Lietuvoje

2019.07.10 21:14

Bakas neslepia apmaudo dėl naujos koalicijos: apgavome žmones

Rasa Tapinienė, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2019.07.10 21:14

Derybos dėl stabilios daugumos valdančiųjų lyderių Ramūnui Karbauskiui kainavo bent 2 frakcijos narius. Agnę Širinskienę teko skolinti „tvarkiečių“ frakcijai, kad ši išliktų. Tačiau dėl tos pačios „tvarkiečių“ frakcijos įtraukimo į koaliciją durimis trinktelėjo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas, pareiškęs, kad aritmetinė dauguma yra „bebrų politika“. V. Baką „Dienos temoje“ kalbina Rasa Tapinienė.

– Pone Bakai, ar tai nebuvo lengviausias sprendimas išeiti pradėti ruoštis rinkimams? Gal reikėjo likti ir kovoti viduje, nes jūs buvote išrinktas ne vienmandatėje, o daugiamandatėje apygardoje, tai yra pagal partijos sąrašą?

– Taip, patikėkite manimi, tas sprendimas tikrai nebuvo lengvas, nes mes atėjome į šitą partiją su komanda, atidavėme labai daug širdies rengdami programą.

– Vis dar sakote „mes“.

– Taip, pati matote darbas partijoje 2,5 m., stengiuosi prisiminti gerus dalykus ir apie tai priminti, nes komanda, kuri susibūrė, skyriai, kurie rengė tą programą, jie visų pirma kalbėjo visuomenei apie pasitikėjimą valstybe ir teise, apie skaidrią politiką, apie visai kitus standartus. Ta partija pozicionavo komandą kaip priešingybę tai vadinamajai „bebrų politikai“. Žmonės mus išrinko gana triuškinama dauguma.

– Kaip suprantu, jūs apie tai R. Karbauskiui jau sakėte, bent jis pats sako, kad prieš 3 savaites sužinojo tą jūsų sprendimą. Bet ar tai reiškia, kad jūs nepasirodėte vertingas žmogus, kurį reikėtų išsaugoti frakcijoje, jeigu jis jūsų patarimų ar įspėjimų neklausė?

– Jis pasirinko, tai nėra pirmas kartas. Mūsų politikoje yra vadinamoji „realpolitik“, yra politikų grupė, ne jis vienas, kurie renkasi visokias aritmetines daugumas, kurie prisidengia valstybės stabilumu, o po to privatizuoja viešbučius. Mes turime tokių pavyzdžių. Bet man ta „raudonos linijos“ politika egzistuoja. Gal tai nėra teisingas pasirinkimas, gyvenimas parodys. Bet aš į postą žiūriu taip: postas reikalingas kaip priemonė. Jeigu užimi aukštą postą, gali sukurti pozityvų pokytį, kuris kurtų vertę žmonėms. Tada jis prasmingas ir buvimas politikoje prasmingas. Jeigu postas neleidžia sukurti vertės, negali jo išnaudoti kaip įrankio, ieškai kitų būdų.

– Ar jūs pats rašysite pareiškimą, kad traukiatės, ar lauksite kolegų balsavimo dėl pasitikėjimo?

– Aš gal nespekuliuosiu. Yra procedūros, viskas bus pagal procedūras.

– Bet jeigu procedūros yra tokios: arba rašote, arba balsuojate. Ką jūs rinksitės?

– Renkuosi tradiciją, vertybines linijas. NSGK postas priklauso daugumai ir jis turi priklausyti daugumai, nebent dauguma nuspręstų, kad, pavyzdžiui, paskyrus ministrą kyla reputacinės rizikos. Geresnis atvejis būtų, kad parlamentinę kontrolę atliktų opozicija, tai būtų opozicijos postas, tada opozicija galės deleguoti. Bet jeigu reikės parašyti procedūriškai, aš parašysiu, išsiaiškinsime rytoj, poryt. Patarėjai pasakys, kaip tai geriau padaryti, ir aš tą padarysiu.

Dienos tema. Vytautas Bakas: sąjunga su „tvarkiečiais“ ir „socialdarbiečiais“ iš esmės griauna skaidrią politiką šalyje

– Vienas jūsų argumentų, kodėl traukiatės į kitą frakciją – kad atsisakoma antikorupcinių įstatymų. R. Karbauskis sako, kad jūs sakote netiesą ir tų antikorupcinių įstatymų svarstymą ir priėmimą jis netgi asmeniškai pats prižiūri. Tai kuris dabar meluojate?

– 2016 m. liepą ponas R. Karbauskis kalbėjo apie tai, kad mes niekada nedirbsime su „Tvarkos ir teisingumo“, Darbo partijomis ir teisiamomis partijomis. 2016 m. rugsėjį jis sakė, kad jeigu mes laimėsime, tapsime naujos skaidrios valdančiosios koalicijos ašimi. Dabar matome rezultatus. Pasiūliau konkrečias priemones, kurios turėtų būti įtrauktos į koalicijos sutartį kaip antikorupcinių priemonių paketas.

Jos iš pradžių buvo įtrauktos, po to, mano žiniomis, pono Bernatonio prašymu ar reikalavimu jos buvo išbrauktos. Kalbėjausi ir su derybininkais, ir T. Tomilinu, ir kitais, ir su premjeru, ir su tuo pačiu R. Karbauskiu, ir man buvo pasakyta: čia partneriai to kategoriškai nenori. Apie tai ir kalbu, kad priežastys, dėl kurių pasitraukiau, yra iš esmės 3. Pirma priežastis – kad mes sulaužėme savo pažadą užtikrinti skaidrią politiką, tai yra naują politinę kultūrą. Antra – kad išbraukėme visą antikorupcinę darbotvarkę iš susitarimo.

– Bet jūs taip ir neatsakėte. R. Karbauskis sako, kad neišbraukta ir netgi visą šitą procesą jis pats prižiūri. Tik tas paketas kol kas, pasak R. Karbauskio, prieštarauja Konstitucijai, bet grįš ir bus priimtas.

– Kaip jis gali prieštarauti Konstitucijai. Jis jo net neskaitė, net tokio sprendimo nėra buvę, tas paketas yra NSGK, šiandien mes priėmėme sprendimą dėl jo. Dalyvavo mažiausiai du daktarai, yra viešos transliacijos, yra įregistruotas Seimo duomenų bazėje.

– Iš kur jūs žinote, kad ponas Karbauskis neskaitė?

– Niekur nėra pasakyta, kad jis prieštarauja Konstitucijai. Manau, tai tiesiog bandymas šiaip nukreipti dėmesį, tai yra visiška netiesa. Niekur nėra parašyta, kad šitas projektas prieštarautų Konstitucijai. Tai yra nesąmonė, bet jeigu nėra politinės valios, kaip ir su teismų tarėjais. Tarp mūsų koalicijos partnerių yra žmonių, kurie 12 m. žada, pavyzdžiui, pokyčius teismų sistemoje, juos ištraukė prieš rinkimus ir po to juos laimi ir vėl nustumia. Taip ir čia – mes galime prigalvoti įvairių priežasčių: prieštarauja Konstitucijai, nesuderinta... Tai yra tam tikrų politinių manipuliacijų terpė, kur gali pasakyti: štai, prieštarauja Konstitucijai.

– R. Karbauskis sako, kad kaip tik jūsų išėjimas dėl, viena iš priežasčių, antikorupcinio įstatymo paketo nepatvirtinimo kaip tik yra manipuliacija, nes jūs norėjote konservatorių remiamos mažumos Vyriausybės. Ar tai tiesa?

– Jeigu koalicija atsisako į savo susitarimą įrašyti antikorupcinę darbotvarkę, mano siūlymas buvo derėtis su koalicijos partneriais, kad tai atsitiktų. Jeigu koalicijos partneriai verčia partijas atsisakyti savo vertybinių nuostatų, pagrindinių nuostatų, turime tartis su kitomis frakcijomis. Čia yra vertybių skirtumas. Ponas R. Karbauskis pasirinko aritmetinę daugumą. Aš manyčiau, kad mes tokiu būdu apgauname rinkėjus ir aritmetinė dauguma šiuo atveju užtikrina tiktai postus ir formalius balsavimus. Neaišku, kokia bus Vyriausybės programa. Įsivaizduoju, kad ji irgi turėtų keistis.

