Lietuvoje

2019.07.15 18:07

„Valstiečiai“ palaikė Karbauskį, bet ne Pranckietį: partija spręs dėl Seimo pirmininko likimo

atnaujinta 19.38
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.07.15 18:07

Daugiau nei keturias valandas posėdžiavusi „valstiečių“ taryba nutarė, kad pasitiki partijos pirmininku Ramūnu Karbauskiu. Tačiau taryba smūgį sudavė Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui. Nubalsuota palaikyti koalicijos sutartį, o tai reiškia – ir V. Pranckiečio patraukimą iš pareigų.

Posėdžiauti taryba pradėjo 15 val., o baigė kiek po 19 val. Posėdyje iš viso surengti du balsavimai: dėl pasitikėjimo partijos lyderiu R. Karbauskiu ir dėl koalicijos sutarties.

Slaptame balsavime taryba išsakė pasitikėjimą partijos pirmininku. Šiame balsavime iš viso dalyvavo 80 Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) tarybos narių. 65 tarybos nariai pasisakė, kad palaiko R. Karbauskį, kaip LVŽS pirmininką. Prieš pasisakė 11 narių, 3 susilaikė, o vienas biuletenis buvo sugadintas.

Pats R. Karbauskis dar prieš partijos tarybos posėdį sprendimo tikrintis pasitikėjimą plačiau nekomentavo, tik teigė, kad yra pasiruošęs tai daryti, ir sakė: „Tai įrašyta darbotvarkėje.“

Spręs dėl šalinimo

Kiek vėliau, po diskusijų, buvo surengtas balsavimas dėl koalicijos sutarties, pasirašytos prieš kiek daugiau nei savaitę. Po posėdžio partijos lyderiai informavo, kad koalicijos sutarčiai buvo pritarta. Tai reiškia, kad pritarta ir punktui, kuriame nurodoma, kad Seimo pirmininko postas iš „valstiečių“ perleidžiamas Lietuvos socialdemokratų darbo partijai, vadovaujamai Gedimino Kirkilo.

68 tarybos nariai nutarė, kad koalicinę sutartį privaloma vykdyti visiems partijos nariams, 1 nepritarė, o 7 susilaikė.

„Dabar galime pasakyti, kad tai absoliuti partijos valia. Pasakytas partijos verdiktas, kad visi partijos nariai turi vykdyti sutartį. Manau, kad čia analogijų galima rasti savivaldybėse – kas būtų, jei kas nors iš partijos narių nevykdytų koalicinių sutarčių? Jos tiesiog subyrėtų“, – teigė R. Karbauskis.

Valdančiąją koaliciją jis vadino vertybe ir teigė, kad labai svarbu, jog ji išsilaikytų bei būtų galima padaryti suplanuotus darbus.

Tačiau akivaizdu, kad V. Pranckietis ir toliau neketina trauktis iš pareigų, teigdamas, kad jį balsavimu turėtų patraukti Seimas. R. Karbauskis teigė, kad tai „sąžinės reikalas“, o V. Pranckietis nedrįs „aiškinti“, kad tai paties R. Karbauskio kerštas. Politikas teigė, kad jei Seimo pirmininkas nesitrauks, tai bus partijos valios nepaisymas.

Jei V. Pranckietis nesitrauks, Seime bus inicijuojama nepasitikėjimo procedūra: „Neišvengiamai. Jei šita koalicija gyvuos, tai neišvengiamai bus padaryta.“

R. Karbauskis teigė, kad V. Pranckiečiui priekaištų nėra, o kalbama ne apie jį asmeniškai, bet apie jo užimamą poziciją. Anot jo, joks žmogus negali susitapatinti su pozicija, kuomet ji atitenka kitai partijai pagal koalicijos sutartį.

„Mes labai tikimės, kad žmogus supras, bet kaip matyti iš pareiškimų – nelabai. Tai nusivylimas partijai ir mums labai sunku tai paaiškinti Lietuvos žmonėms“, – sakė R. Karbauskis.

Seimo pirmininkui nepasitraukus iš posto, jo elgesį, pasak „valstiečių“ lyderio, svarstys partijos etikos komisija. Tuomet partijai bus pateikiami sprendimai, kurių vienas – šalinimas iš partijos.

Nepasitikėjimo balsavimas Seime gali būti inicijuojamas dar šią savaitę. Dėl to „valstiečiai“ ketina tartis su koalicijos partneriais. Kaip anksčiau yra sakęs R. Karbauskis, tam reikalingi parašai yra surinkti.

„Kaip mokinys, pastatytas prieš klasę“

Seimo pirmininkas V. Pranckietis toliau tvirtai laikosi savo pozicijos nesitraukti iš posto. Jis teigė, kad partijos taryboje buvo prašoma jo likimo poste klausimą išskirti iš bendro balsavimo dėl koalicijos sutarties ir dėl to balsuoti atskirai. Tačiau tai padaryta nebuvo.

„Sprendimai tokie, kokie buvo. Nesikeičiantys nė kiek. Buvo ir palaikymas išsakytas, buvo ir nebūtinai palaikymas. <...> Balsavimas niekuo nenustebino, nes jis nieko nepakeitė. Liko tas pats, kaip ir buvo anksčiau“, – sakė V. Pranckietis, pridurdamas, kad iš partijos trauktis taip pat neketina.

Jis sakė liksiantis prie savo nuomonės, kieno tai valia. Seimo pirmininkas jau anksčiau teigė, kad noras jį pašalinti iš pareigų – asmeninė R. Karbauskio užgaida.

„Socialdarbiečiai“ tris kartus, kaip Šv. Petras išsigynė Kristaus, lygiai taip pat tris kartus pasakė, kad posto jiems nereikia. Manau, kad tai nebus nei derybų, nei ne derybų objektas. Tiesiog yra taip, kaip yra“, – sakė V. Pranckietis.

Jis sakė manantis, kad nepasitikėjimo balsavimas yra realus scenarijus, tačiau teigė neabejojantis, kad ir po jo liks poste.

„Jaučiuosi kaip mokinys, pastatytas prieš klasę, lyg nelabai paruošęs pamokas. Niekas man pretenzijų dėl darbo neturi, bet vis tiek turiu ką nors keisti“, – sakė V. Pranckietis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt