Lietuvoje

2019.07.22 05:30

Policijos reformos grimasos: vienas ar du ekipažai rajone, pareigūną matys kartą per savaitę

Domantė Platūkytė, LRT.lt2019.07.22 05:30

Vykstant Policijos departamento pertvarkai, nuspręsta iš Vilniaus rajono iškeldinti policijos komisariatus. Kol pareigūnų profesinės sąjungos piktinasi tokiu sprendimu ir baiminasi dėl vietinių gyventojų saugumo, Policijos departamento atstovai tikina, kad pavojus saugumui nekyla, o pareigūnai ir toliau vykdys jiems paskirtas funkcijas. Ar panašūs planai laukia ir kitų Lietuvos regionų – policijos atstovai tiesiai neatsako.

Anot Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininko Vitalijaus Jagmino, iš Vilniaus rajono iškėlus komisariatus, kyla pavojus ir žmonių saugumui. Įsivaizduokite, sako jis, visame rajone patruliuos vienas ar du policijos ekipažai, kurie reaguos į nutikusius įvykius. Jo teigimu, anksčiau gyventojai žinojo, kad šalia dirba policijos pareigūnai, todėl jautėsi saugiau, o dabar ekipažo gali tekti laukti ir valandą.

„Vilniaus apskritis yra didelė, gyventojų yra daugiau nei kitose, automobilių srautai didesni, todėl ir dabar sureaguoti į įvykį nedelsiant yra iššūkis“, – tikina V. Jagminas.

Mažiau galimybių imtis prevencijos priemonių

Jo teigimu, esančia situacija piktinasi ne tik pareigūnai, bet ir vietos gyventojai, kadangi iki šiol bendruomenės nariai galėjo lengviau pasiekti pareigūnus. Nuo šiol, kalba V. Jagminas, pabendrauti su policijos pareigūnu bus galima tik tam tikru metu kartą per savaitę – tam tikroje vietoje pareigūnai dvi valandas per savaitę priims vietos gyventojus.

Pasak V. Jagmino, nauja tvarka sumažins galimybę imtis prevencijos priemonių, kai žmonės ateina tik pasikonsultuoti.

„Ateina ir senyvo amžiaus žmonių, kurie nenori kreiptis į policiją, skambinti telefonu, – jie tik nori pasitarti, ką daryti vienu ar kitu atveju. Pavyzdžiui, žmonės kreipiasi dėl konfliktų su kaimynais, jie nenori rašyti skundo, jie nori, kad būtų taikiai išspręstas konfliktas. O šiuo atveju, kai žmogus skambina trumpuoju pagalbos telefonu 112, atvyks pareigūnai į įvykio vietą, pradės aiškintis ir turės imtis tam tikrų priemonių. Nebus prevencijos – jei yra skambutis, policija reaguoja“, – apgailestauja V. Jagminas.

V. Jagminas tvirtina, kad vietos žmonės jau pažinojo rajone dirbančius pareigūnus, dėl to galėjo jaustis saugiai ir drąsiai kreiptis pagalbos, o dabar paskambinus pagalbos telefonu atvyks vis kitas ekipažas, todėl kiekvieną kartą problemą reikės aiškinti iš pradžių. Tai aktualu, ypač tada, pabrėžia V. Jagminas, kai iškvietimo atvejai kartojasi.

„Reikia suprasti, kad dirbame nebe vienoje teritorijoje, o visoje Vilniaus apskrityje“, – piktinasi pareigūnas.

Anot V. Jagmino, kyla klausimų ir dėl pačių darbuotojų padėties, pavyzdžiui, kaip jie vyks į tarnybą, kur persirengs uniforma, nes, sako jis, devynias valandas dirbti ir išsėdėti automobilyje yra iššūkis.

Abejoja, ar pertvarka pasiteisins

Anot LSDP Vilniaus rajono skyriaus pirmininko Roberto Duchnevič, problema platesnė – komisariatų iškėlimas iš Vilniaus rajono yra tik viena problemos dalis, kuri dabar jaučiama. Jis išskiria, kad nuo 2016 m. jau neliko nuovadų kaip padalinių, o vienas reformos tikslų buvo panaikinti apylinkės inspektorius, neva tai – sovietinis palikimas, kuris nepasiteisino.

Kaip sako socialdemokratas, minėti apylinkės inspektoriai bendraudavo su vietos gyventojais, žinodavo reikiamą informaciją, o 2016 metais, pakeitus tvarką ir atšaukus minėtus inspektorius, jų darbą perėmė grupėse dirbantys pareigūnai. Socialdemokrato teigimu, dabar vietos gyventojai skundžiasi, kad naujasis modelis nepasiteisino.

„Gyventojai sako, kad dabar su jais nebendraujama – anksčiau apylinkės inspektoriais žmonės pasitikėjo, o dabar trūksta to kontakto su bendruomenės policija“, – tikina R. Duchnevič.

Pasak LSDP Vilniaus rajono skyriaus pirmininko, tose vietovėse, kuriose nebeliko nuovadų patalpų, grupių pareigūnai nustatytu laiku gyventojus priima seniūnijų administracinėse patalpose, vis dėlto, pabrėžia jis, priėmimų vietose pareigūnus galima rasti ne visada.

LSDP narys akcentuoja, kad Vilniaus rajono savivaldybėje gyvena 104 tūkst. gyventojų, todėl galima teigti, kad čia policijos padaliniai ypač svarbūs ir reikalingi. Pasak jo, policijos reformos tikslas – ne tik atsisakyti senų nuovadų, bet ir sumažinti policijos pareigūnų skaičių, siekiant padidinti atlyginimus kitiems ir gerinti paslaugų kokybę, tačiau R. Duchnevič dvejoja, ar tai pasiteisins.

Viliasi tolimesnio bendradarbiavimo

Vilniaus rajono savivaldybės administracija LRT.lt sako besistengianti savivaldoje vadovautis principu, kad visos svarbios institucijos, teikiančios paslaugas vietos bendruomenei, turėtų būti arčiau gyventojo, todėl mano, jog gyventojai jaustųsi saugiau, jei šalia turėtų policijos nuovadą, ir drąsiau kreiptųsi į pareigūną, kurį jie pažįsta.

„Kol kas praėjo labai mažai laiko, kad galima būtų įvertinti policijos vykdomos pertvarkos pasekmes, be to, kiekviena atitinkama institucija savarankiškai sprendžia veiklos organizavimo klausimus, siekdama kuo efektyviau vykdyti savo funkcijas.

Manome, kad Vilniaus rajono komisariato pareigūnai ir toliau bendradarbiaus su savivalda, vietos bendruomenėmis bei įstaigomis, siekdami kartu kurti saugesnę aplinką mūsų rajono gyventojams“, – teigia savivaldybės administracijos atstovai.

Saugumas – vienas didžiausių prioritetų

Paklausta, ar sprendimas iškeldinti komisariatus priimtas tik Vilniaus rajone, ar ir kituose rajonuose, Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Revita Janavičiūtė sako, kad, pakeitus veiklos organizavimą policijos komisariatuose, kai dauguma pareigūnų turi vykdyti funkcijas ne kabinetuose, o prižiūrimoje teritorijoje, iš esmės atsisakoma nutolusių darbo vietų ir pastatų.

Kaip teigiama Policijos departamento atsakyme, pastaruosius keletą metų atsisakoma kiek galima daugiau patalpų, ypač tų, kurios seniai neremontuotos, netenkina darbo sąlygų ar jų išlaikymas pernelyg didelis. Tačiau R. Janavičiūtė pabrėžia, kad teikiamos paslaugos kokybė gyventojams nuo to, kad neliks nutolusių darbo vietų, nepakis, nes policijos pareigūnai, kurie prižiūri jiems priskirtą teritoriją Vilniaus rajone, išliks ir toliau vykdys priskirtas funkcijas: užtikrins viešąją tvarką teritorijoje, kalbėsis su žmonėmis, vykdys prevenciją, kelis kartus per savaitę bus organizuojamas gyventojų priėmimas.

Policijos atstovė akcentuoja, kad gyventojų saugumas jų gyvenamoje teritorijoje yra vienas didžiausių policijos veiklos prioritetų, todėl pagrindinis vykdomų pokyčių tikslas siejamas su kokybiškesnių paslaugų visuomenei teikimu, pavyzdžiui, greitesniu reagavimu į įvykius, pranešimų nagrinėjimo terminų trumpinimu.

Pasak R. Janavičiūtės, visuomenės apklausos rodo, kad gyventojams vienomis svarbiausių sričių išlieka patruliavimas viešose vietose, reagavimas į pranešimus ir pagalba nukentėjusiajam. Kaip sako ji, gyventojai nori matyti daugiau pareigūnų gatvėse, tikisi, kad policijos pareigūnai greičiau reaguos į pranešimus, o atvykę į įvykio vietą suteiks būtiną pagalbą.

„Nežiūrint į tai, kad fiziškai Vilniaus rajone neliks policijos komisariatų, nereiškia, kad toje teritorijoje nebus užtikrintas saugumas. Policijos pajėgos teritorijoje dėliojamos taip, kad reaguojantys į įvykius pareigūnai maksimaliai greitai galėtų atsirasti įvykio vietoje, taip pat stebimas ir užtikrinamas strateginio plano rodiklių pasiekimas. <...> Pažymėtina, kad Policijos departamentas vykdo nuolatinę policijos įstaigų veiklos stebėseną, atlieka vidaus kontrolės priemones, esant reikalingumui, duoda privalomus nurodymus policijos įstaigoms“, – rašoma Policijos departamento atsakyme.

Daugiau galimybių reaguoti į įvykius

Nuo 2016 m. nebeliko apylinkės inspektorių, kuriuos pakeitė grupėse dirbantys pareigūnai. Anot Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo atstovų, toks sprendimas lemia tai, kad vietos žmonės ne taip pasitiki policijos pareigūnais.

Pasak Policijos departamento, prevencinis buvusių apylinkės inspektorių darbas anksčiau buvo vykdomas daugiau teoriškai, nes jiems šiam darbui tiesiog neužtekdavo laiko.

„Pareiškimų tyrimas, ikiteisminis tyrimas bei administraciniai pažeidimai užimdavo 80 proc. viso darbo laiko, todėl nagrinėdami medžiagas jie neišeidavo iš kabineto, o prevencija būdavo vykdoma pagal galimybes“, – teigia R. Janavičiūtė.

Policijos departamento atstovė kalba, kad po įvykdytų pokyčių pareigūnams apie 50 proc. darbo laiko praleidžiant teritorijoje atsirado galimybė suformuoti papildomus dieną į įvykius reaguojančius ekipažus. Šie pareigūnai, atlikę vyriausiojo tyrėjo duotus pavedimus, susijusius su nusikalstamų veikų ar administracinių nusižengimų tyrimu arba kitų policijos gautų pranešimų nagrinėjimu, kitą tarnybos laiką skiria teisės pažeidimų prevencijai, viešajai tvarkai užtikrinti.

Ramina, kad saugumas nenukentės

Paklausus, ar minėta pertvarka pasiteisina, Policijos departamento atstovė sako, kad norint suteikti kokybišką paslaugą reikalingi pokyčiai, todėl policija privalėjo reaguoti į besikeičiančią aplinką ir tobulinti veiklą.

Anot jos, įgyvendinus viešosios ir kriminalinės policijos darbo organizavimo pokyčius, organizuota ir į tikslą orientuota plataus profilio profesionalų komanda kompetentingai atlieka savo pareigas, dirba daugiau reaguojančių ekipažų.

„Pašalinus perteklines procedūras, peržiūrėjus darbo reglamentavimą, sumažinus funkcijų dubliavimąsi, tolygiai paskirsčius darbo krūvius ir pasitvirtinus realius bei įgyvendinamus (o ne popierinius) tikslus, racionaliai naudojamos policijos pajėgos, policija tapo modernesnė ir matomesnė, patruliavimas viešosiose vietose gerėja, reagavimas į pranešimus greitėja, o pagalba nukentėjusiajam suteikiama čia ir dabar. Atsižvelgdami į tai, manome, kad pertvarka pasiteisino“, – aiškina R. Janavičiūtė.

Į policijos pareigūnų nuogąstavimus, kad tuo atveju, kai Vilniaus rajone nebus komisariatų, jiems reikės daugiau laiko atvykti į įvykio vietą, o dėl to gali nukentėti gyventojų saugumas, Policijos departamento atstovė atsako, kad policijos pajėgos teritorijoje planuojamos ir organizuojamos taip, kad reaguojantys į įvykius pareigūnai maksimaliai greitai galėtų atvykti į įvykio vietą.

Vilniaus rajono policijos komisariato nutolusių darbo vietų perkėlimas į naujas patalpas Vilniaus mieste vykdomas nuo 2019 m. liepos 8 d., planuojama, kad tai bus padaryta iki 2019 m. rugpjūčio 26 d.

Populiariausi

Karantinas Lietuvoje
8

Lietuvoje

2021.02.28 09:22

COVID-19 Lietuvoje: tęsiasi protrūkiai Visagine, nauji atvejai šalies ligoninėse, rusena židiniai įmonėse ir darželiuose

per parą – 356 COVID-19 atvejai, mirė dar 9 žmonės; atnaujinta 11.00
8