Lietuvoje

2019.07.10 16:23

Baškienė apie „valstiečių“ santykius: skaudu, bet tikiu, kad tiltai nesudeginti

Lukrecijus Tubys, ELTA2019.07.10 16:23

Ilgametei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) narei Rimai Baškienei sunku matyti tai, kas vyksta jos partijoje ir frakcijoje Seime. Daugiau negu 20 metų „valstiete“ esanti R. Baškienė džiaugsmingai sutiko 2016 metų Seimo rinkimus, sako, nuotaikos tuomet buvo labai pakilios, tačiau pastarieji mėnesiai yra siejami su emociniu nuosmukiu, dėl kurio parlamentarei yra skaudu.

Frakcijoje išties trūksta darnos – iš jos išstojo Seimo narys Vytautas Bakas, joje vyrauja įtampa dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio ir „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio priešpriešos, taip pat prisideda šiam skirta atvira premjero Sauliaus Skvernelio kritika.

Nepaisant to, R. Baškienė tiki, kad tiltai dar nesudeginti, viliasi, kad vis dar galima dirbti kartu.

„Reikia surasti savyje jėgų ieškoti ne skirtumų, o bendro veikimo, tada stiprėsime. Priešingu atveju, matėme partijas, frakcijas, kurios skaldėsi. Kas atsitiko su daugybepartijų? Jų net pavadinimų nebėra“, – Eltai sakė R. Baškienė.

Gaila dėl išėjusio V. Bako.

Politikė žino, ką sako ­– ji savo akimis matė, kaip iš politinio žemėlapio dingo tokios gerai žinomos jėgos kaip Naujoji Sąjunga, Krikščionių partija, Lietuvos liberalų sąjunga.

Tuo metu Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, prie kurios R. Baškienė prisijungė 1996-aisiais, pastaraisiais metais išgyveno aukso amžių.

2016 metais laimėti Seimo rinkimai, gautos 54 vietos iš 141. Seimo pirmininku paskirtas „valstietis“ Viktoras Pranckietis, premjeru – Saulius Skvernelis. Puiki galimybė pakeisti šalies gyvenimą įgyvendinus programines nuostatas ir taip sustiprinti savo pozicijas politinėje arenoje.

„Mačiau, kaip partija augo, kaip frakcija tapo didelė iš prieš tai buvusios vienos manęs. Visas tas procesas buvo su augimu, ir džiaugsmu, susikalbėjimu, su komandos buvimu ir veikimu“, – laikotarpį prisimena R. Baškienė.

Bet šiandien situacija kitokia. Pralaimėti prezidento, nelaimėti Europos Parlamento rinkimai, neapskaičiuoti grasinimai, kad bus išeita iš valdančiosios daugumos, sprendimas likti, naujos koalicijos formavimas, atviri nesutarimai su V. Pranckiečiu, apsižodžiavimas su S. Skverneliu, o frakcija ir toliau mąžta.

„Man skaudu, kaip partijos senbuvei, jeigu partijai nesiseka. (Dėl visko, kas vyksta. – ELTA) esame kalti vienodai“, – sako politikė.

„Labai gailiuosi, kad V. Bakas, kurį labai vertinu, priėmė tokį sprendimą. Ar tikrai nebuvo galima kitaip? (...) Galbūt neskyrėme dėmesio, neišgirdome, nesusikalbėjome per nuolatinį bėgimą, kad galbūt (reikėjo. – ELTA) pasikalbėti su V. Baku ar kitu kolega, kuris išėjo, ką turėtume daryti kitaip, kad žmogus nejaustų tos nuoskaudos, jį suprasti, o neprarasti, kaip ir kitų kolegų. Man tikrai gaila visų, kuriuos mes praradome“, – sakė ji.

Viliasi, kad lyderiai dar susės prie vieno stalo

R. Baškienė mano, kad į S. Skvernelio išsakytą atvirą kritiką esą į tokią „valstiečių“ partiją, kokia ji yra dabar, jam būtų sunku įstoti, reikėtų sureaguoti pozityviai.

„Ką pasakė ministras pirmininkas – jis labai teisingai pasakė, už pastabas pykti nevalia. Reikia tiesiog keistis patiems, ieškoti atsinaujinimo galimybių, paklausti ir patarimų, ir juos išgirdus stengtis keistis. Tai natūralus procesas, kurio reikia kiekvienai partijai“, – teigė ilgametė „valstietė“.

Pyktis nederėtų ir R. Karbauskiui su V. Pranckiečiu. Anot parlamentarės, R. Karbauskis per daug jautriai sureagavo į Seimo pirmininko postą. Ji taip pat tikino, kad konfliktų su „valstiečių“ lyderiu yra turėjusi ir pati.

„Gal per daug jautriai pasižiūrėjo jis į kai kurias detales, kalbu apie Seimo pirmininko poziciją, nežinau, kur juoda katė prabėgusi. Jo vietoje labiau ieškočiau sutarimo, nes veikti kartu, rasti kompromisą reikia ir su mūsų deleguotu asmeniu (...). Su R. Karbauskiu puodą druskos esame suvalgę. Ir geresnių laikų, ir blogesnių laikų yra buvę“, – tikino R. Baškienė.

Pasak „valstieties“, visų trijų santykius gaivinti dar nevėlu, o ir politikoje „negali būti amžinų priešų“.

„Tikiu, kad tiltai nesudeginti, juos galima restauruoti. Jeigu įvyko tam tikrų lūžių ar sprogimų, tikiuosi, jie ne tokie dideli, kad būtų viskas sudeginta. Politikoje negali būti amžinų priešų. Nuomonių skirtumai nėra priešai, yra skirtingos nuomonės. Skirtingų nuomonių buvimas nėra problema, sako, nes mato kitaip, o gal kitas matymas leidžia tobulėti. Tikrai galvoju, kad galime dirbti toliau. Reikia surasti savyje jėgų ieškoti ne skirtumų, o bendro veikimo, tada stiprėsime“, – kalbėjo R. Baškienė.

„Perspektyvą dirbti kartu matau. Blaškymasis, skaldymasis veda į susinaikinimą. Tiek R. Karbauskio, tiek V. Pranckiečio, tiek S. Skvernelio asmenyje – tų žmonių, kurie turi visuomenės pripažinimą, didesnį ar mažesnį palaikymą, jų žinomumas, padaryti darbai, leidžia susėsti prie stalo kartu ir ieškoti bendro veikimo“, – tikino „valstietė“

Partijai toliau vadovauti galėtų ir R. Karbauskis, ir kiti, bet ne ji pati

Apie didesnę partijos vienybę kalbanti ilgametė „valstietė“ teigia, kad tokio rezultato siektų tik būdama pirmininko pašonėje. Esą yra „gabesnių ir jaunesnių žmonių, galinčių tai padaryti“. Tarp jų R. Baškienė įžvelgia ne tik dabartinį LVŽS lyderį R. Karbauskį, tačiau realiai vertina ir S. Skvernelio, prakalbusio apie galimybę siekti pirmininko posto, galimybes, taip pat ir kitų partijos narių.

„Nenuvertinkime R. Karbauskio ypač didžiulio nuopelno. Jo darbo pastangomis frakcija taip išsaugo, buvo taip iškilusi. Visko nubraukti brūkšiu nevalia, reikia įvertinti klaidas, reikia atkreipti dėmesį be pykčio. (...) Kaip lyderis R. Karbauskis gali veikti toliau“, – sako ji pabrėždama, kad R. Karbauskio asmenyje neigiamų aspektų ji nemato, tik taisytinas klaidas.

Kita vertus, ar R. Karbauskis išliks pirmininku, esą pasakyti yra sunku, tokį sprendimą priims partijos skyriai. Taip pat ji pažymi, kad lyderiais matytų ir kitus asmenis.

„Matau kaip lyderį S. Skvernelį. Džiaugsmas, kad jis yra kartu, norėčiau, kad taptų partijos nariu. Matau Virginijų Sinkevičių, Tomą Tomiliną“, – teigia R. Baškienė.

„Viliuosi, kad 15 d. vyksiantis posėdis bus dar vienas pagrindas naujam veikimui, o ne susiskaldymui. (...) Turime tik stiprėti, žinodami garbingą LVŽS istoriją nuo 1905 m., už tai jausti pareigą ir atsakomybę“, – pridėjo ji.

ELTA primena, kad liepos 15 dieną yra planuojamas partijos tarybos posėdis, kuriame „valstiečių“ lyderis R. Karbauskis ketina kelti pasitikėjimo savimi klausimą, taip pat bus balsuojama dėl V. Pranckiečio kaip Seimo pirmininko pozicijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.