Lietuvoje

2019.07.15 18:39

Klaidos dokumentuose: netekėjusi ir negimdžiusi sužinojo, kad pagimdė ir vaiko atsisakė

Loreta Mačiulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.15 18:39

Migracijos departamento duomenimis, pastaraisiais metais mažėja klaidų žmonių asmens dokumentuose. Vis dėlto jų pasitaiko ir visiškai išvengti – nepavyks.

Dažniausios klaidos – ne ta gimimo data, įrašytos ne tos raidės varde ar pavardėje. Gyventojai, pastebėję klaidas, raginami nedelsti ir kreiptis dėl ištaisymo. Klaidos taisomos civilinės metrikacijos ar migracijos departamento skyriuose. Jei asmens dokumentuose klaidų padarė tarnybų darbuotojai – dokumentai keičiami nemokamai.

Tikslių skaičių, kiek asmens duomenyse įsivėlusių klaidų ištaisoma kasmet, nėra. Anksčiau jų pasitaikydavo gerokai daugiau. Dažniausiai žmonės į specialistus kreipiasi prašydami ištaisyti gimimo datą, varde ar pavardėje įveltą klaidą.

„Pavyzdžiui, tėvelis paėmė ir suklydo. Parašė vardą ne Adomas, o vietoje „d“ raidės – „o“. Mes skaitom ir galvojam, na, šiais laikais tuos vardus įvairiausius renkasi. Taip ir liko AOmas, ateina tėvelis nepatenkintas ir sako, kodėl jūs mano vaiką pavadinot AOmu. Sakom: šiais laikais gali ir toks vardas būti – teko taisyti“, – sako Kauno civilinės metrikacijos vedėjo pavaduotoja Vaineta Munderzbakienė.

Klaidų padaro ne tik gyventojai, bet ir tarnybos. Yra buvę atvejų, kai sumaišant asmens kodus, numarinami gyvi žmonės. Arba, kaip šios kaunietės istorijoje, – netekėjusi ir negimdžiusi moteris sužinojo, kad pagal asmens duomenis ji pagimdė ir vaiko atsisakė. Vestuves ir vaikus planavusi moteris jai primestą motinystę ginčijo teisme. O jos teisybę įrodantį teismo sprendimą iki šiol visur nešiojasi su savimi.

„Kada pagimdžiau savo pirmagimį sužinojau, kad turiu ne pirmą, o antrą vaiką. Teko vėl važiuoti į migracijos tarnybą ir aiškintis. Kada buvo atversti visi duomenys, buvo antrą kartą ištaisyta klaida, bet man buvo pasiūlyta, jeigu dar turėsiu vaikelį, registruojant jį pasidomėti, kiek vaikų aš turiu“, – nepanorusi būti įvardyta pasakoja moteris.

Tokias istorijas, pasak tarnybų, galima ant pirštų suskaičiuoti. O su dokumentuose įrašytu netiksliu vardu, pavarde, gimimo data ar vieta esančių žmonių kur kas daugiau.

Papildoma raidė, sumaišytos ilgosios ar trumposios, ar uždėtas taškas ten, kur jo neturėtų būti, gali pridaryti papildomų rūpesčių.

Problema, pasak specialistų, ta, kad ir pastebėję klaidas žmonės neskuba jų taisyti. Pasitaiko atvejų, kai kreipiasi po 50 metų, tuomet tenka ieškoti archyvuose, įrodinėti giminystės su artimaisiais ryšį.

„Žmonės dažniausiai susiduria su tom klaidom tada, kada reikia tvarkyti vienokius ar kitokius teisinius dokumentus, kada reikia įrodinėti tam tikrą giminystės šaką arba kada iškyla palikimo, turto klausimai“, – aiškina Vilma Venclovienė, Migracijos departamento Kauno skyriaus vedėja.

Klaidos taisomos civilinės metrikacijos ar migracijos departamento skyriuose. Jei asmens dokumentuose klaidas padarė tarnybų darbuotojai – dokumentai keičiami nemokamai.

Plačiau – reportaže nuo 13 min.

Žinios. Šiauliuose „Gyvųjų maršu“ prasidėję renginiai tęsis ir šiandien
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Migrantai Druskininkų pasienio užkardoje
Tik LRT.LT 13
Karantinas Lietuvoje
COVID-19 TRUMPAI 10