Naujienų srautas

Lietuvoje2019.07.13 15:48

Seimas ir vėl atidėjo Žemės gelmių įstatymo priėmimą

Išsiskyrus nuomonėms, ar leisti Lietuvos žemės gelmėse laidoti anglies dioksidą, Seimas ir vėl atidėjo Žemės gelmių įstatymo priėmimą.

Vieni parlamentarai teigia, kad toks saugojimo būdas reikalingas plėtojant energetiką ir mažinant CO2 išmetimą į atmosferą. Kiti sako, kad taip gali būti užterštas požeminis vanduo, dirvožemis ir pakenkta gamtai.

Iš elektrinių kaminų išlekia nemažai bespalvių CO2 dujų. Būtent jų išmetimą būtina mažinti kovojant su klimato kaita. Viena naujausių technologijų, bandomų pasaulyje, kai gamtinėmis dujomis kūrenant elektrines yra surenkamas anglies dvideginis ir laidojamas žemės gelmėse.

Dėl tokios dujinės elektrinės projekto Lietuvoje Energetikos ministerija su Amerikos įmone yra pasirašiusi sutarimo memorandumą, atliekama galimybių studija.

„Tame gamybos procese, kaip vienas išteklių, būtų panaudojamas CO2, kuris po to yra laidojamas ir saugojamas žemės gelmėse. Tai užtikrina galimybes išgauti ir papildomus naftos kiekius. Būtent CO2 saugojimo technologijos yra ypač populiarios Europos Sąjungos (ES)“, – teigia laikinasis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Ar leisti žemės gelmėse laidoti anglies dvideginį, Seimas neapsisprendžia, tad Žemės gelmių įstatymo priėmimas yra atidėtas

„Kam tai naudinga? Naudinga naftos verslui, naftos pramonei, nes yra tam tikros technologijos, kai sugautas CO2 suskystintu pavidalu yra pumpuojamas į naftos gręžinius ir leidžia išgauti daugiau naftos nei tradiciniu būdu. CO2 nuteka per visokius įtrūkimus“, – sako Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys Linas Balsys.

Aplinkos ministerijos projekte siūloma drausti žemės gelmėse laidoti CO2, esą taip gali būti užterštas požeminis vanduo, dirvožemis ir oras. Taip pat Seimas turės balsuoti ir dėl „valstiečio“ Virgilijaus Poderio siūlymo leisti šias dujas saugoti, tik ne sekliau kaip kilometro gylyje esančiose ertmėse.

„Šiuo metu mes importuojame apie tris ketvirtadalius elektros energijos, kas yra netvaru. Ir turime priimti sprendimus patys gaminti elektrą. 101207 Vien tik vėjo ir saulės energetikos neužtenka, ir ta energija bus – kūrenamos dujos ir neišvengiamai gaminsime CO2.Ir dėlto tą dvideginį reikia ne išmesti į orą ir laidoti“, – komentuoja Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys.

„Liberaliai žiūrint į tas pataisas, daugiausiai anglies dioksidą būtų leidžiama laidoti Europoje. Investuotojai turėtų didžiausias galimybes tai daryti. Ministerijos pozicija yra prieš tai. Jeigu ir matome galimybę, tai tik moksliniais tikslais“, – akcentuoja laikinasis aplinkos ministras Kęstutis Mažeika.

Pasak ministro, jeigu tai būtų leista daryti, valstybė turėtų atlikti monitoringą ir priežiūrą, o įvykus avarijai – likviduoti padarinius.

Įstatymo projektas bus tobulinamas, atsižvelgiant į kitų šalių patirtį. Seimas prie Žemės gelmių įstatymo turėtų grįžti rudenį, nors neatmetama galimybė spėti ir per šią sesiją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi