Lietuvoje

2019.07.14 22:49

Kauno ir Šiaulių getų likvidavimo renginiuose dalintasi prisiminimais bei pagerbti mirusieji

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.14 22:49

Sekmadienį minimos Kauno ir Šiaulių getų likvidavimo 75-osios metinės. Renginiuose dalyvavo ir iš Izraelio atvykusi gausi litvakų bendruomenė: tarp jų – artimųjų per holokaustą netekę ar patys jį išgyvenusieji.

Į renginius skirtus Kauno geto likvidavimo 75-mečiui paminėti atvyko gausi Litvakų bendruomenė iš Izraelio – iš Kauno geto pabėgusiųjų artimieji: sūnūs, dukros ir patys holokausto žiaurumas patyrę ir jį išgyvenę žmonės. Tarp jų – iš geto išgelbėta Rūta Glickman.

„Aš gimiau Kauno gete ir kai man buvo 8 mėnesiai, mano mama mane maiše išnešė iš geto ir perdavė Babarskų šeimai, ten aš buvau užauginta ir išauklėta“, – pasakoja ji.

Taip buvo išgelbėta ir daugiau geto vaikų, deja, dar daugiau – nužudyta.

Holokausto aukos pagerbtos IX forte, šalia masinių žudynių lauko. Pasak Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės Fainos Kukliansky visi čia susirinkusieji turi ką prisiminti.

„Mano mama buvo Kauno gete, o paskui kartu su visais išlikusiais gyvais transportuota į Štuthofo koncentracijos stovyklą, taip kad visi mes turime ką prisiminti, dėl ko liūdėti“, – tikina pirmininkė.

Oficialiai teigiama, kad Kauno getas likviduotas 1944 metų liepą, bet iš esmės jis naikintas nuo pat įkūrimo 1941 metais. Per daugiau kaip trejus metus vokiečiai surengė ne vieną žydų žudymo akciją.

„Jeigu pradžioje gyveno apie 30 tūkstančių gyventojų, tai jau 1942 metais šis skaičius sumažėjo per pusę. Jau 1941 metų rudenį vyko masinio naikinimo akcijos, kaip pavyzdžiui, spalio 29 dieną garsioji didžioji akcija, kai prie IX forto nužudyta 9200 Kauno geto žydų“, – pasakoja Kauno IX forto muziejaus direktorius Marius Pečiulis.

Likviduojant getą išgyveno vos keli šimtai žydų, o iš 37 tūkst. visos Kauno žydų bendruomenės Holokaustą išgyveno mažiau nei 3 tūkstančiai. Gete žmonės mirė ir dėl nepakeliamų gyvenimo sąlygų, bado, alinančio fizinio darbo.

„Prisimenu, kai dar buvau vaikas, tėvelis naktį pradėdavo šaukti ir mama pabudindavo jį, aš atnešdavau vandens. Mama klausė visad „vėl tas IX fortas?“, jis sakė taip“, – prisimena Jarit Krakinovskytė.

Renginiai vyko ir buvusioje geto teritorijoje, Vilijampolėje. Prie paminklinio akmens ženklinančio geto vartus pagerbti holokausto neišgyvenusieji. Taip pat atidengtos stelos, atidaryta paroda, vyko ekskursijos, koncertas.

Visas Loretos Mačiulienės reportažas nuo 00.56 min.

Panorama. Būsimiems studentams – mažiau nei savaitė apsispręsti
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt