Naujienų srautas

Lietuvoje2019.07.12 10:28

Išrinktasis prezidentas Nausėda: mūsų tautinei tapatybei kyla pavojus

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.07.12 10:28

Plojimai, vėliavos ir sveikinimo plakatai pasitiko prie Jono Basanavičiaus paminklo su šeima atvykusį išrinktąjį prezidentą Gitaną Nausėdą. Inauguracijos iškilmes jis pradėjo kitaip, nei jo pirmtakai, ir susirinkusiems kalbėjo apie tai, koks Lietuvai svarbus patriarchas Jonas Basanavičius.

Žmonių, pasitinkančių išrinktąjį prezidentą, netrūko – nuo vaikų, iki senjorų, kurių dalis vilkėjo tautiniais rūbais ar rankose laikė Lietuvos trispalves.

Nuo Aušros vartų iki patriarcho paminklo G. Nausėda atėjo su žmona Diana ir dukromis. Atėję prie paminklo jie keletą minučių pastovėjo tyloje. Tiesa, buvo matyti, kad išrinktasis prezidentas su žmona persimetė keletu žodžių. Vėliau paklaustas, apie ką jie kalbėjo, G. Nausėda sakė:

„Tiesą pasakyti? Pasakiau jai: „Tu šiandien atrodai nuostabiai.“

Paklaustas, kaip jaučiasi, išrinktasis prezidentas kalbėjo, kad jaučia laukimą, neapibrėžtumą ir tikisi, kad Lietuvos žmonės nesuklydo darydami savo pasirinkimą.

Anksčiau vykusių šalies vadovų inauguracijos buvo kiek kitokios. Jono Basanavičiaus paminklas buvo atidengtas lapkritį, todėl tai pirmasis kartas, kai inauguracijos iškilmių metu lankomasi prie paminklo.

„Šitoje Vilniaus vietoje, kvadratiniame ploto vienete yra tiek daug sakralinių ir istorinių objektų. Vienas iš jų – šis įstabus Lietuvos žmogus, Lietuvos vyras Jonas Basanavičius. Neatsitiktinai girdime Naujalio „Svajonę“, nes tai yra svajonė žadinantis muzikos kūrinys ir čia Jonas Basanavičius pradėjo įgyvendinti savo svajonę.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda: tikiu, kad Lietuva gali pasiekti savo sėkmę ir tuo tapti įdomi pasauliui

Šitame pastate 1905-aisiais metais susirinko Didysis Vilniaus Seimas ir čia buvo padėti pamatai Lietuvos nepriklausomybės aktui, kuris buvo pasirašytas keliolika metų vėliau“, – kalbėjo G. Nausėda.

Jis sakė, kad Jonas Basanavičius simbolizuoja, kiek galima padaryti Lietuvos labui nebūtinai būnant politiku. Išrinktasis prezidentas kalbėjo, kad patriarcho pase turėtų būti parašyta ne kokia nors profesija, o tiesiog „Lietuva“.

„Turbūt jis taip pat, kaip ir Lietuvą, mylėjo anksti mirusią žmoną. <...> Kas dar ypatingai svarbu – šis žmogus puoselėjo mūsų tautinę tapatybę. Tuo metu, kai jai buvo daugiausia pavojaus. Šiandien aš matau, kad mūsų tautinei tapatybei taip pat kyla pavojai ir galbūt ne tiek dėl to, kad mes patys nebesugebame tos tautines tapatybės išlaikyti.

Bet dėl to, kad yra daug pagundų, globalizuotas pasaulis, daug visokių tarptautinių srovių, kurios galbūt kartais pakreipia lengviau paveikius žmones tokia globalizmo kultūros linkme. Tautinės tapatybės puoselėjimas šiandien tampa, kaip reta, sudėtingu uždaviniu, kurį reikia mums įgyvendinti“, – sakė G. Nausėda.

Išrinktasis prezidentas dėstė, kad Jonas Basanavičius visada bus paspirtimi, primenančia, kas mes esame, ko mes siekiame šiame pasaulyje ir ką ketiname pasauliui pasiūlyti.

„Pasiūlykime savo išskirtinumą, savo sėkmę, tikiu ja, kad Lietuva gali pasiekti savo sėkmę ir tuo taip pat tapti įdomi pasauliui. Semkimės visi įkvėpimo iš šito žmogaus, netraktuotkime jo, kaip paminklo. Traktuokime, kaip gyvą žmogų, kuris stebi mus, žvelgia į mus ir praeidami pro šalį pagalvokime, o ką aš šiandien ar šią savaitę padariau gero Lietuvai“, – sakė išrinktasis prezidentas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi