Lietuvoje

2019.07.10 14:23

Į priėmimą prezidentūroje nepakviesti nei Seimo nariai, nei signatarai: paaiškino, kodėl taip nusprendė

Ineta Nedveckė, LRT.lt2019.07.10 14:23

Nors į iškilmingą priėmimą prezidento Gitano Nausėdos inauguracijos dieną pakviesta daugiau nei 2 tūkst. žmonių, vietos jame neatsirado nei Seimo nariams, nei Nepriklausomybės Akto signatarams, nei ambasadoriams. Išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžia, kad priėmimas skirtas kultūrininkams ir šviesuoliams, o jais iš dalies galima pavadinti ir „influenserius“.

Priėmimas – ne „personalinis prezidento balius“

Kaip LRT.lt teigė Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų klubo prezidentė Birutė Valionytė tokią situaciją sakė galinti apibūdinti vienu sakiniu: „Man labai gaila, kad Lietuvos Respublikoje su valstybės etiketu yra prastai.“

Priėmimas, pasak jos, nėra „personalinis prezidento balius“.

„Čia yra Lietuvos Respublikos žmonių išrinkto prezidento susitikimas su žmonėmis, kurie ir jam padėjo, ir tuo pačiu – pagarba kitiems žmonėms. Ji turėtų būti ir valstybės kūrėjams“, – aiškino B. Valionytė.

Tiesa, ji negalėjo patvirtinti, kad tikrai nepakviestas nė vienas signataras, bet kad nepakviesta dauguma – tikrai: „Šimtu procentų nežinau, nedarėme jokios apklausos. Bet tikrai galiu patvirtinti, kad Birutė Valionytė, Signatarų klubo prezidentė, tikrai nėra pakviesta.“

Tiesa, ji sakė, kad valstybės etiketo suvokimą naujojo prezidento retorikoje ji įžvelgianti.

„Manau, kad čia yra tiesiog prezidento aplinkos [žingsnis] arba trūkumas jo administracinių gebėjimų kontroliuoti savo aparatą. [...] Nenorėčiau tikėti, kad prezidentas davė komandą nekviesti signatarų“, – kalbėjo B. Valionytė.

Į priėmimą nepakviesti ir Seimo nariai. O juk jie, kaip pabrėžia signatarė, yra tautos atstovai, kuriems prezidentas prisiekia.

G. Nausėda: nieko asmeniško

G. Nausėda, komentuodamas svečių sąrašą, akcentavo, kad prioritetas jame teiktas kultūros, švietimo ir mokslo atstovams.

„Ambasadorius pirmiausia mes pamatysime rytinėje inauguracijos dalyje – oficialiojoje, iškilmingojoje, kur būsiu inauguruotas ir priimsiu priesaiką laikydamas ranką ant Konstitucijos“, – pabrėžė jis.

Išrinktasis prezidentas pabrėžė, kad skirtingai nuo ankstesnių inauguracijų, priesaikoje Seime dalyvaus ne tik Lietuvos ambasadoriai užsienyje, bet ir Lietuvoje dirbantys užsienio ambasadoriai.

LRT.lt šaltinių duomenimis, kai kurie ambasadoriai kvietimus visgi gavo ir į vakarinę dalį: yra ir tokių, kurie reziduoja Lietuvoje, ir tokių, kurie atstovauja Lietuvai užsienyje.

O kalbėdamas apie vakarinę dalį, jis pabrėžė, kad „akcentas – kultūrininkų ir šviesuolių buvimas šitame renginyje. Kiekybiškai skaičiuojant jų akivaizdžiai daugiausia. Plačiąja prasme – net ir influenseriai, kurie rašo apie labai svarbius visuomenei dalykus“, – kalbėjo G. Nausėda.

Jis neslėpė, kad kai kurie pakviesti asmenys aktyviai jį rėmė rinkiminės kampanijos metu, tad tai bus proga jiems padėkoti.

„Jeigu kažkas neras savo pavardės, tai nieko asmeniško. Mielai matyčiau čia 20 tūkst. žmonių, bet prezidentūra yra tokia, kokia yra“, – akcentavo išrinktasis prezidentas.

Kaip sudarytas svečių svečių sąrašas

Jo komunikacijos vadovas Aistis Zabarauskas aiškino, kad kviečiant svečius susidurta su dviem ribojančiais veiksniais: Prezidentūros kiemo dydis (daugiau nei 2 tūkst. žmonių būti negali) ir sprendimas daryti ne 4 priėmimus, kaip būta anksčiau, o vieną.

„Vieną simbolinį priėmimą, kuriuo norėjome parodyti, kad skirsime daug dėmesio kultūrai, švietimui, mokslui, šviesuomenei ir bendradarbiausime įvairiomis formomis – ne tik priėmimais, bet ir kitomis formomis“, – pabrėžė A. Zabarauskas.

Svečiai atrinkti remiantis valstybės apdovanojumus gavusiųjų sąrašu, o jame – 13 tūkst. pavardžių. Tada imtasi kitos strategijos: atrinkta 20 įvairių visuomenės grupių, kurių atstovai ir pakviesti:

Daugiausia – menininkų (280), mokslininkų – 120, sportininkų – 50, žurnalistų politologų, apžvalgininkų – beveik 100, gydytojų – 53, pareigūnų, karininkų – 81, teisininkų – 15, dvasininkų – 40, politinių kalinių ir žuvusių už laisvę giminaičiai – 80, jaunimo organizacijos, visuomenininkai, labdaros atstovai – 80, politikai, buvę vadovai – apie 30, verslo asociacijų atstovai – apie 100, koordinatoriai, savanoriai, padėję rinkiminės kampanijos metu (įskaitant „influenserius“) – apie 40.

Tarp pakviestųjų – ir pramogų pasaulio atstovai, tokie kaip „influenceris“ Saugirdas Vaitulionis, atlikėjas Jonas Nainys ir kt.

Iš viso kvietimų – 1200, jie skirti atvykti su antrosiomis pusėmis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.