Naujienų srautas

Lietuvoje2019.07.10 18:32

Vėžiu sergančio vaiko mama: pritrūkus vaistų apėmė neviltis, dalinamės vaistų likučius

Ineta Nedveckė, LRT.lt 2019.07.10 18:32

Visų pirma – žinia apie vaiką užklupusį kraujo vėžį, tada – žinia, kad už vaistus teks mokėti po maždaug 270 eurų per mėnesį. O galiausiai – kad vaistinėse nebeliko tų vienintelių reikalingų vaistų. Su tokia situacija susidūrė viena vaiką auginanti klaipėdietė. Tiesa, atsakingos institucijos ramina – problema išspręsta.

Skaičiavo likusias tabletes

„2017 spalį dukra susirgo, o nuo 2018 metų šie vaistai jau nebekompensuojami. [...] Jie yra gana nepigūs ir pagrindiniai vaistai, kurie reikalingai dar metams laiko“, – apie vaistus, kurių veiklioji medžiaga – merkaptopurinas, kalba moteris.

Pasak jos, dukra serga limfoblastine limfoma ir nors tai – taip pat yra kraujo vėžys, kompensavimo sąlygos jau kitokios: „Sergant leukemija vaikams šie vaistai kompensuojami, o mūsų atveju jie nekompensuojami. Todėl mes nuolat kreipiamės į fondą, kuris iki šios dienos mus gelbėjo. Nežinau, kaip bus ateityje.“

Mamos, kurių vaikai serga vėžiu, aktyviai buriasi į grupes socialiniuose tinkluose ir dalinasi aktualia informacija. Taip klaipėdietę pasiekė žinia, kad šių vaistų vaistinėse žmonės nebegauna – sutriko tiekimas. Šįkart grupė pravertė pasidalinti ne tik žiniomis, bet ir pačiais vaistais.

„Tarp mamų – neviltis. Dalinamės likučius, kas ką turėjo“, – LRT.lt situaciją nupasakojo klaipėdietė. Tai ir ją privertė prisėsti ir suskaičiuoti, kuriam laikui tablečių užteks. Kiek atsikvėpė pamačiusi, kad dar mėnesiui – nėra taip blogai kaip kitoms, kurios vaistų dairytis jau pradėjo Lenkijoje.

Teigia, kad problema jau išspręsta

Tačiau tiek Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), tiek Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVTK) tikina, kad nėra reikalo likučiais dalintis – šių vaistų tiekimas vėl atnaujintas. Kaip nurodo ministerijos Vaistų kompensavimo ir kainodaros politikos skyriaus vedėjas Tomas Alonderis, tiekimas buvo sutrikęs dėl tiekėjo „Centralpharma“ veiksmų. Tačiau jau penktadienį kitas didmenininkas, „Edupharma“, jų gavo ir vaistinės gali užsisakyti.

VVKT viršininkas Gytis Andrulionis pabrėžia, vaistų tiekimo sutrikimų pasitaiko dažnai ir dėl įvairių priežasčių: dėl vaisto gamybos, logistikos sutrikimų, padidėjusio poreikio, komercinių priežasčių. „Sudėtingesni tie atvejai, kai sutrinka tam tikros veikliosios medžiagos gamyba. Tokiais atvejais vaisto pritrūksta ne vienos šalies rinkoje“, – pabrėžia jis.

Informacija apie vaisto tiekimo sutrikimus ir atnaujinimą skelbiama VVKT interneto puslapyje.

Atsakydamas į klausimą, kas daroma, kad pacientai nejaustų vaistų tiekimo sutrikimų pasekmių, VVTK viršininkas minėjo sutrikimų metu pradedamus tiekti vardinius vaistinius preparatus (jei jie registruoti bent vienoje kitoje EEE valstybėje arba gamintojo valstybėje), taip pat vaistai gali būti pradėti tiekti pakuotėmis užsienio kalba.

Situacija su konkrečiai merkaptopurinu yra kiek sudėtingesnė, nes, anot T. Alonderio, šis vaistas neturi generinio analogo nors sukurtas pakankamai seniai. „Jei vienintelio gamintojo tiekiamo vaisto gamyba sutrinka, tokiu atveju yra tiekiamas vardinis vaistas tam, kad užtikrintume gydymo tęstinumą“, – aiškina jis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi