Lietuvoje

2019.07.15 15:39

Šiaulių geto likvidavimo 75-metis: iki šiol ne visi supranta šio įvykio reikšmę

Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.15 15:39

Pirmadienį sukanka 75-eri metai, kai buvo likviduotas Šiaulių žydų getas. Viename didžiausių Lietuvos getų kalinta apie 6000 žydų.

Šiauliuose Trakų ir Ežero gatvių kampe prie akmens, žyminčio žydų geto vartus, dedamos gėlės, degamos žvakės. Taip žydų bendruomenė mini geto likvidavimo 75-ąsias metines.

„Nežinau, ar visi žmonės Lietuvoje supranta, kas yra geto likvidavimas – tai nėra pionierių stovyklos uždarymas, tai nėra sanatorijos uždarymas. Tai reiškia, kad žmonės iš geto yra perkeliami į koncentracijos stovyklas ir žudomi“, – sako Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.

Minėjimas persikelia į žymaus pramonininko Chaimo Frenkelio vilos parką. Jis ir šalia esantys fabriko pastatai mena geto laikus. Iš dviejų dalių sudarytas Šiaulių getas buvo vienas didžiausių Lietuvoje. Jame kalinti beveik visi Šiauliuose gyvenę žydai. Jų karo išvakarėse buvo apie 14000. Nes daug čia atvyko iš Lenkijos ir Klaipėdos, kai šią užėmė vokiečiai.

Dalis žmonių nužudyti dar prieš geto įkūrimą. Artimųjų netekęs Josifas Buršteinas prisimena, kad ilgiau išgyventi pasisekė specialistams, kurie gete turėjo darbo.

„Specialistai, inžinieriai, buhalteriai ir su šeimomis jie sudarė didžiąją dalį to geto. Ir paskui tame gete buvo žmonių, kur Venclauskaičių pagalba buvo padarytas moterų siuvimo cechas. Ir ten buvo įdarbintos moterys, kurios irgi sulaukė geto likvidavimo. Siuvo drabužius kariuomenei“, – pasakoja J. Buršteinas.

1944-ųjų liepos 15-ąją Šiauliuose prasidėjus žydų geto likvidavimui, keli tūkstančiai žydų pervežti į Štuthofo ir Dachau koncentracijos stovyklas. Karo pabaigos sulaukė vos keli šimtai Šiaulių žydų. Dalis jų dar prieš karą spėjo pasislėpti rytų šalyse, dalį išgelbėjo lietuviai. Šiauliuose atminimo lenta pagerbtas jėzuitų kunigas, Jonas Borevičius, gelbėjęs žydų vaikus ir atiduodavęs juos lietuvių šeimoms.

Plačiau – reportaže nuo 07.42 min.

Žinios. Ramūnas Karbauskis apie LVŽS tarybos posėdį: dėl Viktoro Pranckiečio niekas nė nesiruošia balsuoti
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt