Lietuvoje

2019.07.14 21:07

Prezidento patarėjai: daugiausia iššūkių – vidaus politikos grupei

Algirdas Igorius, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2019.07.14 21:07

Kad prezidentui Gitanui Nausėdai pavyktų pasiekti deklaruotus tikslus vidaus politikoje, nepakaks vien gerų norų, dar reikės konstruktyvaus darbo su valdančiomis partijomis Seime, artimiausius metus tai bus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, kurie nerado jokio kontakto su prezidente Dalia Grybauskaite.

Nemažai politikos naujokui G. Nausėdai įtakos turėtų daryti ir jo patarėjai, todėl viešai pristatyti pirmieji jo komandos nariai neliko be dėmesio. Tiesa, tai dar ne visi patarėjai, kol kas nežinomas patarėjas gynybos ir nacionalinio saugumo klausimais, neaišku, kas prezidentui patarinės švietimo klausimais, kuriuos jis įvardijo kaip prioritetą.

Nesaisto politiniai interesai, profesionalai, patikimi, kai kurie išbandyti per rinkimų kampaniją, pasirengę atiduoti jėgas Lietuvai ir įgyvendinti gerovės valstybę – tokius pagrindinius kriterijus, renkantis komandą, įvardijo pats prezidentas.

Prezidento kanceliarijai vadovausianti Algė Budrytė. Ji G. Nausėdos pasitikėjimą pelnė vadovaudama jo rinkimų kampanijai. Ankščiau ji buvo bendrovės „International Fintech“ ir „Swedbank“ departamento vadovė. Rinkimų kampanijoje talkinusi Ieva Ulčickaitė vadovaus prezidento kabinetui. Ji yra dirbusi Žemės ūkio ministerijoje.

Užsienio politikos grupės vadove pasirinkta buvusi užsienio reikalų viceministrė, ambasadorė Prancūzijoje ir Didžiojoje Britanijoje, pastaruoju metu buvusi šios ministerijos politikos direktorė Asta Skaisgyrytė-Liauškienė. Pasak ambasadoriaus Vygaudo Ušasko, ji – viena labiausiai patyrusių diplomatų.

„Pats esu dirbęs su ja artimai, žinau jos stipriąsias puses. Iš tikrųjų ji objektyvi, bešališka ir puiki profesionalė“, – tikina jis.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto daktaras Ramūnas Vilpišauskas, kuris 2004–2009 metais dirbo Valdo Adamkaus patarėju, tikina, kad toks G. Nausėdos žingsnis rodo norą tęsti tokią pačią užsienio politiką.

„Ponios A. Skaisgirytės-Liauškienės pasirinkimas visų pirma rodo, kad G. Nausėda linkęs remtis diplomatine tarnyba ir kartu, kad tai reikš užsienio politikos tęstinumą“, – pasakoja R. Vilpišauskas.

Teisės grupei vadovaus buvusi Konkurencijos tarybos vicepirmininkė Jūratė Šovienė. Buvusi V. Adamkaus patarėja teisės klausimais Toma Birmontienė teigia, kad bet kuris, tapęs prezidento patarėju, pradeda savo darbo mokytis iš naujo. Teisininkai taip pat geriau išmano vieną ar kitą sritį, tačiau svarbiausia – Konstitucinė teisė.

„Konstitucinės teisės sritis iš tikrųjų yra ypatingai svarbi, nors prezidentas taip pat atsakingas ir už daugelį kitų sričių“, – pastebi T. Birmontienė.

R. Vilpišauskas mano, kad G. Nausėda pasirinko kompetentingą asmenį, kuris vadovaus grupei.

„J. Šovienės pasirinkimas irgi turėtų reikšti, kad teisėkūros procesas vyks sklandžiai, ji pati, mano nuomone, yra kompetentinga, profesionali teisininkė, kuri galės įvertinti ir ekonominį Seimo priimamų įstatymų poveikį, kas yra labai svarbu“, – tikina R. Vilpišauskas.

Prezidento patarėjų komandoje ypač svarbi patarėjo vidaus politikai pozicija. Ją užimsiantis buvęs Kauno vicemeras Povilas Mačiulis yra talkinęs savivaldos rinkimuose Visvaldo Matijošaičio „Vieningam Kaunui“, prezidento rinkimuose – V. Ušackui, vėliau jis prisijungė prie G. Nausėdos rinkimų komandos.

Kauno meras apie buvusį bendražygį kalbėti nepanoro. V. Ušackas sako, kad P. Mačiulis daug prisidėjo prie to, kad G. Nausėdos kandidatavimą pavertė prezidentavimu.

