Lietuvoje

2019.07.15 20:31

Nausėda pirmojo vizito keliauja į Lenkiją: kur vyko kiti?

Ineta Nedveckė, LRT.lt2019.07.15 20:31

Naujasis Lietuvos prezidentas jau susikrovė lagaminus pirmajam prezidentiniam vizitui užsienyje. Jis, kaip ir dauguma kitų Lietuvos prezidentų, pasirinko Lenkiją. Tačiau pasirinkimų anksčiau būta ir kitokių.

Padėkos vizitai

1993 metais prezidento pareigas eiti pradėjęs Algirdas Brazauskas pirmojo oficialaus vizito išvyko į Islandiją bei Daniją. Nors šiandien tai galėtų atrodyti keistai, anuomet buvo visiškai suprantama – šioms šalims lietuviai jautė ypatingą dėkingumą.

„Danija ir Islandija – natūralu, nes jos buvo anksti pripažinusios Lietuvos nepriklausomybę, teikė pagarbą kariuomenei. Tai savotiška padėka“, – aiškina Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Šarūnas Liekis.

Lietuvos nepriklausomybę pirmoji pripažino tada dar Sovietų Sąjungos sudėtyje buvusi Moldova, o štai Islandija ir Danija buvo pirmosios nepriklausomos tai padariusios valstybės. Islandija tai padaryti ryžosi 1991-ųjų vasario 11 d., Danija – vasario 28 dieną.

Taip pat Danija Lietuvai, pasak politologo, buvo tarsi kelrodė savo reformomis.

Santykių aukso amžius

Nuo 1997-ųjų, kai valstybės vairą perėmė Valdas Adamkus, prasidėjo prezidentų pirmųjų vizitų Lenkijoje metas. Į kaimyninę šalį keliavo ir Rolandas Paksas, ir V. Adamkus abiejų kadencijų pradžioje.

Santykiai su Lenkija V. Adamkaus valdymo metu buvo itin glaudūs. Prie to prisidėjo ir asmeninė V. Adamkaus bei Lecho Kaczynskio draugystė.

Lenkijos kryptį nutraukė tik Dalia Grybauskaitė, pirmajam vizitui pasirinkusi Švediją, o keliaudama iš jos užsukusi į Latviją.

Šio pasirinkimo rezultatai, pasak Š. Liekio, sunkiai įžiūrimi. „Niekur ji realiai nenukeliavo – nei į Latviją, nei į Švediją“, – ironizavo politologas, paklaustas, kokių realių pasekmių toks žingsnis turėjo. Jis kritikavo ir skandinaviškų bankų monopolį Lietuvoje, ir integraciją į Šiaurės Tarybą.

D. Grybauskaitės valdymo laikotarpiu santykiai su Lenkija subjuro, tačiau vėliau vėl ėmė šiltėti ir, kaip teigia VDU politologas, paskutinius porą metų yra išties geri. Tiesa, anot jo, nemažai nuopelnų čia – ne prezidentės, o premjero Sauliaus Skvernelio.

Pradėjusi antrą kadenciją, Dalia Grybauskaitė visų pirma vyko į Briuselį – neformalų Europos Vadovų Tarybos posėdį, tada – į Lenkijoje vykusį Baltijos ir Višegrado šalių bei Rumunijos ir Bulgarijos prezidentų susitikimą.

Pareiškimas, kuo prezidentavimas bus kitoks

Gitanas Nausėda atnaujino pirmųjų vizitų į Lenkiją tradiciją ir praėjus kelioms dienoms nuo inauguracijos traukia į šią kaimyninę šalį. Vėliau ketina aplankyti Latviją, o po to – Vokietiją.

Pasak Š. Liekio, toks sprendimas visų pirma – savo prioritetų demonstravimas.

„Visi laukia, kuo čia tas naujas prezidentavimas bus kitoks. O kadangi ankstesnis prezidentavimas buvo pilnas įtampų su Lenkija ir buvo visokių nesusipratimų valdant skirtingoms vyriausybėms, dabar, matyt, yra noras sukelti viltį“, – teigia jis.

Tiesa, pasak politologo, „klausimas, ar to vizito metu kažkas kažką išspręs, ar tik vėl bus žadama“.

Lenkija, kaip pabrėžia Š. Liekis, yra tinkama šalis pirmajam vizitui: „Dėl karinių ir saugumo politikos reikalų iš regiono aplink Lenkija atrodo svarbiausia, todėl į ją, įsivaizduoju, ir reikia važiuoti. Bet visada gali klausti, kodėl ne į Vašingtoną, Berlyną ar Paryžių.“

Ką aptars

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda LRT TELEVIZIJAI anksčiau yra sakęs, kad džiaugiasi tokiu G. Nausėdos pasirinkimu.

„Turiu pripažinti: labai apsidžiaugiau išgirdęs prezidento pareiškimą, kad pirmo vizito vyks į Varšuvą. Tai labai aiškiai rodo prezidento požiūrį į mūsų kaimynystę ir mūsų bendrą reikalą – kaimyniškus santykius“, – interviu LRT TELEVIZIJAI sakė A. Duda.

Lietuvos ir Lenkijos prezidentai susitikime aptars šalių bendradarbiavimą, saugumo situaciją regione, pasirengimą NATO lyderių susitikimui gruodį, energetinę nepriklausomybę, transporto infrastruktūrą bei tarptautinius santykius.

G. Nausėdos taip pat laukia susitikimai su Lenkijos Seimo pirmininku Mareku Kuchcinskiu, Senato pirmininku Stanislawu Karczewskiu, ministru pirmininku Mateuszu Morawieckiu ir buvusiu premjeru Jaroslawu Kaczynskiu, lietuvių bendruomene Varšuvoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt