Naujienų srautas

Lietuvoje2019.07.14 22:00

Stojimas į universitetus atvėrė švietimo sistemos žaizdas: programoms trūksta studentų, o pertvarka – sustojusi

Apsispręsti, kur nori studijuoti, būsimiems studentams liko daugiau nei savaitė. Tačiau prognozuojama, kad šiemet be studentų liks apie 50 programų, o kitas aukštąsias be konkurencijos įveiks Vilniaus universitetas (VU). Dalis švietimo ekspertų kritikuoja dabartinę situaciją, esą pradėta aukštųjų mokyklų tinklo pertvarka sustojusi, nepavyko sustambinti nemažos dalies programų, atnaujinti pedagoginių studijų, o universitetų jungimas nejuda iš vietos.

Šiaulių universiteto studijų prorektorė tikisi, kad susijungimas su Vilniaus universitetu bus sėkmingas. Tačiau švietimo ekspertai abejoja viso aukštųjų mokyklų tinklo tobulinimo sėkme. Pavyzdžiui, Šiaulių universiteto jungimas prie VU atidėtas metams.

„Aš nematau jokios pridėtinės vertės iš to, kad būtų sakoma, kad dar metus mes lauksime, o paskui gal susijungs, tokių dalykų nebūna“, – tikina VU Tarptautinių santykiu ir politikos mokslų instituto (TSPMI) docentė Nerija Putinaitė.

Laikinoji Šiaulių universiteto studijų prorektorė Renata Bolbokaitė tikisi, kad greitai paaiškės, kada Šiaulių universitetas bus prijungtas prie VU.

„Visi darbai vyksta, vyksta ir derybos, ir planų rengimas, aktyvus svarstymas. Labai tikimės, kad bus iš tiesų nuspręsta ir kitais metais mes galėsime pasakyti, kad susijungėme tvariai su VU“, – pasakoja ji.

Nors vienas iš aukštųjų mokyklų tinklo tobulinimo tikslų – atrinkti reikalingas programas, vis dėlto LAMA BPO duomenimis, dar šiemet apie 50 programų gali nesulaukti pakankamo studentų skaičiaus. Ekspertai taip pat abejoja ir dėl trijų pedagoginių centrų Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose. Pasak jų, būsimų mokytojų rengimas vis dar išmėtytas po visą Lietuvą.

„Trys centrai, jie gali sudaryti sutartis, tarkime, su regionu, su kolegija arba su universitetu, kad, pavyzdžiui, Klaipėdai reikia tam tikrų specialistų. Klaipėdos atvejis yra, kuomet Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) turi programą ir jie kartu šitą programą įgyvendina Klaipėdoje, pasitelkę Klaipėdos universiteto potencialą“, – tikina švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius.

VDU rektorius Juozas Augutis pasakoja, kad dalykinis mokytojų rengimo situacija šiuo metu yra prasta.

„Su mokytojų rengimu, vertinant visoje Lietuvoje dalykininkų mokytojų rengimą, yra labai prastai.Mes šiais metais nepadarėme savo namų darbų, kadangi studentų skaičiai mažėja ir toliau“, – sako jis.

Švietimo ministras tikina, kad universitetų reorganizacija vyksta, tik tam reikia laiko, o studentų ji neigiamai nepaveiks.

„Pertvarka tęsiama, bet ji gal negali vykti tokiais dideliais tempais, kad per metus mes galėtume labai greitai reorganizuoti tokias dideles institucijas ar bendruomenes kaip universitetai, bet tai vyksta kaip numatyta plane“, – teigia ministras.

Klaipėdos universiteto studijų prorektorė Sonata Mačiulskytė išskiria, kad praėjusiais metais Klaipėdos universiteto prestižui buvo padaryta didelė žala, o jo atkūrimui prireiks ne vienerių metų.

Šiuo metu jau yra susijungę trys – Vytauto Didžiojo, Aleksandro Stulginskio ir Lietuvos edukologijos – universitetai. Planuota iš 14 aukštųjų ugdymo įstaigų padaryti 9.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi