Lietuvoje

2019.07.11 20:51

Po LRT tyrimo Seimo komitetas domėsis situacija VRK

Šimonytė: istorijos dėl VRK informacinių sistemų nėra naujos
Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.11 20:51

Rudenį vyksiantys nauji Seimo rinkimai trijose vienmandatėse apygardose įžiebė diskusiją, ar Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nepermoka už informacines technologijas.

LRT Tyrimų skyriaus žiniomis, per trejus metus, išimtinai iš vienos bendrovės užsakydama paslaugas, komisija informacinėms sistemoms išleido daugiau kaip 5 mln. eurų, ne tik, vis iš naujo pasirašydama dosnias sutartis, bet ir nė karto neinicijavusi derybų dėl kainų.

Už rudenį vyksiančius Seimo rinkimus trijose vienmandatėse apygardose rinkimų komisija bendrovei „iTree Lietuva“ turėtų sumokėti daugiau kaip 200 tūkst. eurų. Komisija iškėlė klausimą ar nėra permokama už informacinių technologijų paslaugas.

Pasak vieno iš komisijos narių, paprašius bendrovės pateikti skaičiavimus, įmonė to padaryti negalėjo.

VRK dėmesio sulauks iš Seimo komiteto

Seimo Audito komitetas, pasak jo pirmininkės Ingridos Šimonytės, domėsis LRT tyrimų skyriaus paviešinta informacija. I. Šimonytės teigimu, istorijos susijusios su VRK informacinių sistemų kaita ir kokybe nebėra naujos.

2016-ais metais buvo galima lengvai įsilaužti į komisijos duomenų bazes, tuomet strigo jos darbas.

„Yra klausimų dėl IT pirkimų, kur visą laiką aišku yra įvairių niuansų, kur motyvuojama ypatinga kompetencija, ypatinga skuba, greitai reikalingais pakeitimais, tai visa tai turbūt yra tiesa, kaip ir tiesa, kad kaip bebūtų gaila, bet dabar rinka laiko valstybės institucijas dažnai įkaitais savo paslaugų, o ne valstybės institucija yra klientas, kuris geba pirkti kokybiškai ir kontroliuoti sudarytą sutartį. Tikrai, atsižvelgdami į šitą tyrimą, tos informacijos paprašysime iš VRK ir kitų institucijų, nes vis dėlto pasirinkimai turėtų būti daromi taip, kad mokesčių mokėtojai už savo sumokėtus pinigus gautų geriausią naudą“, – sakė Seimo Audito komiteto pirmininkė I. Šimonytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.