuo skubiau apsispręsti, ką siūlys į eurokomisarų pareigas, kitaip gali likti be svarbių postų. Neoficialiai kalbama, kad mūsų regionui gali atitekti Europos Komisijos pavaduotojo, atsakingo už energetiką, portfelis. Todėl mūsų šalis raginama nelaukti, kol bus paskirta naujoji Europos Komisijos pirmininkė, ir komisijai jau dabar siūlyti kandidatus.

Intrigos dėl naujos Europos komisijos sudėties tik prasideda. Prieš savaitę, po kelių bemiegių naktų bendrijos valstybių vadovams sutarus, kad ateinančius 5-erius metus Europos Komisijos pirmininke turėtų tapti Ursula von der Leyen, šis siūlymas gali strigti Europos parlamente.

Skaičiuojama, kad Vokietijos gynybos ministrės kandidatūrai patvirtinti trūksta bent kelių dešimčių parlamentarų balsų. Todėl neatmetama, kad balsavimas gali būti nukeltas iki rugsėjo.

Toks įvykių scenarijus būtų itin palankus Lietuvai, neskubančiai pradėti, pirmiausiai, neoficialių derybų dėl eurokomisarų postų. Iki šiol neįvardijami nei galimi kandidatai, nei kokio portfelio Lietuva norėtų.

„Buvo formuojama nauja koalicija ir prezidento rinkimai. Negalėčiau pasakyti, kad šiek tiek vėluojama, galima suspėti. Jei greitai bus patvirtinta Vyriausybė, kaip žinote, iniciatyva priklauso Vyriausybei, kuri teikia prezidentui, o po to Seimas priima rezoliuciją šiuo klausimu. Viską galim suspėti padaryti“, – sako Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas.

Lietuva norėtų vadovauti ES plėtrai

Neoficialiai užsimenama, kad Lietuva norėtų vadovauti Europos Sąjungos plėtrai. Tačiau kai kurie ekspertai pabrėžia, kad svarbių bendrijos institucijų postų dalybose nuošalyje likusios vidurio ir Rytų Europos šalys kaip kompensaciją gali gauti energetikos sritį.

Toks komisaras kartu yra ir pirmininko pavaduotojas. Užsienio žiniasklaidoje užsimenama, kad komisaras iš mūsų regiono geriausiai suvaldytų prognozuojamą naują energetikos krizę, jei nuo naujųjų būtų nutrauktas rusiškų dujų tranzitas per Ukrainą. Kaip pavyzdys pateikiamas buvęs užsienio reikalų ministras ir ES ambasadorius Maskvoje Vygaudas Ušackas.

Vytauto Didžiojo fakulteto dekano Šarūno Liekio teigimu, trūksta diskusijų, viešumo ir strategijos. Anot jo, neaišku, kur yra dėliojami akcentai.

Kol kas kandidatų pavardžių nesigirdi nei iš premjero, nei prezidento. Per inauguraciją tik keliais žodžiais persimesti laiko turėję Gitanas Nausėda ir Saulius Skvernelis galbūt pavardes jau aptarinėjo pirmadienį per darbinį susitikimą. Tačiau komentarai po jo nebuvo teikiami.

„Svarbu turėti poziciją, gal vėliau ar anksčiau ją pareikšti. Tai yra daugiau techninis klausimas, bet jeigu nėra žmonės apsisprendę, jie dažnai neskelbia tų pavardžių arba jie tiesiog iš visuomenės pusės kritikos nori daugiau“, – tikino Š. Liekis.

R. Karbauskis: mes nieko nežinom

Kokios dvi pavardės bus pasiūlytos Europos Komisijai sako nežinantis vienas valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis. Tiesa, neoficialiai, kaip kandidatas, minimas Ekonomikos ir inovacijų ministras. Minimi ir dar bent keli ministrai: finansų Vilius Šapoka, energetikos Žygimantas Vaičiūnas.

„Man nėra žinoma ir partijai nežinoma, ir koalicijai nežinoma, daug kalbų, bet mes nieko nežinom“, – sako „valstiečių“ pirmininkas R. Karbauskis.

„Pirmiausia, tai – Vyriausybės sprendimas, kartu suderinus su prezidentu ir Seimo balsavimas, kai tos trys institucijos patvirtins vieną ar kitą kandidatą, tada jau galėsime kalbėti apie kažkokius matymus“, – teigia Virginijus Sinkevičius, laikinasis ekonomikos ir inovacijų ministras.

Lietuvai trypčiojant, mažiausiai po dvi pavardes Europos Komisijai jau pateikė du trečdaliai bendrijos narių. Derybos dėl komisarų delegavimo prasidės patvirtinus naująjį Komisijos pirmininką. Juo turinti tapti U. von der Leyenn žada komisarus rinktis ne pagal partinę liniją, o pagal kandidatų gebėjimus ir konkrečios srities išmanymą.

Plačiau – reportaže nuo 8 min.

Panorama. Kol abiturientai galvoja kokius universitetus pasirinkti, darbdaviai ieško profesines mokyklas baigusių specialistų
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi