Lietuvoje

2019.07.13 14:28

Pirmasis Nausėdos užsienio vizitas – simbolinis, bet džiuginantis kaimynus

Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.13 14:28

Penktadienį prisiekęs prezidentas Gitanas Nausėda antradienį pirmojo vizito vyks į Lenkiją. Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda sako, kad jį labai nudžiugino toks gestas. Pasak politologų, G. Nausėdos pasirinktų užsienio vizitų kryptys nėra netikėtos – jos atspindi pagrindines prezidento užsienio politikos kryptis. Tačiau svarbu, ar ateityje šalys taps strateginėmis partnerėmis.

Naujasis prezidentas seka Valdo Adamkaus pėdomis – po inauguracijos iškilmių pirmojo užsienio vizito vyks į Lenkiją. Antroji kelionė, pasak prezidento, numatyta į Latviją, o vizito Vokietijoje detalės dar derinamos. Jis planuojamas rugpjūčio viduryje.

Antradienį Varšuvoje Gitaną Nausėdą priimsiantis Lenkijos prezidentas A. Duda sako besidžiaugiantis tokiu pasirinkimu. Pasak jo, jau kurį laiką Lietuvos ir Lenkijos santykiai yra geri.

„Turiu pripažinti: labai apsidžiaugiau išgirdęs prezidento pareiškimą, kad pirmo vizito vyks į Varšuvą. Tai labai aiškiai rodo prezidento požiūrį į mūsų kaimynystę ir mūsų bendrą reikalą – kaimyniškus santykius“, – interviu LRT TELEVIZIJAI sakė A. Duda.

Politologų vertinimu, toks pasirinkimas atspindi šiltėjančių santykių tąsą, tačiau tikėtina, kad probleminiai klausimai gali likti nepaliesti.

„Reikia atkreipti dėmesį, kad yra labai aiškiai pasirenkamos labai konkrečios sritys, apeinami tam tikri probleminiai klausimai, kurie gali kilti. Tai yra energetika, saugumas pasirenkami, tam tikros aktualijos, kurios leidžia tarpusavyje rasti bendrą kalbą, o geresni klausimai yra paliekami geresniems laikams“, – kalbėjo Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų (VU TSPMI) profesorė Dovilė Jakniūnaitė.

Prieš 10 metų pradėjusi prezidentauti Dalia Grybauskaitė pirmąjį bilietą į užsienį pirko į Švediją, o iš ten į Latviją. Tačiau jos netapo strateginėmis partnerėmis. VU TSPMI politologas Ramūnas Vilpišauskas sako, kad pirmieji susitikimai labiau simboliniai, svarbu, kaip santykiai klostysis ateityje.

„Kitas variantas, kad su premjeru būtų kartu viskas sprendžiama, priklausomai nuo susitikimų darbotvarkės, pavyzdžiui, kai yra daugiau užsienio saugumo politikos klausimų, vyksta prezidentas, o kada dominuoja ekonominiai socialiniai reikalai, vyksta premjeras”, – komentuoja R. VILPIŠAUSKAS.

Pasak VU TSPMI politologo Kęstučio Girniaus, G. Nausėda tikriausiai tęs pirmtakės Dalios Grybauskaitės tradiciją – imsis lyderio vaidmens ir pats vyks į valstybių viršūnių susitikimus. Anot K. Girnius sakė manantis, kad tokius susitikimus G. Nausėda turėtų dalintis su premjeru, bet greičiausiai taip nebus.

„Lietuvoje mes neišvengiamai liekame toje pačioje politikoje. Grybauskaitė žadėjo pakeisti Adamkaus politiką, ryšius su Gruzija, Rusija ir Amerika, o faktiškai po dešimties metų niekas nepakito. Gal yra priežasčių, kodėl ši politika vis dar yra laikoma. Manyčiau, kad būtų naudinga, jei bandytų suteikti šiokią tokią skirtingą kryptį ir netgi pagalvoti, kokie turėtų būti santykiai tarp Amerikos ir ES, nes jie irgi pastaruoju metu darosi labai įtempti“, – teigia K. Girnius.

Pasak politologo, ko gero, nebus skubama megzti aukščiausio lygio kontaktų su Rytų kaimynėmis, juolab jų lyderiais.

„Aš manau, kad jei kas nors įvyks, tai turės būti šiek tiek ankstesnių susitikimų, užsienio reikalų ministrų lygio ir jei su Rytais, tai vis dėlto bus Baltarusija, o ne su Rusija“, – sakė K. Girnius.

Politologų vertinimu, pirmųjų vizitų kryptys nėra netikėtos. Atspindi pagrindines prezidento užsienio politikos kryptis.

„Antras pasirinkimas būtų Latvija arba Estija. Manau, natūraliai, kad Latvij, nes ji yra šiek tiek artimesnė, o be to, labiau susieta su Lietuva. <...> Dėl Vokietijos, tai manau, kad čia yra pasirinkimas – arba tu važiuoji į Briuselį, kaip ES centrą, arba važiuoji į Berlyną, kaip Vokietijos centrą. Manau, kad čia gali būti būdas pasakyti vokiečiams, kdad mes esame dėkingi už jų karius, kurie yra čia, Lietuvoje ir, ko gero, mes palaikysime jūsų politiką Briuselio viduje“, – dėstė K. Girnius.

Pirmasis Nausėdos vizitas užsienyje – kaimyninėje Lenkijoje – numatytas šį antradienį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Migrantai Druskininkų pasienio užkardoje
Tik LRT.LT 13
Migrantai iš Kamerūno, Nigerijos ir Siera Leonės
LRT ieško sprendimų 24
Karantinas Lietuvoje
COVID-19 TRUMPAI 10