Naujienų srautas

Lietuvoje2019.07.15 14:43

VRK narys priblokštas komisijos vadovės sprendimo: sunkiai suvokiama, kas vyksta laisvoje Lietuvoje

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.07.15 14:43

Ukrainai ruošiantis parlamento (Rados) rinkimams, į šią šalį stebėti šių rinkimų ruošėsi Lietuvos Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) narys Vilius Semeška, tačiau jam išvykti nebuvo leista. V. Semeška LRT.lt teigė įtariantis, kad toks VRK pirmininkės Lauros Matjošaitytės sprendimas gali būti kerštas jam už keliamus klausimus dėl VRK pirkimų skaidrumo.

VRK narys V. Semeška pirmadienį feisbuke paskelbė gavęs asmeninį Ukrainos VRK kvietimą būti Ukrainos Rados rinkimų, kurie vyks liepos 21 d., stebėtoju, tačiau sužinojo, kad į Lietuvos stebėtojų delegaciją nepakliuvo.

Anot V. Semeškos, stebėti Ukrainos Rados rinkimų važiuos kiti VRK nariai – Jūratė Lebedevienė ir Maksimas Reznikovas.

LRT.lt kalbintas V. Semeška tvirtino, kad VRK pirmininkei L. Matjošaitytei dėl sprendimo jo neišleisti į Ukrainą rašė ne vieną laišką, tačiau visą savaitgalį negavo jokio atsakymo, nors iki pirmadienio 10 val. reikėjo nusiųsti informaciją Ukrainai, mat ir pačią kelionę finansuoja ukrainiečiai. Galiausiai, pasak V. Semeškos, pirmadienį jis gavo atsakymą, kodėl nėra išleidžiamas į Ukrainą. VRK narys tvirtino, kad L. Matjošaitytės sprendimo motyvų nesuprato.

Tiesa, VRK narys neslėpė turintis versiją, kodėl nėra išleidžiamas į Ukrainą. V. Semeška svarsto, kad šis sprendimas gali būti VRK vadovės kerštas jam už garsiai reiškiamas abejones dėl VRK veiklos, perkant IT paslaugas, skaidrumo.

„Kreipėsi į mane skyriaus vedėja, informuodama, kad pirmininkė nepasirašys įsakymo (išleisti stebėti Ukrainos Rados rinkimus – LRT.lt), o to motyvas man yra visiškai miglotas ir neaiškus – neva tai kažkokia pakiša ar galbūt kažkoks atsidėkojimas dėl IT sistemų. Visiškai nesupratau, apie ką norima pasakyti. Kuo čia dėtos IT sistemos? [...] Buvo LRT tyrimas, tai galbūt manęs ir neišleidžia, galbūt tai yra signalas arba kerštas kaip Putino Rusijoje, kai Ukrainai palankių žmonių neišleidžia“, – dėstė V. Semeška.

„Sunkiai protu suvokiama, kas čia vyksta laisvoje Lietuvoje“, – nuostabos neslėpė VRK narys.

V. Semeška teigė, kad situacija keista dar ir dėl to, kad jam neleista vykti į Ukrainą, nors jis yra užmezgęs tamprius ryšius su ukrainiečiais.

„Ukrainiečiai norėjo, kad aš dalyvaučiau rinkimų stebėjime. Mes su jais susipažinome Armėnijoje, dirbome ir Lietuvoje, kai jie atsiuntė savo atstovus prezidento rinkimų ir referendumų stebėjimui“, – pasakojo VRK narys.

V. Semeška tvirtino kreipęsis į VRK pirmininkę L. Matjošaitytę ir oficialiu raštu, prašydamas detaliau išaiškinti, kodėl jis nebuvo išleistas stebėti Ukrainos parlamento rinkimų.

„Manau, tai nėra etiška, nėra solidu iš VRK pirmininkės pusės. Man sunku vertinti, ar kiti motyvai, kurių man nepateikė, yra svarbūs, ar tai yra tiesiog kerštas už mano veiklą VRK, kai aš apie IT paslaugų pirkimus iškėliau klausimą“, – L. Matjošaitytės sprendimą vertino V. Semeška.

LRT.lt pirmadienį su VRK pirmininke L. Matjošaityte susisiekti nepavyko. Telefonu neatsiliepė ir VRK atstovas spaudai Gintautas Stalnionis.

Dosnios sutartys sukėlė abejonių

LRT Tyrimų skyrius liepą skelbė apie diskusijas VRK dėl informacinių technologijų paslaugų pirkimo. Šios paslaugos reikalingos, rudenį organizuojant naujus Seimo rinkimus trijose vienmandatėse apygardose.

Pasirodo, per daugiau kaip trejus metus išimtinai iš bendrovės „iTree Lietuva“ užsakydama paslaugas, VRK išleido 5,4 mln. eurų: ne tik vis iš naujo pasirašydavo dosnias sutartis, bet ir nė karto neinicijavo derybų dėl kainų.

Rugsėjo pradžioje Žirmūnų, Gargždų ir Žiemgalos apygardose vyks rinkimai tuščioms vietoms Seime užpildyti. Todėl birželį VRK turėjo pasirašyti sutartį su „iTree Lietuva“ dėl politinės kampanijos ir rinkimų metu teikiamų informacinių paslaugų. Sutarties suma siekia 221 tūkst. eurų.

Tačiau tarp komisijos narių kilo diskusija, ar tokia kaina nėra per didelė, kai VRK nuo 2016 m. sutartims su „iTree Lietuva“ jau išleido beveik 5,4 mln. eurų, ne tik pirkdama ir atnaujindama visą rinkimų informacinę sistemą, bet ir už kiekvienus rinkimus bendrovei mokėdama šimtatūkstantines sumas. Tuo labiau, kad ir pati komisija pripažįsta, kad tiekėjas susiduria su techninėmis problemomis, o anksčiau net buvo svarstoma sutartį nutraukti.

Pasirodo, VRK nuo pat 2015 m. pradžios pirkdama paslaugas iš „iTree Lietuva“ niekada nepasinaudojo galimybe inicijuoti varžytinių tarp konkurentų, siekiant gauti naujų pasiūlymų dėl paslaugų kainų. Pretekstas, kodėl komisija neieškodavo alternatyvių pasiūlymų, – vis nauji rinkimai.

„Mokame kosminius pinigus už IT sistemas organizuojant mažuosius ir didžiuosius rinkimus. Kaip kolegialus organas, paprašėme pateikti mums skaičiavimus, kiekgi valandų, kiek žmonių dirbs pagal minėtą sutartį, bet mums atsisakyta pateikti ekonominius skaičiavimus“, – liepą LRT Tyrimų skyriui sako VRK narys V. Semeška.

Anot jo, komisijos informacinės sistemos sudaro didžiąją dalį rinkimų kainos, o šiuo metu esą VRK yra įvaryta į kampą ir negali greitai pasirinkti kito tiekėjo, nes rugsėjį rinkimai privalo įvykti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi