Lietuvoje

2019.07.10 19:03

Daugiabučiuose imta rūšiuoti maisto atliekas

Lazdijų rajone daugiabučių gyventojai pirmieji šalyje pradėjo rūšiuoti maisto atliekas. Iki kitų metų maisto atliekų konteineriai bus įrengti prie visų Alytaus regiono septynių savivaldybių daugiabučių. Skaičiuojama, kad dėl to nepabrangs atliekų išvežimas. Per artimiausius trejus metus, pagal Europos Sąjungos reikalavimą, visose urbanizuotose vietovėse maisto atliekų surinkimas bus privalomas.

Pasak Lazdijų gyventojų, rūšiuoti maisto atliekas jau įprasta, sako, kad kartais sunkiau įtikinti tai daryti senyvo amžiaus žmones.

Iš penkiolikos pusiau požeminių atliekų aikštelių surinkta apie pusę tonos maisto atliekų

„Manyčiau, kad prie rūšiavimo beveik visi jau pripratę. Kadangi, kai ir stovėjo seni konteineriai, tai rūšiavimas vyko. Per kelias dienas ir užsipildydavo (konteineriai – LRT.lt). O dėl maisto atliekų – tai naujovė pas mus“, – pasakoja Lazdijų gyventojas Viktoras Gerasimovas.

Maisto konteineriai bus išvežami dažniau nei kitų rūšiuojamų atliekų – dukart per savaitę.

„Maisto atliekos, tai ne tik maisto atliekos, tai yra ir smulkiosios žaliosios atliekos, ir gėlių lapai, ir smulkios šakelės gali būti, ir panaudoti popieriniai rankšluosčiai, tai galima plačiau šiek tiek pasižiūrėti“, – sako Lazdijų rajono Vietinio ūkio specialistė Indrė Adomynienė.

Planuojama, kad iki metų pabaigos aikštelės su maisto konteineriais prie daugiabučių bus įrengtos visose septyniose regiono savivaldybėse.

„Maisto rūšiavimas labai sumažins mišrių atliekų kiekį, reiškia sumažins valstybei sumokamų mokesčių kiekį, deginimo kaštus, kurie yra išorės kaštai. Mes forsuojame maisto surinkimą iki kitų metų tam, kad nedidėtų atliekų tvarkymo kaina“, – tikina Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Algirdas Reipas.

Pasak A. Reipo, iki 2023-iųjų pagal Europos Sąjungos reikalavimus visos urbanizuotos vietovės privalės rūšiuoti organines medžiagas. Todėl savivaldybės turėtų sukrusti ir kuo greičiau diegti naujoves.

Nuo kitų metų dar viena – Sveikatos apsaugos ministerija rengia naujas kvapų kontrolės taisykles, ketina siūlyti taisyti įstatymus, kad kvapas būtų įvardijamas kaip oro tarša. Remiantis statistika, vienas Lietuvos gyventojas per metus vidutiniškai išmeta apie 50 kilogramų maisto atliekų.

Žinios. LRTK nusprendė: portalui „Sputnik Lietuva“ – blokavimas dėl autorių teisių pažeidimų