Naujienų srautas

Lietuvoje2019.07.14 20:26

Sinkevičius: Karbauskis turi pasitikrinti pasitikėjimą, Pranckietis – likti poste

Vasarį triukšmingai palikęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą (LVŽS) būtent dėl Sauliaus Skvernelio kėlimo kandidatu į prezidentus Naglis Puteikis paskelbė, kad jis jau sugrįžta atgal. Bet praradimas, atrodo, didesnis, nes pasitraukė Vytautas Bakas, uždirbęs nemažai teigiamų balų „valstiečiams“ savo politinės korupcijos tyrimais.

Savo ruožtu ištikimiausioji Ramūno Karbauskio moteris Agnė Širinskienė nutekėjo į „Tvarkos ir teisingumo“ frakciją ir taip ją išgelbėdama nuo žlugimo, bet opozicinių socialdemokratų jau apskųsta Etikos ir procedūrų komisijai dėl moralinio akibrokšto visuomenei ir galbūt Seimo nario priesaikos nesilaikymo.

Bet svarbiausi dalykai partijos laukia pirmadienį. Taryba turėtų apsispręsti dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio tolesnio likimo ir būtinybės partijos pirmininkui R. Karbauskiui pasitikrinti pasitikėjimą partijoje.

LVŽS pirmininko pavaduotojas Virginijus Sinkevičius „Savaitėje“.

– Kas konkrečiai turėtų būti sprendžiama dėl V. Pranckiečio jūsų partijos taryboje rytoj?

– Pirmiausia, aš manau, bus sprendžiama dėl koalicijos sutarties. Ar tekstas toks, koks jis yra koalicijos sutartyje, ar pozicijos, kurios yra išderėtos, tenkina partijos Tarybą, ir vyks balsavimas, o tame tekste vienas iš punktų yra, kad vis dėlto į Seimo pirmininko poziciją savo atstovą deleguoja LSDDP. Tai turėtų būti esminis balsavimas dėl paties V. Pranckiečio.

– Ką reiškia „dėl V. Pranckiečio“? Pašalinimo iš partijos, šitą jūs turite galvoje?

– Ne, aš nemanau. Pirmiausia, sakau, koalicijos susitarimo patvirtinimas ar ne.

– Bet dėl ko jūs tada balsuosite toje taryboje, jeigu sutartis pasirašyta? Viskas. Susitarta. O jūs dar norite balsuoti. Tai gal prieš tai reikėjo balsuoti, kai buvo tik ketinimų protokolas, projektas?

– Taryba įgaliojo frakciją derėtis, frakcija išsirinko atstovus ir derėjosi. Dabar yra paskutinis akcentas, kad sprendimai nebūtų priimami vieni ar kiti vienasmeniškai. Jūs esate teisi – koalicijos sutartis pasirašyta. Aš manau, pagrindinė diskusija, apie ką mes kalbėsime, tai vis dėlto yra ateitis, kaip mes save matome toliau? Galų gale vertinimas trejų rinkimų, kur mes bandome paaiškinti, kad galbūt pasirodėme neblogai.

Faktas – neblogai, bet ar galėjome geriau? Aš manau, kad galėjome geriau, ir kokios to priežastys vis dėlto ir kaip mes atrodysime 2020 metais? Kas yra didžiausios problemos, su kuriomis mes susiduriame, ar mes nepraradome to pasitikėjimo?

– Bet tai reitingai rodo, kad jūs prarandate tą pasitikėjimą ir sparčiai.

– Taip, reitingai rodo, kad mes prarandame pasitikėjimą. Tai kodėl vis dėlto?

– Tai kodėl, ką jūs manote kaip pirmininko pavaduotojas?

– Manau, pagrindiniai dalykai – tos neaiškios kombinacijos labai dažnai, tie vidiniai konfliktai, perturbacijos, galų gale Seimo pirmininko klausimas. Jis iš pat pradžių turėjo būti sprendžiamas Taryboje, galų gale matant, ką mes galime, kaip mes galime derėtis, o ne išeiti vienasmeniškai pasakyti, ir vėliau nuolat turėtą tą – ar tai yra asmeninis konfliktas dėl Seimo pirmininko, ar tai iš tiesų yra derybos? Ir kam tos derybos?

– Ar partijoje, nežinau kokiame formate – Taryboje, valdyboje – gal frakcijoje buvo pokalbis ir nuomonių išklausymas dėl Seimo pirmininko pozicijos atidavimo koalicijos partneriams?

– Frakcijos balsavimas vyko jau kelių savaičių bėgyje.

– Kai jau visi žinojo, kad atiduodate?

– Taip, kai jau visi žinojo, kad atiduodame. Tai, aišku, buvo Seimo pirmininko pozicija, partijos pozicija ir, man atrodo, kad partijos pirmininkas pasiūlė išgirsti frakcijos narių nuomonę šituo klausimu.

– Iš to, ką girdžiu iš jūsų, tai man susidaro toks vaizdas, kad pirmiausia jūsų partijos pirmininkas kažką kažkam pažada, su kažkuo susitaria, o tada viskas ateina į partiją, į frakciją, ir tada jau yra balsuojama, tarsi reikalingas pritarimas tam, dėl ko jis susitarė. Taip atsitiko su Seimo pirmininko atidavimu, dabar koalicijos sutartis pasirašyta ir jūs kažkodėl renkatės į Tarybą balsuoti dėl jos, bet ji pasirašyta. Kas bus, jei jūs nubalsuosite, kad neatiduodate Seimo pirmininko arba nepatinka ta sutartis?

– Tarybos pagrindinis tikslas turbūt ne koalicijos sutartis, o vis dėlto ateitis partijos. Ir nepamirškime, kad ir dėl partijos pirmininko taip pat bus balsuojama, nors aš žinau, kad daugelis žmonių to nenori daryti.

– Balsuoti dėl to, kad jis pasitikrintų pasitikėjimą?

– Taip.

– Bet tai gali daryti tik suvažiavimas?

– Taip.

– Tada reikėtų neeilinio suvažiavimo?

– Taip, bet Taryba – jau būtų stipri žinutė, nors aš labai smarkiai abejoju, bet Tarybos žinutė būtų labai stipri. Aš manau, kad partijos pirmininkas privalo būti tas telkiantis lyderis, maksimaliai išklausantis visas puses ir galų gale pridedantis partijai papildomų taškų.

– Ar jis toks ir yra dabar?

– Manau, kad mes turime kur tobulėti, faktas – rinkimai nebuvo pralaimėti triuškinančiai, bet nepamirškime, kokią jėgą mes turėjome 2016 metais, bet kas vyko vėliau, į ką mes nukreipėme energiją? Ar mes nukreipėme energiją į partijos stiprinimą, narių, skyrių stiprinimą? Man atrodo, kad daugeliu atvejų, deja, bet skyriai buvo palikti kas sau.

– Ar jūs manote, kad partijos pirmininkas turi pasitikrinti pasitikėjimą?

– Aš manau, kad taip. Ir tai yra absoliučiai normali procedūra.

– Ar jūs manote, kad Seimo pirmininkas turi būti pakeistas, atiduotas partneriams?

– Manau, kad ne, bet tai yra mano asmeninė nuomonė, nes, manau, kad LVŽS turi pakankamai mandatų, kad užimtų daugiau postų tiek Vyriausybėje, tiek Seime. Klaidų kažkokių V. Pranckiečio mes tikrai negalime įvardinti per pastaruosius trejus metus, kad kažkas jam turėtų pretenzijų dėl jo atliekamo darbo. Vieną ar kitą pasisakymą – nuomonių visada būna įvairių dėl vieno ar kito pasisakymo, tai dėl to aš tikrai nematau reikalo jo teisti.

– Jeigu niekas nepasikeistų, ką jūs lemiate savo partijai kitų metų rinkimuose?

– Pokyčiai šiaip ar taip bus, bet priklausys nuo daugelio faktorių. Pirmiausia, kas ves tą partiją į rinkimus, antra, kaip atrodys partijos programa, nes programa turės labai smarkiai remtis į darbus padarytus nuo 2016-ujų iki šio momento, na, ir galų gale, ar mes sugebėsime išeiti iš tų tokių mažareikšmių konfliktų kombinacijų lauko.

– Jeigu ves tie patys, kurie dabar yra valdžioje?

– Jeigu ves S. Skvernelis...

– Ne, aš ne apie S. Skvernelį, jis nėra partijos narys.

– Na, bet jau vieną kartą jis tą darė, tai jo rezultatas buvo labai geras. R. Karbauskis? Nežinau, kol kas jo reitingas – 70 procentų šalies gyventojų turi nekokią nuomonę apie jį, tai turbūt būtų daug sudėtingesnis variantas, bet tai yra partijai spręsti, bendruomenei.

Savaitė. Gitano Nausėdos planai verčia kilnoti antakius, o kaipgi prezidento patarėjų reputacija?
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi