Lietuvoje

2019.07.11 18:20

Grybauskaitė uždaro prezidentūros duris: kokie buvo šalies vadovės 10 valdymo metų?

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2019.07.11 18:20

Liepos 12-ąją prezidentūros duris uždaro 10 metų šaliai vadovavusi prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Su prezidente dirbę politikai išskiria vieną ryškią jos savybę – tai buvo griežta, kietos rankos politikos šalininkė.

Griežta, autoritetinga, iniciatyvi

LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ kalbėję politologė Rima Urbonaitė bei buvęs užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas, su D. Grybauskaite palaikęs ne pačius šilčiausius santykius, į Daukanto rūmus paliekančią vadovę žiūri iš skirtingų pozicijų.

„Nemanau, kad tai buvo labai bloga prezidentė, kaip kartais bandoma nupiešti, ji buvo visokia. 10 metų yra per ilgas laiko tarpas, kad galėtume konkrečiai pasakyti, kad prezidentė buvo tik konkrečiai tokia. Mes matėme daug skirtingų situacijų, V. Ušackas turėjo savo istoriją su prezidente, jis tą kontaktą matė tiesiogiai. Buvo ir kitų epizodų, kurie vertinami kaip tam tikri pasiekimai.

Galų gale, ir tos iniciatyvos, kurios susijusios su energetikos projektais, įstatymų projektai, kurie padėtų sustiprinti kovą su korupciją, taip pat bandymai transformuoti teismų sistemą. Kalbant apie iniciatyvumą, jo tikrai buvo ir toli gražu negalima sakyti, kad tai buvo visiškai pasyvi prezidentė, tačiau visada kyla klausimas, ar viskas pavyko per tuos 10 metų“, – laidoje svarstė politologė.

R. Urbonaitė prie nemalonių D. Grybauskaitės epizodų išskiria „tulpių pašto“ istoriją, kuri paliko gana nemažą šešėlį ir tam tikrus neatsakytus klausimus.

„Ji buvo pakankamai ryžtinga, turėjo autoritetą, kuriuo naudojosi ir tą darė ne beprasmiškai. Per 10 metų buvo dalykų, kurie sukūrė pakankamai neblogą rezultatą“, – išvadas pateikė politologė.

Ušackas: užsienio politikoje startavo be strategijos, tačiau vėliau grįžo į „tradicinę vagą“

Savo poziciją laidoje pateikė ir buvęs užsienio reikalų ministras V. Ušackas. Pastarasis Vyriausybės kabineto nario pareigas ėjo būtent prezidentės kadencijos metu, tačiau po įtampos su D. Grybauskaite, postą jam teko palikti.

„Tai yra mažas fragmentas prezidentės 10 metų kadencijos. D. Grybauskaitė įnešė naują valdymo stilių, ji naudojosi visomis esamomis ir ne tik Konstitucijos galiomis. Užsienio politikos srityje išskirčiau dvi kadencijas, kurios buvo ganėtinai skirtingos.

Pirmojoje kadencijoje, kai įvyko mūsų, sakyčiau, vertybinis susipriešinimas, nes buvau ištikimas tai tradicinei Lietuvos užsienio politikai, mūsų svarbiems santykiams su JAV, Lenkija ir kaimynais. Sakyčiau, kad kadencijos pradžioje apskritai nebuvo strategijos užsienio politikoje, buvo blaškymasis. Ir vėliau įvykę skaudūs įvykiai, kaip karas Ukrainoje, Krymo okupacija, privertė D. Grybauskaitę keistis. Teko sugrįžti į tą tradicinę mūsų užsienio politikos vagą ir tokias valstybes kaip Ukraina, Sakartvelas nebevadinti „ubagais“, o vadinti strateginiais partneriais, keičiama pozicija santykiuose su JAV. Tiesa, santykiai su Lenkija iki pat kadencijos pabaigos išliko pakankamai šalti, labiau jie atšilo S. Skvernelio iniciatyva“, – kalbėjo V. Ušackas.

Anot politiko, vertinant šiuo metu, situacija yra gera, Lietuva niekada nebuvo tokia saugi ir ekonomiškai tvirta, bet, V. Ušacko teigimu, vertinant 10 metų periodą, Lietuva neteko apie 0,5 mln. gyventojų, prarado strateginės partnerystės turinį su Lenkija, o tai bus naujas ir rimtas iššūkis naujajam šalies vadovui.

„Ne, su D. Grybauskaite nuo 2010-ųjų bendrauti nebetenka“, – apie bendravimą su šalies prezidentę pasakojo V. Ušackas, pabrėžęs, kad kiekvienais savo kadencijos metais D. Grybauskaitė augo kaip politikė.

Ypač dėmesį atkreipti diplomatas siūlė į prezidentės kalbas, metinius pranešimus, kuo skiriasi pirmosios ir kadencijos pabaigos pranešimai.

V. Ušacko teigimu, pirmosiose kalbose D. Grybauskaitė akivaizdžiai norėjo būti kitokia šalies vadove nei prieš tai buvęs Valdas Adamkus, tačiau vėliau užsienio politikos kryptyje D. Grybauskaitės požiūris kardinaliai pasikeitė.

Plačiau apie tai, kokie buvo D. Grybauskaitės 10 kadencijos metų, žiūrėkite laidos reportaže:

Paskutinė prezidentės darbo diena: kaip atrodė Dalios Grybauskaitės dešimtmetis?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.