Lietuvoje

2019.07.15 15:03

„Valstiečių“ dilema: jei palaikys koalicijos sutartį, siųs ženklą Pranckiečiui trauktis

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.07.15 15:03

„Valstiečiai“ savaitę pradėjo tarybos posėdžiu, kuriame balsuos ne tik dėl koalicijos sutarties, bet ir pasitikėjimo partijos lyderiu Ramūnu Karbauskiu. Tiesa, kol kas neaišku, ar taryboje bus sprendžiamas iš posto atkakliai nesitraukiančio Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio likimas.

Dar gerokai prieš 15 val. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) tarybos nariai pradėjo rinktis į Kauno rajone vykstantį posėdį. Aišku, kad visi balsavimai taryboje bus slapti.

18 val. posėdis dar nebuvo pasibaigęs. „Valstiečių“ atstovai informavo, kad įvyko slaptas balsavimas dėl pasitikėjimo R. Karbauskiu, tačiau rezultatų 18 val. dar neskelbė.

Neseniai į „tvarkiečių“ frakciją perbėgusi Agnė Širinskienė žurnalistams sakė, kad atskirai dėl V. Pranckiečio taryboje balsuojama nebus, o esą bus balsuojama bendrai dėl visos koalicinės sutarties. Būtent šioje sutartyje įrašyta, kad Seimo pirmininko postas iš „valstiečių“ rankų turėtų pereiti Lietuvos socialdemokratų darbo partijos atstovams.

Tiesa, sutartis jau pasirašyta daugiau nei prieš savaitę, tačiau „valstiečių“ taryba dėl jos balsuos tik dabar.

„Yra sena lotyniška patarlė, kad sutartis turi būti vykdomos. Sutartyje yra punktas, kad partijų tarybos ir kiti organai turėtų patvirtinti sutartis“, – sakė A. Širinskienė. Paklausta, kas nutiktų, jei partijos taryba sutarties nepatvirtintų, Seimo narė sakė, kad tokiu atveju nebūtų koalicinės sutarties.

Balsavimas dėl sutarties lems V. Pranckiečio likimą?

LVŽS lyderis R. Karbauskis paklaustas, ar nusiteikęs pasitikrinti pasitikėjimą, atsakė trumpai: „Darbotvarkėje yra.“

Jis taip pat teigė, kad atskirai dėl V. Pranckiečio balsuoti nesiruošiama, o bus balsuojama bendrai dėl visos koalicinės sutarties. Politikas sakė, kad jei būtų nubalsuota prieš koalicijos sutartį, tai reikštų nepasitikėjimą parlamentine „valstiečių“ frakcija.

„Nežinau, ar bus norima balsuoti. <...> Apie jį (V. Pranckietį – LRT.lt) niekada nebuvo šnekama asmeniškai. Šnekama apie poziciją, bet ne apie jį asmeniškai. Jam asmeniškai pretenzijų niekas neturėjo. Tačiau kada žmogus susitapatina su pozicija, tokios peripetijos ir išeina“, – sakė R. Karbauskis, pritardamas, kad jei taryba palaikys koalicijos sutartį, tai bus dar vienas ženklas V. Pranckiečiui trauktis.

Jo teigimu, šiuo metu koalicijos sutartis negali būti koreguojama. Punktas apie V. Pranckiečio postą išbrauktas galėtų būti nebent, kaip sakė R. Karbauskis, jei „socialdarbiečiams“ atiteks dvi ministerijos. Anot R. Karbauskio, toks scenarijus nėra galimas.

Pats V. Pranckietis atvykęs į posėdį žurnalistams toliau teigė, kad trauktis iš posto neketina, tai esą gali padaryti tik Seimo narių balsų dauguma.