„Manau, kad jis turi ir tinklą pažinčių vidaus politikoje, tai, aišku, bus kitas lygmuo, nacionalinis lygmuo, bet tai yra labai talentingas, gabus, įžvalgus, tolerantiškas ir lojalus komandos narys, kuris, be abejonės, padės prezidentui ir nustebins mus visus“, – teigia V. Ušackas.

Ekonominės socialinės politikos grupei vadovaus buvęs Lietuvos banko Finansinio stabilumo departamento direktorius Simonas Krėpšta, kuris, pasak jo buvusio tiesioginio vadovo banke Gedimino Šimkaus, yra komandos žaidėjas.

„Komandinio darbo, bendradarbiavimo, aktyvumo, iniciatyvumo pavyzdžių Lietuvos banke, kaip Simono darbo, yra tikrai daugybė. Simonas dirbo ir kreditų unijų reformos klausimu, ir pensijų sistemos antros pakopos klausimu, kai buvo mokesčių grupė suburta. Simonas buvo įsitraukęs teikdamas mokesčių pasiūlymus. Simonas yra vienas iš atsakingo skolinimo autorių Lietuvoje“, – pasakoja G. Šimkus.

Aplinkos ir infrastruktūros grupei vadovaus buvęs energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius.

„Tikrai nesitikėjau, kad toks jaunas žmogus gali taip daug išmanyti apie energetikos sektorių ir ne tik pačioje Lietuvos rinkoje, bet ir jis labai sėkmingai išmanė ir tarptautinę rinką. Kitas labai svarbus faktorius, jis – intelektualas. Ir tikrai galiu pasakyti, prezidentas pasirinko tinkamą žmogų“, – sako 2012–2016 metais ministru pirmininku buvęs Algirdas Butkevičius.

R. Vilpišauskas teigia, kad šis pasirinkimas signalizuoja apie norą sustiprinti santykius su Lenkija.

„J. Neverovičiaus pasirinkimas, mano nuomone, signalizuoja pora dalykų: visų pirma tai, jog ir šis prezidentas kaip ir prezidentė D. Grybauskaitė veikiausiai didelį dėmesį skirs infrastruktūros projektams, energetikos, turbūt ir transporto regioniniams projektams. Kitas elementas turbūt susijęs su noru stiprinti santykius su Lenkija“, – pastebi politologas.

Nors G. Nausėda dar neatskleidė, kas patarinės Nacionalinio saugumo klausimais, tačiau vieša paslaptis, kad tai darys dabartinis kariuomenės vadas Vytautas Jonas Žukas.

„Aš jį pažįstu beveik tris dešimtmečius, tai ką aš galiu pasakyti, tai yra žmogus, kuris perėjo visas tarnybos pakopas: nuo žemiausios iki pačios aukščiausios Lietuvos kariuomenėje. Tiesą sakant, toliau jau žingsnio nėra kur jau žengti, nes kariuomenės vadas tai – aukščiausia pareigybė kariškiui. Aš manau, kad jis tikrai turi gilią ilgalaikę patirtį“, – pasakoja Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Arvydas Anušauskas.

Komunikacijos grupei vadovaus Aistis Zabarauskas. Tačiau kitaip nei D. Grybauskaitė, G. Nausėda turės ir atstovą spaudai – Antaną Bubnelį.

„Įsipareigojimas kiekvieną savaitę susitikti su žiniasklaida ir kalbėti. ką G. Nausėda pasakė jau reikalauja didelės analizės, didelio pasiruošimo, numatymo klausimų ir informacijos susidėliojimo. Tad komanda komunikacinė privalo būti kur kas stipresnė, nes intensyvumas komunikacijos bus didesnis“, – tikina viešųjų ryšių ekspertas Arijus Katauskas.

R. Vilpišauskas prezidento komandą vertina kaip turinčią patyrusių ir kompetentingų žmonių, tiesa, yra vienas bet.

„Bet turbūt silpniausia ir daugiausia iššūkių kelianti veiklos sritis bus vidaus politika. Kadangi prezidentas G. Nausėda turi gana mažai patirties politinėje veikloje, tai čia ir jis pats, mano nuomone, ir jo komanda turės nemažai mokytis ir veikiausiai per darbą. Vyks tas mokymasis klaidų ir bandymų metodu. Iššūkių bus daug“, – pastebi politologas.

Pasak jo, pirmasis prezidento komandos laukiantis iššūkis – Vyriausybės formavimas. Vėliau prireiks pastangų prieš rinkimus pažabojant parlamentarų dosnumą formuojant biudžetą ir išsaugant tvarius viešuosius finansus.

Pirmasis komandos slystelėjimas – kvietimai į inauguracijos proga surengtą puotą, dėl kurios prezidento komunikacijos žmonėms teko viešai aiškintis.

Savaitė. Gitano Nausėdos planai verčia kilnoti antakius, o kaipgi prezidento patarėjų reputacija?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt