Lietuvoje

2019.07.15 21:45

Jungimas kelia žemės ūkio profesinių mokyklų nepasitenkinimą

trūksta stojančiųjų
Salomėja Pranaitienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.15 21:45

Lietuvos darbdaviai ieško darbuotojų, įgijusių kvalifikaciją profesinėse mokyklose, tačiau stojančiųjų į jas trūksta. Pernai liko daugiau kaip 2 tūkstančiai laisvų vietų.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pagal profesinio mokymo pertvarkos planą jungia tokias mokyklas su kitais profesinio rengimo centrais ar gimnazijomis. Tuo ypač nepatenkintos regionuose esančios žemės ūkio profesinės mokyklos – esą jos užsidirba lėšų iš žemės ūkio gamybos, kitų teikiamų paslaugų, yra reikalingos vietos bendruomenėms.

Trūksta stojančiųjų

Aukštadvario žemės mokykloje – atostogų metas. Dabar iš 180 moksleivių, siekiančių virėjo, šaltkalvio–remontininko, technikos priežiūros, prekybos įmonių darbuotojo, floristo profesijos, užsuka vos vienas kitas.

„Kadangi mėgstu labai gaminti, tai nusprendžiau mokytis pagal virėjo modulinę programą. Visus metus gyvenau bendrabutyje, labai patogu“, – pasakoja absolventė Eglė Lesčinskytė.

Pagal Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos planą profesinio mokymo mokyklos, kuriose moksleivių mažiau nei 200, jungiamos prie kitų mokyklų ar centrų. Aukštadvario mokykla taptų Elektrėnų profesinio mokymo centro padaliniu.

„Jeigu tik skyrius lieka, tai automatiškai yra baimė, kad skyrius gali būti panaikintas ir Aukštadvaryje neliktų mokyklos, kuri rengtų kvalifikuotus darbuotojus“, – sako Aukštadvario žemės ūkio mokyklos direktorius Jonas Kazlauskas.

Mokykla užsidirba iš žemės ūkio gamybos, rengiamų kursų, kitų teikiamų paslaugų. Šis modernus traktorius, dalis padargų yra nupirkti iš savų pinigų, nes esą ministerija jau daugiau nei dešimtmetį nėra skyrusi lėšų materialinei bazei atnaujinti.

Siūlo atidėti profesinių mokyklų reorganizaciją

Šiemet sujungti numatyta dar 4 žemės ūkio profesines mokyklas, kelių neliko anksčiau, dar kelios bus pertvarkytos kitais metais. Savivalda priekaištauja, kad mokyklų pertvarka vykdoma be Regioninės plėtros tarybų pritarimo.

„Lazdijų rajone yra Veisiejų technologijų ir verslo mokykla, kuriai, deja, taip pat numatytas, mūsų manymu, neteisingas planas – sujungimas su kita mokykla 2020 m. rugsėjį. Negali būti vienašališkų sprendimų, neišklausius bendruomenės, žmonių ir neįvertinus atitinkamo regiono specifikos“, – įsitikinusi Lazdijų r. merė Ausma Miškinienė.

Grupė parlamentarų siūlo Seimui paraginti Vyriausybę atidėti profesinių mokyklų reorganizaciją.

„Tos mokyklos tarsi raupsuotosios, nes Švietimo, mokslo ir sporto minsiterija yra suinteresuota į bendrą lavinimą. Kaip mes finansuosime šias įstaigas – mano pasiūlymas būtų ir iš Žemės ūkio ministerijos, ir iš Švietimo ir mokslo ministerijos“, – siūlo Seimo narys Petras Čimbaras.

Ką apie žemės ūkio mokyklų pertvarkos problemas mano Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, neišgirsime, – nerasta valdininko, galinčio atsakyti.

Atsiųstas tik trumpas pranešimas: „Profesinio mokymo įstaigų jungimo tikslas – sutelkti ir efektyviai naudoti resursus bei kelti profesinio mokymo kokybę, kad ji kuo geriau atitiktų darbo rinkos ir besimokančių asmenų poreikius.“

Dabar veikia 67 profesinio mokymo įstaigos, kitais metais jų liks 58. Šiemet planuojama priimti tiek pat pirmakursių, kaip ir pernai,- apie 20 tūkst., nors pernai visų vietų užpildyti nepavyko. Kadangi daugiau nei du trečdaliai jaunuolių renkasi aukštąsias mokyklas. Europos valstybėse dažniausiai pusė moksleivių stoja į profesines.

Plačiau – reportaže nuo 12 min.

Panorama. Kol abiturientai galvoja kokius universitetus pasirinkti, darbdaviai ieško profesines mokyklas baigusių specialistų
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.