– Ar aš teisingai suprantu jūsų mintį, kad jūs buvote labiau linkęs galbūt ieškoti santykio arba sąryšio su opozicija, kalbant apie kovą su korupcija, negu dabar „valstiečių“ pasirinkta sąjunga su „tvarkiečiais“, „socialdarbiečiais“ ir „lenkais“?

– Pasirinkta sąjunga su „tvarkiečiais“ ir „socialdarbiečiais“ iš esmės žemina skaidrumo politikos kartelę. Laimėjome rinkimus, nes pasakėme, kad tos sąjungos nebus. Dabar apgavome žmones, tai skandina politinę kultūrą Lietuvoje.

– Ir R. Karbauskis, ir S. Skvernelis sako, kad toje frakcijoje, su kuria yra sudaryta koalicinė sutartis, asmenų, kurie turi problemų su teisėsauga, nėra. Ir bendradarbiavimo su jais problemų nemato ne tik R. Karbauskis, bet ir S. Skvernelis, kuris šiaip jau yra jūsų žmogus, tiksliau, jūs esate jo žmogus.

– Jeigu ponas Karbauskis pasakytų tai 2016 m., abejoju, ar frakcija šiandien būtų tokia, kokia yra Seime. Jis žadėjo žmonėms visai kitą politikos standartą. Dabar galima sakyti, ką nori, yra faktas, yra kalbėta eteryje, yra kalbėta bendruomenėse, yra programos. Čia yra esminis skirtumas, visa kita yra detalės. Mes galėjome gauti konservatorių paramą, pavyzdžiui, jeigu derėtumėmės, bent pabandytume derėtis, jeigu nepritaria „tvarkiečiai“, „socialdarbiečiai“ antikorupciniam paketui, bet niekas net nebandė to daryti. Kaip ir su saugumo darbotvarke, su 2 proc., su gynybos sektoriumi, saugumo sektoriumi. Mes gavome tą paramą.

– Ar teisus buvo Remigijus Žemaitaitis, „tvarkiečių“ lyderis, kuris vakar šioje studijoje sakė, kad visi žinojo, jog jūs esate konservatorius, nežinau, ar širdyje, ar pagal pažiūras, bet jūs nuėjote į mišrią frakciją, nors Gabrielius Landsbergis sako, kad konservatorių frakcijos duris jums taip pat yra atidarytos? Ar gali būti, kad dar iki kadencijos pabaigos mes matysime jūsų perėjimą iš vienos frakcijos į kitą?

– Kad aš esu konservatorius... Niekada nebuvau jų partijoje.

– Gal labiau prijaučiate konservatoriams, nes ir konservatoriai kelis kartus dabar mūsų pokalbyje buvo paminėti.

– Kokiai politinei ideologijai prijaučiu, ponas R. Žemaitaitis gali pasižiūrėti programą, su kuria ėjo „valstiečiai“. Aišku, dabar jiems patiems ji neįdomi, tai ten nėra ką žiūrėti.

– Bet dėl kovos su korupcija, kaip suprantu, jūs matote bendrų taškų su konservatoriais. Tada grįžtu prie to kito klausimo: ar tikėtinas perėjimas iš mišrios frakcijos į konservatorių?

– Manau, tai viešasis interesas. Ką planuoju daryti, kas yra tikėtina, man dabar sunku pasakyti. Bet planuoju kalbėtis su visomis frakcijomis, kurioms yra priimtina antikorupcinė darbotvarkė, kurios mato galimybes Lietuvai tame. Tiek su opozicinėmis, tiek su „valstiečių“ frakcija, tiek „socialdarbiečių“, nes ten tikrai yra tokių žmonių. Bandysiu ieškoti politinio sutarimo, siekdamas daryti spaudimą daugumai, kontroliuoti, kaip opozicija, kad atsirastų šita darbotvarkė ir atsakomybė prieš rinkėjus.

– O jūs į rinkimus eisite su S. Skvernelio „valstiečiais“ arba remiama jėga, ar kursite savo partiją ir komitetą?

– Per ankstyvas klausimas. Kiti šiek tiek prioritetai. Šiandien nėra nei S. Skvernelio „valstiečių“, nei R. Karbauskio „valstiečių“, yra „valstiečių“ frakcija. Nuoširdžiai jai linkiu sėkmės, linkiu grįžti prie savo vertybių ir sugrąžinti savo lyderius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.